Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia
menu
Polub nas na Facebooku

Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Manuel-F-O/getty images

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Za kolor włosów odpowiadają melanocyty – komórki, które produkują naturalny barwnik (melaninę). Z czasem ulegają one fizjologicznym procesom starzenia i przestają spełniać swoją funkcję. Pozbawione barwnika włosy przyjmują siwy kolor, czyli barwę włókien, z których są zbudowane. Wyróżnia się siwienie fizjologiczne, które rozpoczyna się po 30. roku życia i postępuje wraz ze starzeniem się organizmu, oraz przedwczesne, występujące u osób młodych, a nawet u dzieci.

Od czego siwieją włosy w młodym wieku?

Siwe włosy w młodym wieku są problemem nie tylko estetycznym, ale mogą również świadczyć o zaburzeniach w funkcjonowaniu organizmu. Synteza melaniny w melanocytach może być przedwcześnie zahamowana przez odkładanie się we włosach nadtlenku wodoru, czego przyczyną jest stres oksydacyjny oraz spadek aktywności enzymów, które chronią włosy przed siwieniem.

Za główną przyczynę siwienia w młodym wieku uważa się uwarunkowania genetyczne. Geny warunkują tempo procesów starzenia się organizmu, a tym samym spadek aktywności melanocytów. To, że włosy zaczną przedwcześnie tracić kolor, można podejrzewać, jeżeli któreś z rodziców lub dziadków również zmagało się z tym problemem.

Inne przyczyny siwienia w młodym wieku to niewłaściwa dieta oraz niedobór mikro- i makroelementów. Witaminy i pierwiastki są konieczne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Ich niewystarczający poziom zaburza wiele procesów, w tym te odpowiedzialne za kondycję skóry, włosów i paznokci. Siwe włosy w młodym wieku są skutkiem braku witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego, biotyny i kwasu pantotenowego), jodu, cynku, żelaza i miedzi.

Możliwe przyczyny siwienia włosów w młodym wieku to także:

  • długotrwały stres, napięcie emocjonalne, szybkie tempo życia,
  • częste picie alkoholu i palenie tytoniu,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji,
  • częste poddawanie włosów zabiegom fryzjerskim (np. farbowaniu),
  • choroby tarczycy,
  • zaburzenia endokrynologiczne,
  • zaburzenia pracy nerek,
  • anemia złośliwa (wynikająca z nieprzyswajania witaminy B),
  • zespół Wernera (choroba genetyczna, która charakteryzuje się przyspieszonym starzeniem).

Jak zapobiec siwieniu włosów w młodym wieku?

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, któremu można próbować zapobiegać. Jeżeli przyczyną utraty koloru włosów jest choroba przewlekła, ważne jest jej wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Aby nie pojawiły się siwe włosy w młodym wieku, warto zadbać o zdrowy styl życia. Bardzo ważne jest zredukowanie stresu, który wpływa negatywnie na cały organizm, powodując jego osłabienie. Warto nauczyć się technik radzenia sobie ze stresem, relaksacji i ćwiczeń oddechowych. Odpowiednia będzie również aktywność fizyczna, ciepła kąpiel z olejkami eterycznymi oraz odpoczynek i zdrowy sen. W trudnych sytuacjach należy skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty.

W zapobieganiu siwieniu włosów w młodym wieku duże znaczenie ma rezygnacja z używek (alkoholu i papierosów) oraz odpowiednia dieta, bogata w witaminy i minerały. Ważna jest także pielęgnacja włosów za pomocą dobrze dobranych kosmetyków.

Siwienie w młodym wieku – dieta

Dieta, która zapobiega siwieniu włosów w młodym wieku, powinna być tak skonstruowana, aby dostarczyć organizmowi witamin i substancji odżywczych: kwasu foliowego, biotyny, żelaza, cynku i jodu. Z jadłospisu należy wyeliminować produkty powszechnie uznawane za niezdrowe (wysoko przetworzone, fast-foody, potrawy tłuste). Zalecane jest spożywanie:

  • warzyw: szpinaku, pomidorów, jarmużu, brokułów, szparagów, zielonego groszku, pietruszki,
  • fasoli, soi, kasz, soczewicy, ciecierzycy,
  • orzechów, migdałów i ziaren słonecznika,
  • jaj,
  • pieczywa pełnoziarnistego,
  • wątroby wołowej, wołowiny, indyka
  • ryb.

Ważne jest, aby dania były urozmaicone, a ich kaloryczność dopasowana do potrzeb organizmu. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie większej ilości niezbędnych składników odżywczych.

Sposoby na siwe włosy w młodym wieku

Aby opóźnić proces siwienia włosów w młodym wieku, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Do mycia należy wybrać szampon, który zawiera wyciągi z naturalnych substancji: aloesu, rumianku, pokrzywy, czarnej rzepy. Dostępne są również specjalistyczne preparaty, tzw. odsiwiacze. Produkty te stymulują włosy do produkcji melaniny.

Na siwe włosy w młodym wieku sprawdzą się także domowe sposoby. W skórę głowy i włosy warto wcierać olej kokosowy lub olej goździkowy. Najlepiej stosować go wieczorem i zmyć z samego rana. Dobrze jest 1–2 razy w tygodniu spłukać włosy naparem z szałwii, pokrzywy lub orzecha włoskiego.

Zobacz film: Czy siwe włosy mogą być atutem?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. A. Skrok, A. Kozłowska, Rola zaburzeń hormonalnych tarczycy w nieprawidłowościach wzrostu włosów, Przegląd Dermatologiczny, 2013, 100, 384–391.

2. M. Szklarczyk, A. Goździalska, J. Jaśkiewicz, Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/718/Gozdzialska_Anna_Choroby_oraz_pielegnacja_skory_glowy_i_wlosow_2012.pdf?sequence=1&isAllow [dostęp: 19.08.2019].

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
68
5
Polecamy
Co robić, gdy włosy wypadają?
Poznaj przyczyny i skuteczne metody zapobiegania
Co robić, gdy włosy wypadają? Poznaj przyczyny i skuteczne metody zapobiegania TVN zdrowie
Wypadanie włosów - przyczyny i sposoby leczenia
Wypadanie włosów - przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Jakie witaminy na włosy działają najskuteczniej?
Jakie witaminy na włosy działają najskuteczniej? Dzień Dobry TVN
Nie tylko czas barwi nasze włosy.
Sprawdź, jakie jeszcze mogą być przyczyny siwienia
Nie tylko czas barwi nasze włosy. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być przyczyny siwienia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce Materiał sponsorowany
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?