Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mikrodiscektomia – przebieg, cena. Rehabilitacja po zabiegu
menu
Polub nas na Facebooku

Mikrodiscektomia – przebieg, cena. Rehabilitacja po zabiegu

Kobieta, którą bolą plecy

Fot: grinvalds / gettyimages.com

Małoinwazyjne leczenie dyskopatii lędźwiowej obecnie przeprowadza się metodą zwaną mikrodiscektomią. Polega ona na przycięciu fragmentu dysku w taki sposób, by nie dochodziło do ucisku nerwów rdzeniowych.

Do przeprowadzenia mikrodiscektomii używa się mikroskopu operacyjnego. Pole zabiegu jest niewielkie, a rehabilitacja powinna być podjęta już następnego dnia po operacji.

Czym jest mikrodiscektomia?

Dyskopatia kręgosłupa to jeden z częstszych problemów dotyczących układu kostnego, z którym borykają się pacjenci. Obecnie istnieje gama małoinwazyjnych zabiegów, które pozwalają na łagodzenie dolegliwości. Mikrodiscektomia to metoda polegająca na usunięciu przepukliny jądra miażdżystego, czyli części dysku w kręgosłupie. Wykorzystuje się w niej mikroskop operacyjny. Dzięki temu zabiegowi dochodzi do odbarczenia uciśniętych korzeni nerwów rdzeniowych. Najczęściej wykonywana jest mikrodiscektomia lędźwiowa w rwie kulszowej. Główny cel zabiegu stanowi złagodzenie bólu.

Wykonaniem mikrodiscektomii zajmuje się specjalista neurochirurgii. Zabieg polega na usunięciu wysuniętej części dysku z kanału kręgowego. W pierwszym etapie preparuje się mięśnie pokrywające kręgosłup, odsuwa się worek oponowy oraz nerwy. Cięcie przebiega w linii środkowej ciała pod kontrolą rentgenografii (RTG), by dokładnie zlokalizować zmianę. Pole operacyjne ma niewielki rozmiar (około 2–4 cm), a zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Pacjenta układa się na brzuchu. Operacja trwa około 1 godziny. Po niej wymagany jest pobyt w szpitalu przez 2–3 dni.

Jedną z odmian przedstawionej procedury jest mikrodiscektomia endoskopowa. Różni się od metody tradycyjnej wprowadzeniem przez niewielkie nacięcia w skórze w okolice kręgosłupa małej kamery wideo oraz narzędzi chirurgicznych.

W niektórych przypadkach wykonuje się mikrodiscektomię ze stabilizacją kręgosłupa. Oprócz usunięcia fragmentu dysku rozszerza się przestrzeń międzykręgową i wszczepia się do kręgosłupa odpowiednio dobrane implanty.

Wskazania do mikrodiscektomii

Mikrodiscektomię wykonuje się, gdy w leczeniu objawów związanych z obecnością przepukliny jądra miażdżystego wyczerpie się wszystkie metody zachowawcze – farmakologiczne oraz rehabilitację. Operacja musi być przeprowadzona w przypadku pojawienia się objawów w postaci zespołu ogona końskiego, niedowładu stopy lub niedowładu mięśnia czworogłowego. Inne ważne wskazania obejmują ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, którego nie da się opanować lekami, oraz rwa kulszowa z zaburzeniami czucia.

Zaletą mikrodiscektomii jest niewątpliwie niewielka inwazyjność – minimalna ingerencja w układ kostno-stawowy.

Mikrodiscektomię ze stabilizacją wykonuje się w przypadku niestabilności kręgosłupa lub przy znacznym zwężeniu przestrzeni międzykręgowej.

Cena mikrodiscektomii

Koszt mikrodiscektomii zależy od ośrodka, w którym ma być przeprowadzony zabieg. Średnia cena wynosi od 10000 do 15000 zł. Możliwe jest wykonanie operacji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, gdy istnieją ku niej ewidentne wskazania, a leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatu. Cena mikrodiscektomii endoskopowej jest zwykle wyższa o kilka tysięcy złotych.

Rehabilitacja po mikrodiscektomii

Proces gojenia po mikrodiscektomii trwa około 4–6 tygodni, jednak już w dzień po operacji pacjent może chodzić. W trakcie rekonwalescencji należy zrezygnować z obciążeń kręgosłupa, dźwigania, schylania się oraz ruchów obrotowych tułowia. Kręgosłup lubi ruch, wskazane jest więc chodzenie dostosowane do potrzeb oraz odczuwanego dyskomfortu. Odpoczynek powinien przebiegać w pozycji leżącej. W przypadku mikrodiscektomii lędźwiowej nie jest wskazane siedzenie dłużej niż przez 30 minut w ciągu dnia. Lekarz lub fizjoterapeuta może zalecić stabilizujący pas lędźwiowy, który powinien być zakładany podczas ruchu oraz komunikacji, zdejmowany natomiast w warunkach domowych i w czasie snu. Należy pamiętać, że pacjent po zabiegu nie może prowadzić samochodu. Powrót do pracy powinien nastąpić dopiero po mniej więcej 3 miesiącach, jednak zależy to od typu aktywności zawodowej.

Rehabilitacja rozpoczyna się już w pierwszej dobie po mikrodiscektomii. W pierwszej kolejności należy skupić się na nauce profilaktyki kolejnych urazów, ćwiczeń stabilizacji głębokiej, a także pielęgnacji rany. Doświadczony fizjoterapeuta powie, jakie czynności można wykonywać w domu, a których należy unikać. Ćwiczenia są dobierane indywidualnie podczas kontroli po zabiegu. Wykorzystuje się również zabiegi z zakresu fizykoterapii, takie jak krioterapię, pole magnetyczne, laseroterapię oraz elektrostymulację.

Ćwiczenia na mięśnie pleców

36,6

Bibliografia:

1. Wojtysiak M. Wartość badań neurofizjologicznych w diagnostyce chorych z dyskopatią w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Rozprawa doktorska. Poznań 2012.

2. Sawicki K. Przezskórne metody dekompresji wewnętrznej krążka międzykręgowego w leczeniu bólu dyskogennego. [w:] Postępy Nauk Medycznych, XXX(10), 2017, s. 575–580.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
93
7
Polecamy
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Terapia punktów spustowych.
Masaż,  suche igłowanie i inne metody pozbywania się bólu mięśni
Terapia punktów spustowych. Masaż,  suche igłowanie i inne metody pozbywania się bólu mięśni Dzień Dobry TVN
Przepuklina kręgosłupa (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest?
Objawy, leczenie i rehabilitacja
Przepuklina kręgosłupa (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest? Objawy, leczenie i rehabilitacja TVN zdrowie
Ćwiczenia po operacji stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego.
Jak wygląda rehabilitacja?
Ćwiczenia po operacji stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego. Jak wygląda rehabilitacja? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby