Polub nas na Facebooku
Czytasz: Alloplastyka stawu kolanowego. Jak wygląda rehabilitacja po zabiegu?
menu
Polub nas na Facebooku

Alloplastyka stawu kolanowego. Jak wygląda rehabilitacja po zabiegu?

sasirin pamai/getty images

Alloplastyka stawu kolanowego to zabieg chirurgiczny polegający na wymianie zniszczonych struktur stawu na sztuczne elementy, których zadaniem jest przejęcie funkcji uszkodzonych tkanek. W celu odzyskania możliwie pełnej sprawności operowanej kończyny niezbędna jest rehabilitacja pozabiegowa.

Ćwiczenia po alloplastyce kolana rozpoczynają się w ciągu kilku godzin od zakończenia zabiegu. Równie wcześnie pionizuje się pacjenta, co pozwala zapobiec powikłaniom wynikającym z długotrwałego unieruchomienia. Pełna aktywizacja chorego i powrót do dotychczasowego poziomu wydolności fizycznej następuje po blisko 3 miesiącach.

Na czym polega alloplastyka stawu kolanowego?

Alloplastyka stawu kolanowego to zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu zniszczonych struktur stawu i wszczepieniu zastępczego implantu, którego zadaniem jest przejęcie funkcji uszkodzonych i utraconych mechanicznie tkanek. Bez względu na rozległość uszkodzonych struktur stawu kolanowego i rodzaj zainstalowanej protezy, zarówno po zabiegu, jak i przed nim zalecana jest rehabilitacja. Ćwiczenia przedoperacyjne mają na celu przygotowanie pacjenta do zabiegu. Poza wprowadzeniem różnorodnych technik wzmacniających i rozciągających mięśnie kończyny chory przechodzi lekcje nauki chodzenia o kulach oraz trenuje wykonywanie podstawowych czynności samoobsługi, takich jak ubieranie się. Poznaje zasady bezpiecznego poruszania się, praktykuje poruszanie się po schodach czy wstawanie z łóżka.

Ćwiczenia, ukierunkowane na poprawę biomechaniki stawu i całej kończyny dolnej, wprowadza się już kilka godzin po zabiegu. Równie wcześnie pionizuje się pacjenta, co pozwala zapobiec powikłaniom związanym z długotrwałym unieruchomieniem. Ze względu na to, że alloplastyka kolana przeprowadzana jest zwykle u osób starszych, program usprawniania ruchowego kolana musi być dostosowany do ewentualnych dodatkowych chorób przewlekłych i ogólnej kondycji pacjenta. Pełna aktywizacja chorego i powrót do dotychczasowego poziomu wydolności fizycznej następuje po blisko 3 miesiącach.

Alloplastyka stawu kolanowego – rehabilitacja

Pierwsze godziny po alloplastyce kolana skupiają się na nauce siadania i kładzenia się do łóżka. Ponadto fizjoterapeuci zalecają ćwiczenia operowanej nogi, głównie o charakterze izometrycznym, charakteryzujące się zwiększeniem napięcia mięśnia bez skracania jego długości, np.: unoszenie wyprostowanej nogi naprzemiennie ze zdrową, rytmiczne zgięcia grzbietowe i podeszwowe chorej kończyny czy dociskanie pięty do materaca łóżka. Rehabilitacja stawu kolanowego po alloplastyce to także treningi synergistyczne, polegające na wykonywaniu możliwie wyczerpujących ćwiczeń przeciwległej nogi. Do grupy ćwiczeń w fazie hospitalizacji należą również ćwiczenia bierne operowanej kończyny, prowadzone przez rehabilitanta lub wykonywane za pomocą specjalnego urządzenia, tzw. szyny CPM. Program uwzględnia również:

  • ćwiczenia w odciążeniu w systemie UGUL;
  • ćwiczenia oddechowe;
  • ćwiczenia w wodzie i pływanie.

Rehabilitacja ruchowa z pełnym obciążeniem kolana po alloplastyce zależy nie tylko od rozległości wszczepionego implantu i stanu kośćca pacjenta, ale także od rodzaju mocowania. Przykładowo protezy cementowe pozwalają na szybsze obciążanie nogi niż sztuczne stawy bezcementowe. Uzupełnieniem kuracji pooperacyjnej we wczesnym etapie są zabiegi fizykalne z wykorzystaniem m.in. krioterapii, czyli leczenia zimną temperaturą, w postaci zimnych okładów lub kompresów żelowych, mankietów chłodzących czy aerozoloterapii z wykorzystaniem azotu. Ponadto poleca się lasero- i magnetoterapię.

Alloplastyka kolana – kiedy można wsiąść za kierownicę?

Po opanowaniu podstawy treningowej ćwiczenia pooperacyjne alloplastyki stawu kolanowego kładą nacisk na rozciąganie i siłę grupy kulszowo-goleniowej, czyli pośladka oraz tylnej strony uda i łydki. Priorytetem jest również mięsień czworogłowy uda, dominujący funkcjonalnie w stabilizacji dynamicznej kolana. W międzyczasie prowadzi się naukę poprawnego korzystania ze schodów. Należy pamiętać, że przy wchodzeniu na stopień w pierwszej kolejności stawia się zdrową nogę. Przy schodzeniu pierwsza jest noga operowana. W dalszym etapie rehabilitacji po alloplastyce stawu kolanowego urozmaica się aktywność o ćwiczenia z użyciem taśm elastycznych i piłek gimnastycznych oraz wymagające pozycji wyjściowych, takich jak wypady, wykroki i klęki na różnych płaszczyznach. Następnie przechodzi się do dynamicznych ćwiczeń, np. podskoków. W przypadku gdy kinezyterapia po alloplastyce kolana wywołuje ból w stawie, należy powrócić do poprzedniego etapu, w którym dyskomfort nie był odczuwany.

Po blisko 3 miesiącach rehabilitacji pacjent odzyskuje pełnię sprawności, jednak pewne czynności powinny być wdrażane stopniowo, np. prowadzenie auta. Chory jako pasażer może uczestniczyć w ruchu drogowym niemal w każdym momencie rekonwalescencji. Musi jedynie dostosować fotel do kondycji nogi. Prowadzenie pojazdu możliwe jest po blisko 6–8 tygodniach, kiedy kolano jest stosunkowo zaktywizowane, nie jest usztywnione, a mięśnie systematycznie odzyskują równowagę siłową.

Zobacz film: Nowa metoda leczenia stawu kolanowego

źródło:Dzień dobry TVN

Bibliografia:

1. Kowalczewski J, „Pierwotna endoprotezoplastyka stawu kolanowego”, Medisfera, Warszawa 2013.

2. Pozowski A., „Alloplastyka stawu biodrowego”, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2011.

3. Widuchwoski J., „Kolano. Endoprotezoplastyka – całkowita wymiana stawu”, Sport & Med, Katowice 2001.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
65
7
Polecamy
Ćwiczenia po artroskopii kolana – jak je wykonywać?
Ćwiczenia po artroskopii kolana – jak je wykonywać? TVN zdrowie
Rehabilitacja ruchowa koksartrozy, czyli ćwiczenia na zwyrodnienie stawów biodrowych
Rehabilitacja ruchowa koksartrozy, czyli ćwiczenia na zwyrodnienie stawów biodrowych TVN zdrowie
Ćwiczenia na równowagę - czym są i po co je wykonywać?
Ćwiczenia na równowagę - czym są i po co je wykonywać? Dzień Dobry TVN
Rolowanie mięśni po treningu – sposób, zasady
Rolowanie mięśni po treningu – sposób, zasady Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?