Polub nas na Facebooku
Czytasz: Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
menu
Polub nas na Facebooku

Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?

Para

Fot: GettyImages-Hero Images

Panseksualizm to termin stosowany bardzo chętnie przez zwolenników wyzwolenia seksualnego oraz przeciwników wykluczenia społecznego. Czym dokładnie jest panseksualizm? Kim jest panseksualista?  

Panseksualizm - co to jest?

Panseksualizm w swoich założeniach podkreśla, że chodzi przede wszystkim o pociąg emocjonalny do innych ludzi, niezależnie od ich płci, tożsamości seksualnej i orientacji. Kładzie nacisk na brak wykluczenia społecznego kogokolwiek - miłość panseksualna ma być odczytywana jako całkowita akceptacja drugiego człowieka.

Panseksualiści deklarują, że ich miłość skierowana jest tylko ku dojrzałym osobom dorosłym. Ma być wyrazem nie tylko popędu fizycznego, ale również wyzwolenia i braku ograniczeń.

Panseksualizm ma kojarzyć się z otwartością na świat oraz chęcią eksperymentowania. Wg panseksualistów w wyborze nowego partnera nie powinniśmy kierować się żadnymi konwenansami społecznymi ani zamykać się na nowe doznania. Człowieka w człowieku ma pociągać jego wnętrze i to kim jest – nie powinniśmy kierować się przy tym tożsamością płciową.

Panseksualizm jest przeciwieństwem biseksualizmu, ponieważ jego założeniem jest, że miłość nie ma płci - jest ponad podziały metrykalne. Motto panseksualistów brzmi: "Najważniejsze jest bycie sobą, liczy się człowiek". Ludzie panseksualni odrzucają podawane w mediach założenia, takie jak pociąg do zwierząt (zoofilia), do dzieci (pedofilia) i do osób martwych (nekrofilia) oraz do przedmiotów.

Panseksualizm - na czym polega?

Panseksualizm jest czwartą lub piątą, jeżeli do heteroseksualizmu, homoseksualizmu i biseksualizmu doliczyć aseksualizm, orientacją seksualną. Termin "panseksualizm", który w 2016 roku stał się bardzo popularny ze sprawą amerykańskiej piosenkarki Miley Cyrus.

Panseksualizm wywodzi się od od greckiego "pan", czyli "wszystko" i łacińskiego "sexus", czyli "płeć" . Termin nawołuje do możliwości skierowania swojego zainteresowania seksualnego nie tylko na ludzi, ale i zwierzęta czy przedmioty. Tak też definiowany jest panseksualizm w psychiatrii, jednak panseksualiści, zdecydowanie się od takiego rozumienia swojej orientacji seksualnej odcinają. 

Zobacz też: Czy dobrym pomysłem jest spanie oddzielnie?

Zobacz film: Czy dobrym pomysłem jest spanie oddzielnie? Źródło: Dzień dobry TVN

Panseksualista - kim jest? 

Panseksualista z definicji amerykańskiej organizacji osób LGBT to "osoba, która ma zdolność tworzenia trwałych – fizycznych, romantycznych i/lub emocjonalnych – relacji z osobami jakiejkolwiek płci kulturowej". Swoje pożądanie kieruje wyłącznie wobec dorosłych osób, jednak bez względu na ich płeć i orientację seksualną.

Panseksualista może zakochać się w kimś, kto określa siebie jako kobietę, mężczyznę, osobę inter- czy transpłciową. Osoby panseksualne przywiązują się do swoich partnerów, ponieważ przy ich wyborze nie szufladkują, nie oceniają po wyglądzie, pochodzeniu, a po tym, co dany człowiek sobą reprezentuje.

Osoby panseksualne przekonują, że jeśli chcieć mówić w ich kontekście o otwartości, to przede wszystkim będzie to otwartość światopoglądowa. Panseksualiści chcą mieć możliwość samodzielnego identyfikowania się w dowolny sposób, bez bycia oznaczanym, nazywanym przez innych ludzi. Panseksualizm pozwala na dużą elastyczność w wyborze partnera.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
3
Polecamy
Bella Thorne jest osobą panseksualną.
Co to oznacza?
Bella Thorne jest osobą panseksualną. Co to oznacza? Dzień Dobry TVN
Biseksualizm – co to jest?
Czym charakteryzuje się biseksualizm u kobiet i u mężczyzn
Biseksualizm – co to jest? Czym charakteryzuje się biseksualizm u kobiet i u mężczyzn Dzień Dobry TVN
Sapioseksualizm – modna „orientacja” czy sposób na udany związek?
Sapioseksualizm – modna „orientacja” czy sposób na udany związek? TVN zdrowie
Demiseksualizm – na czym polega i czym różni się od aseksualizmu?
Demiseksualizm – na czym polega i czym różni się od aseksualizmu? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii