Możemy dbać o swój kręgosłup nawet podczas pisania SMS-ów! Warto o tym pamiętać, w końcu poważna kontuzja może być trudna do wyleczenia.
Kręgosłup jest wyjątkowo ważny, a prawie każdy z nas w ogóle o niego nie dba. Niedbała pozycja w pracy, brak ruchu, zła dieta, spędzanie wolnego czasu przed telewizorem, a nawet stanie w złej pozycji - wszystko to sprawia, że nasze plecy bolą coraz bardziej. Zwykle bagatelizujemy ból, a zamiast zmiany trybu życia bierzemy środki przeciwbólowe.
Bardzo ważne jest, aby dolny odcinek kręgosłupa był odpowiednio wygięty. Lordoza, bo to o niej mowa, sprawia, że na nasz kręgosłup jest mniej obciążony. Dla przykładu niewłaściwie podnosząc dziecko, z zachowaniem prostych pleców, a nie wygiętych, sprawiamy, że na nasz kręgosłup oddziałuje siła rzędu około 300 kilogramów! Dlatego pamiętajmy, żeby dźwigać ciężary na ugiętych nogach.
Niewłaściwa pozycja siedząca również niepotrzebnie obciąża nasz kręgosłup. Szacuje się, że w pracy, siedząc, spędzamy nawet 10 lat. Warto zatem zadbać o odpowiednią pozycję. Zadanie ułatwią nam specjalne krzesła ortopedyczne lub siedzenie na piłce.
O nasz kręgosłup możemy zadbać także podczas mycia naczyń czy pisania SMS-ów. O czym wtedy należy pamiętać? Przede wszystkim o właściwej postawie. O kręgosłup można zadbać nawet podczas snu - tutaj pomoże nam wybór odpowiedniego materaca. A co, jeśli zbagatelizujemy problem i nie zainteresujemy się naszym kręgosłupem?
Zobacz także: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy
Zaczyna się od napięć mięśniowych, a potem dochodzi do zmian zwyrodnieniowych. Zmiany te prowadzą do dyskopatii.
Co to jest dyskopatia?
Dyskopatia jest chorobą krążka międzykręgowego, jest pierwszym etapem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Można jej zapobiegać, poprzez odpowiednie ćwiczenia i właściwą postawę, jak najmniej obciążającą kręgosłup.
Dyskopatia najczęściej obejmuje odcinek lędźwiowy i szyjny kręgosłupa, objawia się bólem w chorej okolicy, potem ból zaczyna promieniować dalej, w przypadku dyskopatii lędźwiowej - do kończyn dolnych. Mogą pojawić się drętwienia, a nawet zaburzenia w funkcjonowaniu zwieraczy pęcherza i odbytu oraz zaburzenia potencji.
Zobacz także: Co to jest spondyloza i czym jest spowodowana? Objawy i leczenie spondylozy kręgosłupa
Leczenie dyskopatii polega na rehabilitacji kręgosłupa, w cięższej postaci przeprowadza się nieinwazyjne zabiegi laserowe, bywa, że konieczne staje się przeprowadzenie endoskopowej operacji.