Pole magnetyczne stosowane w leczeniu fizykalnym może być statyczne lub dynamiczne (impulsowe, zmienne). Współcześnie o wiele częściej używa się pola dynamicznego, które ma częstotliwość zbliżoną do naturalnych drgań organizmu ludzkiego. Aby zabiegi były skuteczne, należy indywidualnie dostosować częstotliwość i natężenie pola magnetycznego.
Magnetoterapia – działanie pola magnetycznego na ludzki organizm
Leczenie polem magnetycznym opiera się na impulsach o częstotliwości i natężeniu w trzech zakresach:
- od 1 do 5 herców (Hz, jednostka częstotliwości) i od 0,5 do 3 militesli (mT, jednostka natężenia) – w leczeniu ostrych stanów zapalnych,
- od 5 do 20 Hz i od 3 do 5 mT – w leczeniu stanów podostrych,
- od 20 do 50 Hz i od 6 do 10 mT – w terapiach chorób przewlekłych.
Depresję przy użyciu magnetoterapii leczy się polem magnetycznym o częstotliwości kilku herców i natężeniu sięgającym do 5 T. W takich przypadkach wykonywana jest stymulacja przezczaszkowa.
Więcej o depresji dowiecie się z filmu:
Magnetoterapia normalizuje elektryczny potencjał spoczynkowy błony komórkowej, poprawia dynamikę jonów przechodzących przez tę błonę, zwiększa zdolność komórek do wykorzystania tlenu i pozytywnie wpływa na przemiany energetyczne. W praktyce oznacza to, że pole magnetyczne:
- poprawia ukrwienie,
- wzmacnia układ odpornościowy,
- zmniejsza obrzęk,
- ma działanie przeciwzapalne,
- działa przeciwbólowo,
- przyspiesza leczenie świeżych złamań,
- leczy ubytki tkanki kostnej,
- sprzyja leczeniu stawów, w tym chrząstki stawowej, więzadeł i ścięgien,
- poprawia regenerację tkanek miękkich,
- redukuje napięcie mięśniowe,
- regeneruje tkankę nerwową.
Tak duże oddziaływanie na organizm sprawia, że leczenie polem magnetycznym ma wiele zastosowań. W chorobach przewlekłych znacznie poprawia komfort życia chorych, a w ostrych stanach przyspiesza rekonwalescencję.
Rehabilitacja polem magnetycznym – cel zabiegów i wskazania
Dzięki właściwościom przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przyspieszającym regenerację tkanek i mięśni oraz nerwów magnetoterapia może być stosowana w leczeniu wielu chorób przewlekłych i ostrych. Wskazania do leczenia polem magnetycznym to:
- urazy kości i stawów, więzadeł oraz ścięgien, osteoporoza,
- urazy tkanek miękkich – pole magnetyczne przyspiesza gojenie ran i oparzeń, działa pozytywnie na owrzodzenie skóry,
- rehabilitacja po udarze mózgu,
- stwardnienie rozsiane – magnetoterapia pomaga zredukować uczucie zmęczenia i wspomaga łagodzenie innych objawów,
- młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – pole magnetyczne zmniejsza poranną sztywność stawów, ból i obrzęki,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- zaburzenia krążenia obwodowego,
- zapalenie nerwów, np. rwa kulszowa,
- zaburzenia przemiany materii.
Zabiegi z użyciem pola magnetycznego można wykonywać w gabinetach fizjoterapeutów, które dysponują odpowiednimi urządzeniami. Fachowcy odpowiednio dostosują częstotliwość i natężenie oraz czas zabiegu. Specjalne urządzenie do magnetoterapii domowej pozwala na przeprowadzania zabiegów w domu.
Leczenie polem magnetycznym w domu
Niezależnie od tego, czy korzysta się z rehabilitacji w gabinecie fizjoterapeutycznym, czy zabiegi wykonuje w domu, leczenie polem magnetycznym należy rozpocząć od 40 procent zalecanej dawki. Kolejny zabieg może mieć 70 procent mocy, a jeszcze następny – pełną siłę. Magnetoterapia dawki powinna mieć ustalone przez specjalistę – lekarza lub fizjoterapeutę. Zwykle pełna terapia wymaga wykonania od kilku do kilkudziesięciu zabiegów.
Przed uruchomieniem urządzenia należy zdjąć biżuterię, zegarek, inne metalowe elementy oraz odłożyć telefon czy tablet (urządzenia te mogą zaburzyć działanie pola magnetycznego).
Leczenie polem magnetycznym w domu jest możliwe dzięki specjalnym aplikatorom. Urządzenie do magnetoterapii w domu może kosztować od około 2 do nawet 7 tysięcy złotych. Za jeden zabieg w gabinecie fizjoterapii płaci się od około 6 do 11 złotych, wykupując zabiegi seriami można uzyskać rabat.
Magnetoterapia przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne
Magnetoterapia nie może być stosowana u ciężarnych, chorych na raka ani u osób przechodzących ostre infekcje bakteryjne czy wirusowe. Pole magnetyczne przeciwwskazania ma także w postaci:
- chorób układu sercowo-naczyniowego,
- zakrzepowego zapalenia żył,
- skłonności do krwawień i siniaków,
- grzybicy,
- rozrusznika serca lub innych elektronicznych implantów,
- implantów metalowych.
Zabiegów z użyciem pola magnetycznego nie powinno się przeprowadzać także u osób z czynną gruźlicą.
Leczenie polem magnetycznym skutki uboczne wywołuje tylko u niektórych. Obniża ciśnienie krwi, może spowalniać czas reakcji, a o natężeniu przekraczającym 10 mT – zaburzać widzenie.
Jak zadbać o kręgosłup? Zobaczcie na filmie:
Bibliografia:
1. W. Kraszewski, P. Syrek, Magnetoterapia – zastosowanie pola magnetycznego w leczeniu oraz zagrożenia z nim związane, Prace Instytutu Elektrotechniki, 2010, zeszyt 248; wersja online dostępna jest tutaj.
2. dr Krzysztof Fabian "Magnetoterapia"