Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa. Jak rozciągnąć kręgosłup w bezpieczny sposób?
menu
Polub nas na Facebooku

Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa. Jak rozciągnąć kręgosłup w bezpieczny sposób?

Mężczyzna, którego bolą plecy

Fot:Brothers91 / gettyimages.com

Ćwiczenia na rozciąganie mięśni kręgosłupa mają zastosowanie w profilaktyce i leczeniu schorzeń kręgosłupa. Stanowią również obowiązkowy element treningów sportowych. Ćwiczenia rozciągające kręgosłup lędźwiowy, ćwiczenia rozciągające kręgosłup szyjny, a nawet ćwiczenia rozciągające kręgosłup piersiowy stanowią odrębną dyscyplinę gimnastyki, połączoną z medytacją.

Ćwiczenia rozciągające kręgosłup polegają na rozciąganiu poszczególnych odcinków kręgosłupa oraz mięśni i więzadeł przykręgosłupowych. Wykonywane w odpowiedni sposób, mogą przynieść wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i pozytywnie wpływają na samopoczucie.

Ćwiczenia rozciągające kręgosłup

Ćwiczenia rozciągające kręgosłup wykorzystywane są w profilaktyce i leczeniu schorzeń kręgosłupa. Najczęściej dotyczą wad postawy, jak skolioza, plecy okrągłe, plecy płaskie i plecy płasko-okrągłe. Stanowią również element terapeutyczny w dyskopatiach i zablokowaniu krążków międzykręgowych.

Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa można wykonywać na wiele sposobów. Najłatwiej ćwiczyć za pomocą siły własnych mięśni lub wspomagać się przyborami, jak taśmy czy hantle. W schorzeniach kręgosłupa mających wpływ na nerwy kręgowe niezbędne czasem jest specjalistyczne rozciąganie. Wówczas wykorzystuje się urządzenie do rozciągania kręgosłupa, aby go rozluźnić i uwolnić z uścisku zablokowany nerwy. Niezbędny jest wówczas przyrząd do rozciągania kręgosłupa. Rozciąganie kręgosłupa na wyciągu zawsze odbywa się pod kontrolą lekarza lub specjalisty, ale przynosi upragnioną ulgę.

Rozciąganie kręgosłupa

Ćwiczenia rozciągające, czyli stretching, powinien stanowić nierozłączny element każdego treningu sportowego i gimnastycznego ze względu na przygotowanie mięśni i więzadeł do wysiłku oraz jako profilaktyka urazów. Rozciąganie kręgosłupa podnosi skuteczność treningu. Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa należy wykonywać przed głównym wysiłkiem i po zakończeniu właściwego treningu.

Ćwiczenia rozciągające kręgosłup szyjny, piersiowy i ćwiczenia rozciągające kręgosłup lędźwiowy po głównym treningu mają charakter wyciszający, rozluźniają zmęczone mięśnie i przyspieszają ich regenerację.

Rozciąganie kręgosłupa – gimnastyka

Odpowiednie rozciągnięcie kręgosłupa i jego mięśni przyspiesza krążenie krwi, dotlenia i odżywia tkanki, pobudza organizm. Zwiększa elastyczność kręgosłupa i mięśni przykręgosłupowych, wzmacnia ścięgna i zwiększa ruchomość stawów nie tylko kręgosłupa, uodparnia tkanki na urazy kostno-mięśniowe kręgosłupa i reszty organizmu oraz przynosi ogólne odprężenie.

Rozciąganie kręgosłupa polecane jest osobom cierpiącym na dolegliwości bólowe pleców, szczególnie odcinka lędźwiowego. Siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa w trakcie odpoczynku i pracy oraz codzienny stres wpływają na kondycję kręgosłupa. Warto wprowadzić w zakres codziennych czynności rozciąganie kręgosłupa. Zaleca się rozpocząć dzień od gimnastyki porannej, a jako zastrzyk energii na resztę dnia rozpocząć ćwiczenia rozciągające kręgosłup i wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha.

Rozciąganie kręgosłupa – ćwiczenia

Gimnastyka rozciągająca korzystnie wpływa na układ krążenia i układ oddechowy. Poprawia sylwetkę ciała.

Rozciąganie kręgosłupa szyjnego, rozciąganie kręgosłupa piersiowego i rozciąganie kręgosłupa lędźwiowego jest wskazane szczególnie w przypadku dzieci w korekcji wad postawy lub w profilaktyce ich występowania, kiedy układ ruchu ciągle się kształtuje. U osób dorosłych rozciąganie kręgosłupa ma przeważnie działanie lecznicze. Ćwiczenia rozciągające kręgosłup pomagają pozbyć się dolegliwości bólowych związanych ze skrzywieniem kręgosłupa.

Rozciąganie kręgosłupa lędźwiowego to dobre lekarstwo na ból promieniujący nawet do nóg. Rozciąganie kręgosłupa można wykonywać w domowym zaciszu, na dywanie, macie czy kocu. Ważna przy ćwiczeniach jest koncentracja i wolne tempo ćwiczeń. Ćwiczenia rozciągające kręgosłup można połączyć z medytacją i kontrolowanym oddechem dla podniesienia skuteczności.

Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa to: skłony, skrętoskłony i skłony kombinowane w różnych pozycjach, leżenie na plecach, leżenie na brzuchu i bokiem. Warto wykonać siad płaski, skrzyżny, klęk podparty, a nawet rozciąganie kręgosłupa na drążku.

Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło: 36,6.

Jak rozciągnąć kręgosłup lędźwiowy?

Kręgosłup lędźwiowy jest najmocniej obciążonym odcinkiem kręgosłupa, dlatego wymaga szczególnej troski.

Bezpieczne i efektywne ćwiczenia rozciągające na kręgosłup lędźwiowy wymagają maksymalnego skupienia uwagi nad ruchami i rozciąganymi tkankami. Najbezpieczniejszym rozciąganiem jest rozciąganie statyczne, polegające na stopniowym rozciąganiu odcinka lędźwiowego, bez gwałtownych ruchów i pogłębiania, do momentu oporu. Przekraczanie granicy bólu może wiązać się z urazem kości, mięśni, a nawet nerwów. Efektywne rozciąganie kręgosłupa lędźwiowego następuje w momencie utrzymania danej pozycji przez określony czas.

Rozciąganie kręgosłupa lędźwiowego poleca się zaczynać od łagodnych ćwiczeń małych grup mięśniowych, a z biegiem czasu należy dodawać ćwiczenia angażujące większe grupy mięśniowe.

Rozciąganie statyczne jest podstawą utrzymania prawidłowej postawy kręgosłupa i napięcia mięśniowego pleców.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
30
15
Polecamy
Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa.
Jakie rozciągać kręgosłup lędźwiowy, piersiowy i szyjny?
Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa. Jakie rozciągać kręgosłup lędźwiowy, piersiowy i szyjny? TVN zdrowie
Księżna Kate robi to ćwiczenie na płaski brzuch codziennie!
Jak prawidłowo wykonać "deskę"?
Księżna Kate robi to ćwiczenie na płaski brzuch codziennie! Jak prawidłowo wykonać "deskę"? Dzień Dobry TVN
Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?
Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha? Dzień Dobry TVN
Zasady i podstawy core fitness, czyli treningu mięśni głębokich
Zasady i podstawy core fitness, czyli treningu mięśni głębokich TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie