Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ćwiczenia na kręgosłup szyjny – przy zawrotach głowy, bólu i dyskomforcie
menu
Polub nas na Facebooku

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny – przy zawrotach głowy, bólu i dyskomforcie

NAN

Fot: contrastwerkstatt / stock.adobe.com

Ból w odcinku szyjnym kręgosłupa dotyczy szerokiej grupy osób. Najczęściej wynika on z wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej lub przesiadywania przed komputerem. Właśnie dla takich osób przeznaczone są ćwiczenia na kręgosłup szyjny, które pomagają wyeliminować lub ograniczyć dolegliwości bólowe.

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny mogą być wykonywane zarówno przez osoby zmagające się z problemami z tą częścią ciała, jak również przez tych, którzy chcą działać prewencyjnie i ograniczyć możliwość powstania bólu. W internecie można znaleźć wiele zestawów ćwiczeń, które mają pomóc przywrócić kręgosłup do optymalnego stanu. Nie wszystkie z nich są jednak dobrze opracowane i dlatego trzeba uważać na to, jakie ćwiczenia się wybiera. Najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie zestawu z wykwalifikowanym trenerem lub rehabilitantem. Dzięki temu można mieć pewność, że wybrane ćwiczenia są dostosowane do możliwości danej osoby i nie przyniosą odwrotnego skutku od zamierzonego.

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego a zawroty głowy

Nie tylko bóle w okolicach szyi oznaczają problemy z szyjnym odcinkiem kręgosłupa. Często jednym z objawów są bóle i zawroty głowy. Zazwyczaj wydaje się, że są one wynikiem szybkiego tempa życia, dużego stresu czy towarzyszących silnych emocji. Nie można tego wykluczyć, ale jeżeli taki stan utrzymuje się długo, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że winny jest przeciążony szyjny odcinek kręgosłupa.

Zobacz także: Ćwiczenia z piłką – jak wykonywać trening na brzuch i kręgosłup?

W pierwszej kolejności przy występowaniu bólu głowy oraz zawrotów należy udać się do lekarza, który zleci badania (najczęściej jest to morfologia krwi i tomografia komputerowa głowy). Jeżeli ich wyniki będą w normie, to prawdopodobnie kolejnym krokiem będzie sprawdzenie stanu kręgosłupa, szczególnie jego szyjnego odcinka. Zdarza się, że prześwietlenia nie wykazują żadnych zmian, ale to nie oznacza, że wszystko jest w porządku. Wystarczy bowiem, że ten odcinek kręgosłupa będzie przeciążony, a już mogą występować takie objawy, jak ból czy zawroty głowy. Przeciążeniom i schorzeniom kręgosłupa sprzyja:

 • wielogodzinna praca siedząca (kierowca, praca biurowa),
 • częste i długie przesiadywanie przed komputerem,
 • brak aktywności fizycznej.

Zobacz film: Ćwiczenia dla pracowników biurowych. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny przy zawrotach głowy

Kiedy po przejściu badań lekarz nie zauważył nic niepokojącego, można skupić się na dbaniu o formę kręgosłupa. Ćwiczenia na kręgosłup szyjny przy zawrotach głowy można podzielić na trzy grupy:

 • rozciągające,
 • wzmacniające,
 • motywujące.

W ramach jednej jednostki treningowej wskazane jest wykonywanie ćwiczeń z każdej z tych grup. Jeżeli chodzi o ćwiczenia rozciągające, to można wykonywać takie:

 • skłon głowy w przód i wyprost,
 • skłon głowy w bok (na zmianę raz do prawego, a raz do lewego barku),
 • krążenia głowy (na zmianę w prawą i lewą stronę),
 • kierowanie podbródka do barków (raz do prawego, a raz do lewego barku).

Każde z powyższych ćwiczeń należy wykonywać około 5-7 razy. Należy skupić się na dokładności, a nie na tempie ich wykonywania. Po tej części zajęć można przystąpić do wzmocnienia odcinka szyjnego kręgosłupa i pasa barkowego poprzez takie ćwiczenia, jak:

 • stawianie oporu głową - będąc w pozycji siedzącej, należy przyłożyć do czoła rękę, a następnie ją dociskać. W tym momencie trzeba stawiać opór głową na 2-3 sekundy i zrobić przerwę (pięć powtórzeń),
 • stawianie oporu głową z boku - należy przyjąć pozycję siedzącą, prawą rękę ułożyć na wysokości ucha i ją dociskać, a głową stawiać opór przez 2-3 sekundy, po czym zrobić przerwę. Następnie zmiana - lewa ręka na wysokości lewego ucha i ten sam schemat wykonania ćwiczenia (po cztery powtórzenia z każdej strony),
 • dociskanie głowy do tyłu - pozycja taka, jak w poprzednim ćwiczeniu. Ręce splecione za głową. Należy wykonywać dociskanie głową w kierunku rąk przez ok. 5 sekund, po czym zrobić przerwę (sześć powtórzeń),
 • dociskanie głowy w pozycji stojącej - należy stanąć przed ścianą, przyłożyć do niej poduszkę na wysokości głowy i rozpocząć dociskanie głowy do ściany przez ok. 5 sekund (pięć-sześć powtórzeń),
 • odwodzenie rąk - w pozycji leżącej na plecach ręce proste. Należy je odwodzić do góry tak, aby złączyć dłonie nad głową. Jeżeli początkowo wystąpi ból na którymś etapie odwodzenia rąk, należy wykonywać je do tego momentu. W kolejnych zajęciach należy zwiększać zakres ruchu (pięć powtórzeń).

Należy pamiętać o tym, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń wykonać kilkuminutową rozgrzewkę, nie tylko okolic szyi, ale całego ciała. Poza tym po zakończonych ćwiczeniach wskazane jest rozciąganie ciała, czyli tzw. stretching. To pomaga zminimalizować ryzyko odniesienia kontuzji w czasie wykonywanych zajęć i ogranicza możliwość przeciążenia ciała.

Osoby poszukujące ćwiczeń na góry odcinek kręgosłupa, na forach internetowych, często pytają o: ćwiczenia na kręgosłup szyjny McKenzie. Zestaw ćwiczeń oparty na tej metodzie został opracowany z myślą o tych, którzy mają dolegliwości bólowe różnych odcinków kręgosłupa. W internecie można znaleźć zestawy zarówno na kręgosłup lędźwiowy, jak i szyjny. Co do skuteczności tej metody, to opinie osób z niej korzystających są podzielone.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
419
11
Polecamy
Jakie są ćwiczenia na kręgosłup piersiowy?
Plan treningowy dla wszystkich
Jakie są ćwiczenia na kręgosłup piersiowy? Plan treningowy dla wszystkich TVN zdrowie
Joga i ćwiczenia na stres
Joga i ćwiczenia na stres Dzień Dobry TVN
Przyczyny i objawy bólu głowy od kręgosłupa
Przyczyny i objawy bólu głowy od kręgosłupa TVN zdrowie
Stać, siedzieć czy klęczeć?
Testujemy jaka praca jest lepsza dla kręgosłupa!
Stać, siedzieć czy klęczeć? Testujemy jaka praca jest lepsza dla kręgosłupa! Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?