Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego – objawy i leczenie schorzenia
menu
Polub nas na Facebooku

Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego – objawy i leczenie schorzenia

NAN

Fot: smallblackcat / stock.adobe.com

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym jest skutkiem dyskopatii, rwy kulszowej, zbyt małej ilości mazi stawowej lub przepuklina krążka międzykręgowego. Leczenie schorzenia polega na zabiegach rehabilitacyjnych (metoda McKenzie'go), ćwiczeniach indywidualnych oraz pływaniu na plecach i rozciąganiu się. W bólach kręgosłupa ważna jest również dieta bogata w witaminy A, B, D, E oraz minerały, takie jak wapń i krzem.

Kręgosłup w dolnych partiach nazywany jest odcinkiem lędźwiowym. Ból w tym miejscu jest najczęstszą dolegliwością pleców.

Ból pleców w odcinku lędźwiowym

Odcinek lędźwiowy umożliwia prawidłową postawę ciała i płynny ruch. Ból w tym miejscu często jest lekceważony, jednak często jest symptomem poważnych chorób kręgosłupa. Zwyrodnienie tego odcinka powstaje zwykle na skutek zbyt małej ilości mazi stawowej. Skutkiem tego chrząstka w stawie staje się nierówna i coraz cieńsza. Z biegiem czasu powoduje to obniżenie kręgów kręgosłupa i ucisk na nerwy. Do zwyrodnienia w odcinku lędźwiowym dochodzi też często w przypadku, gdy osoba przyjmuje nienaturalną postawę, która utrudnia jej normalnie działanie. Objawy nasilają się też podczas kaszlu, kichania i poruszania tym odcinkiem. Jeśli czuje się dolegliwość w tym miejscu dłużej niż 2 tygodnie należy udać się do lekarza, który wykona prześwietlenie rentgenowskie oraz zleci badanie tomografem lub rezonansem magnetycznym.

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło: 36,6

Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny: dyskopatia, rwa kulszowa

Dyskopatia jest jednym z najpopularniejszych przyczyn bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Jest to schorzenie, w którym zaburzeniu ulega krążek międzykręgowy. Jego jądro miażdżyste staje się uwypuklone, przez co naciska ono na rdzeń kręgowy i jego nerwy. Skutkuje to silnym bólem w obrębie kręgosłupa oraz podrażnieniem nerwów. W cięższych stanach tej choroby pacjent odczuwa mrowienie w okolicy kręgów szyjnych oraz drętwienie kończyn. Natomiast rwa kulszowa skutkuje nagłym, ostrym bólem w okolicy lędźwiowej, który promieniuje wzdłuż pośladków w stronę stopy. Osoba doświadczająca tego nieprzyjemnego uczucia czuje też mrowienie i drętwienie ciała. Rwa kulszowa powstaje w wyniku ucisku korzenia nerwu w miejscu opuszczania kanału kręgosłupa. Często jest to skutkiem dyskopatii lub przeciążenia stawów międzykręgowych.

Zobacz także: Przemieszczenie kręgów kręgosłupa, czyli kręgozmyk – objawy, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

zobacz film: Rak kręgosłupa - jak wygląda operacja wycięcia zmiany? Źródło: 36,6.

Leczenie bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Podstawą w leczeniu bóli kręgosłupa lędźwiowego jest rehabilitacja. Są to specjalistyczne masaże które rozluźniają mięśnie przykręgowe i mięśnie brzucha. Na rwę kulszową stosuje się metodę McKenzie'go. Lekarze rehabilitanci często zalecają też pływanie na plecach, jogę oraz klasyczne rozciąganie mięśni (jak przed treningiem). Podczas bólu w odcinku lędźwiowym warto też jeździć na rowerze. W przypadku tego rodzaju bólu lekarze nie zalecają raczej biegania. Często wykonuje się też zabiegi indywidualnie w domu, jednak szczegółowy wykaz samodzielnych ćwiczeń jest zależny od wyniku MRI.

Dieta w przypadku bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Niedobór określonych składników mineralnych i witamin może zwiększać bóle kręgosłupa w części lędźwiowej. Podstawą w diecie chroniącej układ kostny są: wapń, magnez, krzem, cynk, chrom oraz witamina A, B, B12, C i D. Należy wystrzegać się mleka, które wypłukuje wapń z organizmu, co pogłębia osteoporozę. Jest to przeciwstawne zdanie do wiedzy potocznej, gdzie utożsamia się mleko ze wzmacnianiem kości. Składnik ten powinien być tylko przyjmowany w okresie niemowlęcym. Niezmiernie ważnym składnikiem diety są warzywa, takie jak: marchewka, kapusta, brokuły, pietruszka, buraki i ogórki. Opóźniają one starzenie się stawów i zapobiegają zwyrodnieniom kręgosłupa. Tuńczyk, makrela i śledzie są bogate w kwasy omega-3, które nadają kościom elastyczności i sprawności. Substancje te występują też w olejach: z oliwek, lnianym i rzepakowym. Przy bólach kręgosłupa należy koniecznie unikać fast foodów, chipsów, alkoholu i mocnej kawy. Szkodliwie na stawy wpływa również tłuszcz zwierzęcy i białe pieczywo.

Zobacz film: Jak złagodzić ból i leczyć złamanie kręgosłupa? Źródło: 36,6.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
725
100
Polecamy
Co to jest spondyloza i czym jest spowodowana?
Objawy i leczenie spondylozy kręgosłupa
Co to jest spondyloza i czym jest spowodowana? Objawy i leczenie spondylozy kręgosłupa TVN zdrowie
Co powoduje bóle nóg od kręgosłupa?
Objawy i sposoby leczenia rwy kulszowej
Co powoduje bóle nóg od kręgosłupa? Objawy i sposoby leczenia rwy kulszowej TVN zdrowie
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?