Polub nas na Facebooku
Czytasz: Magnetoterapia – czym jest i w jakim celu się ją stosuje?
menu
Polub nas na Facebooku

Magnetoterapia – czym jest i w jakim celu się ją stosuje?

Kobieta podczas zabiegu z wykorzystaniem magnetoterapii

Fot: klubovy / gettyimages.com/

Magnetoterapia, nazywana szerzej terapią polem magnetycznym, wykorzystuje prawa fizyki do regeneracji kości, mięśni oraz stawów. Wpływa też na poprawę krążenia i działa przeciwbólowo.

Magnetoterapia wykorzystuje zarówno statyczne, jak i dynamiczne pole magnetyczne. Drgania mają charakter impulsów o określonej częstotliwości i natężeniu. Coraz częściej używa się parametrów zbliżonych do fizjologicznych drgań generowanych przez ludzkie tkanki. Od tego zależy zresztą skuteczność całej terapii.

Magnetoterapia w warunkach domowych

Magnetoterapia może być stosowana w domu. Jest to dobre rozwiązanie, gdy zabiegi za pomocą pola magnetycznego wykonywane w specjalistycznych placówkach sprawdziły się w przeszłości. Urządzenia do magnetoterapii domowej dostępne są na rynku w cenach od 1500 zł do nawet 10000 zł (w zależności od dodatkowych funkcji aparatury i specyfikacji). Przed skorzystaniem z pierwszego zabiegu w domu należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić dokładną dawkę napromieniowania. Dzięki temu zabiegi domowe będą skuteczniejsze i bezpieczniejsze. Warto też ustalić z lekarzem indywidualny program.

Korzyści zdrowotne z magnetoterapii

Indywidualnie dobrane dawki magnetoterapii wykorzystywane są w przypadku wielu schorzeń, zarówno fizycznych, jak i tych o podłożu psychicznym. Działanie magnetoterapii to przede wszystkim regeneracja i usprawnienie tkanek. Innymi wskazaniami magnetoterapii są osteoporoza, reumatyzm, choroby skórne i kobiece, a także nadciśnienie tętnicze. Regularne zabiegi łagodzą ból i działają przeciwzapalne. Leczenie magnetoterapią zwiększa potencjał komórek organizmu do wykorzystywania tlenu, co wpływa również pozytywnie na układ nerwowy i wzmacnia odporność.

Jak skutecznie pozbyć się problemów z mięśniami? Jak jest zbudowany układ mięśniowy człowieka? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6.

Cel leczenia uzależniony jest przede wszystkim od parametrów ustawienia sprzętu. I tym samym zakres częstotliwości od 1 do 5 Herców (Hz) oraz natężenia 0.5–3 militesli (mT) stosuje się do leczenia ostrych stanów zapalnych. Stany podostre wymagają zakresów częstotliwości od 5 do 20 Hz, a natężenia między 3 a 5 mT. Przewlekłe stany zapalne leczy się częstotliwością od 20 do 50 Hz oraz natężeniem od 6 do 10 mT.

Wyróżnia się 2 rodzaje pola magnetycznego wykorzystywanego do fizykoterapii. Leczenie za pomocą magnetoterapii odbywa się za pomocą wolnozmiennego lub pulsacyjnego pola magnetycznego. Dzięki wolnozmiennemu polu magnetycznemu dochodzi do hiperpolaryzacji błon komórkowych i przyspieszenia poruszania się jonów znajdujących się w komórkach ludzkiego ciała. Ma to pozytywny wpływ na metabolizm komórkowy. Impulsacyjne pole magnetyczne z kolei normalizuje potencjał spoczynkowy błon komórkowych, co poprawia zdolności komórek do wykorzystania tlenu. Zwiększa się również dynamika jonów, które wędrują przez błony komórkowe.

Przeciwwskazania do magnetoterapii

Wyróżnia się kilka istotnych przeciwwskazań do stosowania magnetoterapii. Z zabiegów muszą być wyłączone kobiety spodziewające się dziecka. Niewskazane jest również stosowanie magnetoterapii u ludzi chorych na nowotwory lub takich, u których toczą się jednocześnie poważne zapalne stany wirusowe lub bakteryjne. Innymi przeciwwskazaniami magnetoterapii są: przewlekłe choroby serca, obecność rozruszników serca lub implantów elektronicznych lub metalowych, grzybica, gruźlica, zakrzepowe zapalenie żył oraz upośledzenie krzepnięcia krwi.

Skutki uboczne magnetoterapii są znikome. Ze względu na niskie parametry wykorzystywanego pola magnetycznego nie ma ograniczeń ani wiekowych, ani związanych z płcią. Magnetoterapię stosuje się często w połączeniu z farmakoterapią.

Jak dział układ kostny? Dowiesz się tego filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Jak wygląda zabieg magnetoterapii?

Fizykoterapia z wykorzystaniem magnetoterapii polega na umieszczeniu pacjenta w pozycji leżącej lub siedzącej wewnątrz specjalnej cewki przypominającej obręcz. Pacjent może pozostać w ubraniu. Pole magnetyczne przechodzi również przez gips. Pojedynczy zabieg trwa od 10 do 30 minut, w zależności od rodzaju leczonego schorzenia. Aby magnetoterapia była skuteczna, zaleca się wykonanie około 10 zabiegów. Dawkę pola oraz wszystkie parametry (częstotliwość i natężenie) wybierają lekarz lub rehabilitant. Zabiegi magnetoterapii wymagają przygotowań. Zanim przystąpi się do zabiegu, należy zdjąć z ciała wszystkie metalowe ozdoby i biżuterię. Telefon komórkowy najlepiej zostawić poza cewką. Pozostawienie metalowych ozdób (klamr u paska, sprzączek itp.) oraz włączonego smartfona może zaburzać pole magnetyczne.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
0
Polecamy
Leczenie polem magnetycznym:
efekty, przeciwwskazania, skutki uboczne magnetoterapii
Leczenie polem magnetycznym: efekty, przeciwwskazania, skutki uboczne magnetoterapii TVN zdrowie
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem?
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem? Dzień Dobry TVN
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie.
Wskazania i przebieg kuracji
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie. Wskazania i przebieg kuracji Dzień Dobry TVN
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi?
Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?