Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest stres w pracy - techniki radzenia sobie ze stresem
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest stres w pracy - techniki radzenia sobie ze stresem

NAN

Fot: Kaspars Grinvalds / stock.adobe.com

Stres w pracy jest powodowany przez nadmierny natłok obowiązków oraz szybkie tempo życia. Stan ten prowadzi do wypalenia zawodowego oraz powoduje problemy ze snem i koncentracją. Osoba stale zestresowana czuje bóle głowy, barków i kręgosłupa. Techniki radzenia sobie ze stresem to: wizualizacja, autosugestia, medytacja, biofeedback i obserwacja własnych myśli.

Stres jest reakcją psychiczną, która ma ogromny wpływ na powstawanie chorób. Długotrwałe wystawienie na sytuacje stresowe może powodować reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. 

Zobacz film: Co tak naprawdę nas stresuje. Źródło: 36,6

Co to jest stres i jak się przejawia w pracy?

Stres jest reakcją na bodźce z zewnątrz, które są określone jako zagrażające. Działanie stresowe zwiększa możliwości organizmu oraz lepiej przystosowuje do określonego otoczenia.

Stres jest więc ważną funkcją w ciele człowieka , która pierwotnie służyła mu do reakcji na nagłe zagrożenie, np. w postaci ataku drapieżnika. Jednak gdy ta sytuacja ma miejsce regularnie i znacznie przekracza umiarkowany poziom, stres zaczyna mieć szkodliwe działanie dla człowieka zarówno dla jego psychiki, jak i ciała. Szczególnie mocno przejawia się to na gruncie zawodowym. Stale zwiększająca się konkurencja na rynku skłania pracownika do zwiększenia swoich umiejętności. Często przekraczają one możliwości zwykłego człowieka. Musi on bowiem być specjalistą w kilku dziedzinach i wyrabiać się z terminami na czas. Stres jest silniejszy w związku z niepewnością zatrudnienia (brak stałych umów) i niskim wynagrodzeniem. Czynniki, które przyczyniają się do występowania sytuacji stresowych, nazywa się stresorami. Wpływają one na reakcje fizjologiczne, takie jak zwiększenie tętna krwi, wyostrzenie zmysłów, spięcie mięśni czy znacznie przyspieszenie oddechu.

Zobacz film: Ćwiczenia, które pomogą pokonać stres. Źródło: 36,6

Symptomy długotrwałego stresu

Człowiek, który jest poddany ciągłemu stresowi (zwykle w miejscu pracy), odczuwa problemy ze snem i koncentracją. Często czuje bóle głowy, barków lub okolicy lędźwiowej. Gdy zestresowana osoba nie widzi możliwości zmiany swojej sytuacji, często zaczyna odczuwać stany depresyjne. Objawia się to dłuższym uczuciem smutku i przygnębienia oraz niemożliwością doświadczania radości. Osoba traci sens życia i stopniowo wycofuje się z relacji społecznych. Towarzyszy temu poczucie wyczerpania i niska samoocena. Długie poświęcenie i zaangażowanie w wykonywaną pracę, która jest przyczyną reakcji stresowych, może powodować wypalenie zawodowe. Stan ten objawia się zmęczeniem wykonywaną działalnością oraz negatywnymi emocjami z nią związanymi. Pracownik czuje się niezrozumiany ze strony przełożonych i współpracowników oraz traci możliwości dostosowania się do szybko zmieniających się warunków. Takie osoby często umniejszają wartości innym pracownikom i nie zwracają uwagi na emocje innych osób związanych z wykonywaną pracą. Na wypalenie zawodowe są szczególnie narażeni przedstawiciele zawodów, które utrzymują bliski kontakt emocjonalny z ludźmi, np. nauczyciele, psychologowie lub lekarze.

Zobacz także: Koncentracja. Skąd się biorą problemy z koncentracją i jak ją poprawić? 

Zobacz film: Ćwiczenia dla pracowników biurowych. Źródło: Dzień Dobry TVN

Techniki radzenia sobie ze stresem: autosugestia, słuchanie siebie, wizualizacje, medytacja, biofeedback

Podstawową techniką do radzenia sobie ze stresem jest autosugestia. Metoda polega na wpływie słowem na własne emocje. Technika jest skuteczna tylko w przypadku dobrej relacji z sobą i poczuciu własnej wartości. Nie jest to więc narzucanie sobie danych stanów tylko umiejętność przekonania siebie do pewnych postaw. Za pomocą pozytywnej afirmacji motywuje się do działania i ustala swoje ramy.

