Po urazach, przebytych schorzeniach fizycznych i psychicznych lekarze zalecają stosowanie rehabilitacji, pozwalającej na powrót do pełnej sprawności organizmu. Pod pojęciem rehabilitacji należy rozumieć kompleksowe działanie na rzecz osób niepełnosprawnych pod względem fizycznym lub psychicznym. Celem rehabilitacji może być przywrócenie pełnej sprawności w tych obszarach albo maksymalnej, możliwej do osiągnięcia sprawności, pozwalającej na podejmowanie pracy i czynnego udziału w życiu społecznym. Rehabilitacja powinna być integralną częścią procesu terapeutycznego, wraz z leczeniem.
Fizjoterapia
Często na równi z rehabilitacją traktuje się pojęcie fizjoterapii, ale nie są one tożsame. Fizjoterapia koncentruje się na fizycznym aspekcie przywracania sprawności choremu. Zabiegi fizjoterapeutyczne mają na celu uwolnienie pacjenta od napięć i bólu, a także przywrócenie oraz zwiększenie wydolności jego organizmu.
Turnusy rehabilitacyjne
W ramach turnusów rehabilitacyjnych i zabiegów rehabilitacyjnych w ośrodkach zdrowia, stosowane są różne metody wpływające na polepszenie jakości życia osób niepełnosprawnych. Może to być kinezyterapia, krioterapia oraz masaż leczniczy.
Na rehabilitację może skierować po doznanym urazie m.in. ortopeda. Dzięki pracy rehabilitantów można uzyskać dużą poprawę sprawności ruchu, ale często jest to żmudna i daleka droga do upragnionego celu. Sprawdź, jak wygląda w praktyce rehabilitacja i z jakich metod oraz narzędzi korzystają wykwalifikowani rehabilitanci.