Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leczenie reumatyzmu – jakie są skuteczne sposoby?
menu
Polub nas na Facebooku

Leczenie reumatyzmu – jakie są skuteczne sposoby?

ljubaphoto/getty images

Reumatyzm to określenie szerokiej grupy chorób, zazwyczaj kojarzone z dysfunkcją stawów i układu ruchowego. Leczenie reumatyzmu jest wieloczynnikowe i zależne od schorzenia, na jakie cierpi pacjent.

W leczeniu reumatyzmu wykorzystuje się terapię farmakologiczną, chirurgiczną i rehabilitację. Pacjent powinien pozostawać pod stałą opieką lekarza reumatologa. Domowe sposoby leczenia reumatyzmu mogą nie przynosić oczekiwanych skutków.

Zobacz też:

Czym jest reumatyzm?

Reumatyzm to potoczna nazwa grupy chorób, w której dochodzi do pojawienia się zmian zapalnych w obrębie tkanki łącznej, doprowadzających do deformacji i dolegliwości bólowych ze strony narządu ruchu. Za ich podłoże uznaje się procesy autoimmunologiczne.

Do najważniejszych chorób reumatologicznych zalicza się reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę zwyrodnieniową stawów, fibromialgię, młodzieńcze zapalenie stawów i osteoporozę. To one są zazwyczaj utożsamiane z reumatyzmem. Oprócz schorzeń obejmujących narząd ruchu wymienić można toczeń trzewny, zapalenia naczyń i wiele innych.

Leczenie farmakologiczne reumatyzmu

Terapię reumatyzmu prowadzi się w zależności od postawionego rozpoznania. Mnogość chorób oraz ich przyczyn nie pozwala na leczenie wszystkich postaci w taki sam sposób. Wczesna diagnoza pozwala na ograniczenie powikłań i funkcjonowanie w dobrym zdrowiu.

W reumatoidalnym zapaleniu stawów najważniejsze znaczenie ma terapia lekami modyfikującymi przebieg choroby, która pozwala na uzyskanie remisji objawów. Wykorzystuje się w tym celu metotreksat, leflunomid, sulfasalazynę, a także preparaty biologiczne: adalimumab, etanercept, infliksimab i inne. Leki dobierane są indywidualnie w zależności od pacjenta. Niestety kuracja może być kosztowna.

W leczeniu reumatyzmu bardzo ważne jest łagodzenie objawów. W tym celu stosuje się preparaty przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych w postaci maści i tabletek. W przypadku przeciwwskazań do ich przyjmowania preferuje się łagodne opioidy. W łagodzeniu dolegliwości pomóc mogą zastrzyki zawierające glikokortykosteroidy.

Rehabilitacja jako jedna z form leczenia reumatyzmu

Większość chorych na reumatyzm odniesie korzyści z podjęcia rehabilitacji. Bez odpowiedniej aktywności ruchowej szybciej dochodzi do powikłań reumatyzmu. W celach leczniczych stosuje się metody takie jak:

  • kinezyterapia – rehabilitacja ruchowa, która ma na celu zwiększenie siły mięśniowej, zapobiega przykurczom stawowym i mięśniowym oraz powstaniu inwalidztwa,
  • fizykoterapia (elektro-, lasero-, krioterapia), a także masaże i balneoterapia – mają działanie rozluźniające, łagodzą dolegliwości bólowe.

W wielu przypadkach efekt przynieść może wsparcie psychologiczne, które poprawi motywację chorego do walki z chorobą. Warto pamiętać również o przyrządach umożliwiających choremu poruszanie się. W sklepach medycznych istnieje szeroka oferta lasek, wózków i chodzików, które zapobiegną poważnym w skutkach upadkom, szczególnie u osób starszych.

Leczenie operacyjne reumatyzmu

W przypadku nieustąpienia objawów mimo leczenia zachowawczego konieczne może być zaplanowanie zabiegu chirurgicznego, jeśli wiek i stan ogólny chorego na to pozwalają. Wskazaniem do operacji są również znaczne zniszczenia stawu, które powodują niepełnosprawność. Dobranie odpowiedniej metody rozpatrywane jest indywidualnie przez lekarza ortopedę. Najczęściej wykonuje się zabiegi rekonstrukcyjne, artroskopię, wszczepienie protezy oraz zabiegi regenerujące chrząstkę stawową z wykorzystaniem implantów.

Leczenie domowe reumatyzmu

Leczenie reumatyzmu domowym sposobem obejmuje przede wszystkim zmianę stylu życia. Konieczna jest modyfikacja diety, szczególnie u osób otyłych, u których dzięki redukcji wagi chore stawy zostaną odciążone. Pokarmy powinny być bogate w witaminę D3, wapń, potas i kwasy tłuszczowe nienasycone, które można znaleźć między innymi w rybach. Warto pamiętać o odpowiedniej ilości spożywanych warzyw i owoców. W razie konieczności korzystne wydaje się leczenie reumatyzmu dietą, a więc dołączenie suplementów diety zawierających te substancje. Bardzo ważne, by pamiętać o odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego – zaniechanie go może doprowadzić do pogorszenia dolegliwości.

Leczenie reumatyzmu ziołami to wspaniały pomysł na dodatkowe złagodzenie dolegliwości. Należy poszukiwać produktów zawierających pochodne kwasu salicylowego, które mają właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Poleca się preparaty zawierające rośliny o właściwościach rozgrzewających i łagodzących ból takie jak gorczyca biała, wierzba biała lub wiązówka błotna. Można je stosować zarówno pod postacią naparów, jak i okładów.

Zobacz film: Jak leczyć reumatyzm?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. A. Szczeklik, Interna Szczeklika, Kraków 2018.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
93
10
Polecamy
Hirudoterapia - leczenie pijawkami.
Pijawki lecznicze - na co pomagają?
Czy leczenie żylaków pijawkami to dobry pomysł?
Hirudoterapia - leczenie pijawkami. Pijawki lecznicze - na co pomagają? Czy leczenie żylaków pijawkami to dobry pomysł? Dzień Dobry TVN
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Reumatyzm – czym się objawia, czy można go wyleczyć?
Reumatyzm – czym się objawia, czy można go wyleczyć? TVN zdrowie
Jak leczyć stwardnienie rozsiane?
Metody terapii
Jak leczyć stwardnienie rozsiane? Metody terapii TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?