Kolejną ważną metodą jest słuchanie i obserwacja własnych uczuć. Technika polega na nieocenianiu swoich emocji, niezależnie od ich rodzaju. Dzięki temu można zrozumieć, co organizm chce nam powiedzieć. Za pomocą techniki uważności (mindfulness) można zmniejszyć napięcie emocjonalne, obniżyć stres w pracy oraz lepiej poznać siebie.

Zobacz film: Zajadanie stresu. Źródło: 36,6.

Wizualizacja natomiast oznacza wyobrażanie sobie sekwencji obrazów i dźwięków, które mają działanie relaksacyjne i uspokajające. Dzięki temu można też doskonalić pewne umiejętności i przybliżać się do osiągnięcia wybranych celów. Tę technikę stosuje się również do zmiany oceny sytuacji stresowej na neutralną. Podczas wyobrażeń postrzega się świat, jakby już wydarzyły się zmiany, na których nam zależy. Dzięki temu poznaje się przeciwności z tym związane oraz lepiej dostrzega się drogę do jej osiągnięcia.

Zaczepianie się natomiast polega na emocjonalnym i psychicznym przygotowaniu się na nadchodzące wydarzenia, dzięki czemu łatwiej jest je przeżyć w przyszłości. Osoba wzbudza w sobie emocje, których doświadczy w przyszłości, dzięki czemu uruchamia podkorowy system przetwarzania danych i przyzwyczaja się na pewne wydarzenia. Technika umożliwia też pracę nad pozytywnymi emocjami, takimi jak nadzieja, pewność siebie czy radość. Metodę warto zastosować w przypadku przygotowania się na ważne spotkanie, operację lub ciężki dzień w pracy.

Zobacz film: Przewlekły stres - jakie mogą być konsekwencje dla zdrowia? Źródło: Stylowy Magazyn

Zobacz także: Ćwiczenia relaksacyjne na stres dla dzieci i dorosłych. Opis i przykładowe zestawy

Co najbardziej Cię stresuje?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Medytacja jest metodą przynoszącą ogromne korzyści dla ciała i psychiki. Polega ona na koncentracji na wdechu i wydechu bez próby myśli o czymkolwiek innym. Tę technikę najlepiej jest wykonywać w niezmiennej pozycji siedzącej. Regularne praktykowanie medytacji znacznie poprawia jakość życia, przywraca równowagę wewnętrzną, uspokaja umysł i pozwala nabrać dystansu do sytuacji stresowych.

Biofeedback natomiast jest biologicznym sprzężeniem zwrotnym, które polega na związku emocji i ciała. Za pomocą prostych narzędzi podłącza się człowieka do komputera, dzięki czemu można obserwować jego stany psychiczne na ekranie. Poprzez odpowiadanie na różne pytania i wykonywanie prostych czynności można wpływać na stan własnego umysłu. Jest to metoda skierowana do osób, które mają pewien poziom kontroli nad myślami. Dzięki biofeedbackowi można też nauczyć się kontrolować swoją reakcję na sytuacje stresowe.

Zobacz film: Czym jest metoda TRE? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
21
7
Polecamy
Techniki relaksacyjne pomogą pokonać jesienną chandrę i stres.
Jak je stosować?
Techniki relaksacyjne pomogą pokonać jesienną chandrę i stres. Jak je stosować? TVN zdrowie
Jak walczyć ze stresem?
Skuteczne sposoby, techniki i ćwiczenia
Jak walczyć ze stresem? Skuteczne sposoby, techniki i ćwiczenia Dzień Dobry TVN
Autohipnoza i jej zalety.
Czy pomoże zbudować pewność siebie?
Autohipnoza i jej zalety. Czy pomoże zbudować pewność siebie? Dzień Dobry TVN
Samokontrola zachowań i emocji – jak się jej nauczyć? 
Samokontrola zachowań i emocji – jak się jej nauczyć?  TVN zdrowie
Komentarze (1)
wiolka
Fajne techniki, ale jednak czasem trzeba po prostu łyknąć tabletkę. Najlepiej coś, co ma naturalny skład i nie otępia. Przed świętami czy w pracy, która stresuje inaczej się nie da.
Czytaj całość
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie