Polub nas na Facebooku
Czytasz: Artroskopia kolana – rehabilitacja, rekonwalescencja, ćwiczenia, powikłania, opuchlizna
menu
Polub nas na Facebooku

Artroskopia kolana – rehabilitacja, rekonwalescencja, ćwiczenia, powikłania, opuchlizna

NAN

Fot: vaakim / fotolia.com

Urazy, nieprawidłowości w obrębie stawu, zwyrodnienia oraz choroby stanowią podstawę do wykonania artroskopii kolana. Zabieg jest bezpieczny i powikłania zdarzają się rzadko. Powrót do pełni sił przyśpieszy rehabilitacja i stosowanie się do zaleceń lekarskich.

Stawy pełnią nieocenioną rolę; wszystkie ruchy ciała – od nieznacznego poruszenia palcem do zamaszystego ruchu ramionami – możliwe są dzięki nim. Staw jest miejscem, w którym spotykają się dwie (lub więcej) kości. Największym stawem ciała człowieka jest staw kolanowy, gdzie kość udowa i piszczelowa łączą się ze sobą.

Ze względu na złożoną budowę staw kolanowy jest drugim, po stawie skokowym, najbardziej obciążonym stawem człowieka, niezwykle podatnym na urazy. Metodą pozwalającą zdiagnozować problemy w obrębie stawu kolanowego jest artroskopia.

Zobacz film: Z jakimi dolegliwościami udać się do ortopedy? Źródło: 36,6

Co to jest artroskopia?

Artroskopia kolana to zabieg operacyjny wykonywany w znieczuleniu. Podczas zabiegu do stawu wprowadzany jest artroskop – urządzenie o kształcie cienkiej rurki. Artroskop wsuwa się przez nieduże nacięcie w okolicy stawu poddawanego badaniu. Następnie do wnętrza podaje się roztwór soli fizjologicznej, co znacznie ułatwia obejrzenie wnętrza stawu za pomocą wprowadzonej do środka kamery. Obraz z niej wyświetlany jest na ekranie. Dzięki artroskopii lekarz może ocenić wszystkie struktury wewnątrzstawowe – chrząstki stawowe, więzadła, błonę maziową, przyczepy mięśni, łąkotki.

Początkowa część zabiegu nazywana jest artroskopią diagnostyczną (zwiadowczą). Dalsza część zabiegu to artroskopia operacyjna zwana również terapeutyczną bądź zabiegową. Podczas operacji do stawu wprowadzane są miniaturowe instrumenty chirurgiczne, co pozwala zastosować niezbędne procedury lecznicze.

Artroskopię kolana najczęściej zaleca się w przypadku:

  • urazów kolana,
  • niestabilności,
  • obecności ciał obcych,
  • bólu niewyjaśnionego pochodzenia,
  • zmian zwyrodnieniowych,
  • chorób (np. reumatoidalnego zapalania stawów),
  • procesów nowotworowych.

Poza diagnostyką schorzeń stawu kolanowego artroskopię stosuje się również w celu m.in.: naprawy bądź usunięcia uszkodzonej łąkotki, usunięcia błony maziowej, przeszczepu chrząstki stawowej, wyczyszczenia uszkodzonej powierzchni chrząstki, usunięcia uszkodzonych części więzadeł wewnętrznych kolana czy przygotowania do innego zabiegu.

Artroskopię kolana może być zrefundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, trzeba się jednak liczyć zazwyczaj z kilkumiesięcznym oczekiwaniem. Zabieg przeprowadzany prywatnie kosztuje kilka tysięcy złotych.

Artroskopia kolana – rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia

Pacjent po artroskopii kolana powinien ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Rekonwalescencja polega przede wszystkim na odciążaniu stawu – należy odpoczywać i siedzieć z uniesioną nogą. W miarę powrotu do pełni sił powinno się zwiększać obciążenie nogi poprzez zwiększanie częstotliwości chodzenia. Po artroskopii kolana można chodzić, ale najlepiej o kulach. Pod operowane kolano nie należy podkładać żadnych poduszek, zwiniętych koców itp. – grozi to wystąpieniem przykurczu zgięciowego. Nie wolno wykonywać gwałtownych skrętów czy nagłych zwrotów. Niewskazana jest zarówno długotrwała pozycja stojąca, jak i długotrwałe siedzenie.

Operowany staw należy okładać lodem, regularnie zmieniać opatrunek, upewniając się, że newralgiczne miejsce nie zostało zabrudzone. Stosuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzakrzepowe. Przez pewien czas (zgodnie z zaleceniami lekarza) operowanego stawu nie można moczyć (nie należy brać kąpieli w wannie, tylko prysznic, dokładnie zabezpieczając operowane miejsce, np. folią).

Po artroskopii kolana wskazana jest rehabilitacja – należy ją rozpocząć jak najszybciej po zabiegu, co zwykle ma miejsce jeszcze w szpitalu (w ciągu doby od operacji). Zabiegi rehabilitacyjne dobierane są indywidualnie, a pod uwagę bierze się przede wszystkim rodzaj i rozległość urazu, wiek i stan zdrowia pacjenta.

Ćwiczenia po artroskopii kolana powinny być wykonywane pod okiem specjalisty (rehabilitanta, fizjoterapeuty). Najczęściej zaleca się unoszenie wyprostowanej kończyny w pozycji leżącej, wzmacnianie mięśnia czworogłowego uda, napinanie łydek. Celem ćwiczeń jest także zwiększenie zakresu ruchów w operowanym stawie. Standardowa rehabilitacja po artroskopii stawu kolanowego powinna trwać trzy miesiące.

Artroskopia kolana – powikłania

Artroskopia stawu kolanowego jest metodą mało inwazyjną i uchodzi za zabieg bezpieczny dla pacjenta. Jest obarczona znacznie mniejszym ryzykiem niż inne zabiegi z tzw. otwarciem kolana. Blizny po artroskopii stawu kolanowego zwykle mają nie więcej niż 5 mm, a pacjent szybko wraca do zdrowia. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko (w 1–2% przypadków). Wśród ewentualnych powikłań należy wymienić: możliwą infekcję, uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów w operowanej okolicy, zakrzepicę, krwawienie w jamie stawowej czy uszkodzenie kości, chrząstki stawowej bądź więzadeł.

Pacjent po artroskopii kolana powinien zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące objawy takie jak ból, obrzęk, zaczerwienienie, krwawienie, gorączka, duszności, zawroty głowy, wyciek ropny, znaczne osłabienie – i niezwłocznie zgłosić je lekarzowi. Jeśli pojawi się krwiak, trzeba go usunąć.

W celu uniknięcia powikłań po artroskopii stawu kolanowego i sprawnego powrotu do zdrowia należy dać sobie czas na pełną aktywność, która zwykle zalecana jest po upływie około 4–6 tygodni po zabiegu, choć powrót do pracy zazwyczaj możliwy jest znacznie wcześniej (średnio po 2 tygodniach). Z uprawianiem intensywnych sportów należy wstrzymać się przez 10–12 tygodni. Samochód można prowadzić po odzyskaniu pełnej ruchomości w stawie.

Po artroskopii kolana niekiedy pojawia się opuchlizna. Nie jest ona powodem do niepokoju, chyba że towarzyszą jej inne niepokojące objawy – wtedy należy zgłosić się do lekarza.

Żeby rekonwalescencja po zabiegu artroskopii przebiegła sprawnie i bezproblemowo, należy przestrzegać zaleceń lekarskich odnośnie do wizyt kontrolnych.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2574
107
Komentarze (10)
Aga
Witam jestem 5 dni po artroskopii kolana noga cała puchnie od kostki czy to normalne czy mam powody do niepokoju??
Czytaj całość
Iwona M.M
W maju miałam wykonaną artroskopię :usunięcie częsci łąkotki ,shaving. Mam zmiany zwyrodnieniowe.Od czerwca mam fizykoterapie 2-3 razy w tygodniu: masaże pole magnetyczne,prądy ,no i gimnastyka .Chodzę tak ok 2-3 godzin w jednym ciągu,więcej nie daję rady, kolana do końca nie prostuję, a terapeuci i lekarz mówią ,ze to moze jeszcze potrwac. Z pracy więc narazie nici,cierpliwości juz mi brakuje....nikt nie wie co dalej
Czytaj całość
Mikos
Po dwóch tygodniach do pracy? Hehe chyba po artroskopii badawczej
Czytaj całość
EWKA
Jestem tydzien po zabiegu artroskopii kolana stosuje sie do wszytkich zalecen lekarza i o dziwo jestem .bez zadnych dolegliwosci bolowych skladam rece do Boga ze tak.szybko.zdecydowalam.sie na zabieg .Do chwili zabiegu mialam tak silny bol i obrzek kolana ze szkoda gadac ani oklady ani tabletki p/bólowe nc nie pomagala .Jak moge poradzic wszystkim ktorzy cierpią na bol kolana aby zdecydowali się na zabieg Strach ma wielkie oczy wiem to teraz
Czytaj całość
zbyszek
Mam pytanie, czy przy małym lub średnim obrzęku limfatycznym kończyny dolnej można wykonać artroskopię kolana.
Czytaj całość
Redakcja serwisu
Tego typu artykuły muszą mieć ogólnikowy charakter, ponieważ nie są to publikacje naukowe. Staramy się bazować na rzetelnych źródłach, jednak tak jak komentator zaznaczył – zabieg zabiegowi nierówny i każdy pacjent będzie wymagał indywidualnego postępowania, mimo pewnych ogólnie przyjętych standardów. Dlatego też zawsze czas odpoczynku, a także moment rozpoczęcia rehabilitacji powinien być omówiony z lekarzem prowadzącym.
Czytaj całość
Ck
Zbyt ogólnikowo napisane,powrót do pracy a odpoczynek,zabieg zabiegowi nie jest równy,ja mam ponad miesiąc zwolnienia a o kulach chodzić 6 tygodni,uszkodzona łąkotka, więzadło.Takze strasznie nieprecyzyjne sformułowania
Czytaj całość
mk
ok ; dziękuję :)
Czytaj całość
Nissan king
Ok dzięki wielkie za pomoc
Czytaj całość
Olek
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?