Borowina to naturalna substancja, bogata w cenne substancje organiczne, takich jak kwasy fulwonowe, kwasy humusowe, mikro- i makroelementy oraz wiele innych. Dzięki ich zawartości borowina skutecznie leczy stany zapalne, choroby kości, mięśni, stawów, a nawet dolegliwości kobiece i niektóre choroby wewnętrzne. Ten naturalny surowiec korzystnie wpływa również na kondycję skóry, wygładzając ją i ujędrniając. Właściwości borowiny wykorzystywane są przez medycynę oraz przez kosmetologię. Do niedawna zabiegi z wykorzystaniem okładów borowinowych dostępne były jedynie w uzdrowiskach lub gabinetach kosmetycznych. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na to, by wykonywać okłady borowinowe w domu.
Jakie właściwości ma borowina? Odpowiedź na filmie:
Okłady borowinowe – czym jest borowina?
Borowina jest rodzajem torfu, czyli skały osadowej, która została utworzona w wyniku przemian obumarłych szczątków roślinnych. Na tle innych rodzajów torfu borowina wyróżnia się dużym stopniem przetworzenia przez bakterie. Złoża borowiny zostały uformowane około 10 000 lat przed naszą erą, a największe ich ilości znajdują się na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.
Borowina zaliczana jest do grupy peloidów, czyli surowców geologicznych, które wykorzystuje się do celów leczniczych.
Okłady borowinowe – właściwości
Borowina to surowiec wyjątkowo bogaty w substancje aktywne. W jej skład wchodzą między innymi:
- kwasy humusowe,
- kwasy huminowe,
- kwasy hymatomelanowe,
- kwasy fulwolonowe,
- garbniki,
- pektyny,
- bituminy (między innymi woski i żywice),
- niewielkie ilości hormonów – progesteronu, estradiolu, testosteronu i kortyzolu,
- magnez, potas, żelazo, wapń, sód, krzem.
Bogactwo cennych składników aktywnych sprawia, że borowina wykorzystywana jest w leczeniu wielu dolegliwości.
Okłady borowinowe – wskazania do zabiegu
Wśród głównych wskazań do przeprowadzenie zabiegu, wyróżnia się między innymi:
- stany zapalne stawów,
- reumatyzm,
-
chorobę zwyrodnieniową stawów,
- przewlekłe nerwobóle,
- przykurcze stawowe,
- przeciążenie mięśni,
- menopauza,
- niedoczynność hormonalna jajników,
-
cellulit,
-
zmarszczki.
Okłady borowinowe – metodyka zabiegu
Przed zabiegiem borowina zostaje podgrzana do 42-46 stopni Celsjusza, a następnie nałożona na wybrane miejsce ciała. Obszar ten zostaje owinięty folią, ręcznikiem oraz kocem – dzięki temu borowina utrzymuje wysoką temperaturę. Po określonym czasie (zwykle wynosi on około 30 minut) okład zostaje usunięty, a skóra dokładnie oczyszczona. Zabieg przeprowadzany jest zwykle w seriach 2-4 okładów tygodniowo przez 3-4 tygodnie.
W uzdrowiskach najczęściej przeprowadza się częściowe okłady borowinowe. Podczas tych zabiegów borowiną pokrywa się maksymalnie 25% powierzchni ciała pacjenta. Jeżeli okład wykonywany jest w okolicy klatki piersiowej, w obrębie serca umieszcza się woreczek z lodem. W wyjątkowo uzasadnionych przypadkach przeprowadza się okłady całościowe, polegające na pokryciu borowiną całej powierzchni ciała. Zabiegi tego typu są jednak silnie obciążające dla organizmu i decyzję o ich przeprowadzeniu zawsze powinien podejmować lekarz.
Okłady borowinowe w domu
W aptekach zakupić można gotowe plastry borowinowe do przyrządzenia miejscowych okładów. Zabieg w warunkach domowych przeprowadza się niemalże identycznie jak w uzdrowiskach. Płat borowiny należy podgrzać w ciepłej wodzie, przyłożyć do chorego miejsca, okryć ręcznikiem i kocem i pozostawić na skórze przez około pół godziny.
Plastry borowinowe można wykorzystać również do przygotowywania chłodnych kompresów. W tym celu borowinę należy umieścić w lodówce na co najmniej godzinę. Następnie płat należy owinąć ręcznikiem lub tetrą i przyłożyć do zmienionego chorobowo miejsca na 10-20 minut. Zimny kompres borowinowy zaleca się stosować przy urazach mechanicznych, przeciążeniach stawów lub wylewach podskórnych.
Okłady borowinowe – działanie na organizm
Pierwszy z mechanizmów działania borowiny polega na wywołaniu efektów termicznych. Podgrzana borowina oddziałuje na miejsce poddawane zabiegowi, powodując miejscowe przegrzanie tkanek. Dzięki temu przyspiesza krążenie i zwiększa się przepływ krwi przez miejsce, w którym wykonywany jest okład. Powoduje to lepsze dotlenienie oraz głębokie odżywienie tkanek, usunięcie nagromadzonych toksyn, przyspieszenie metabolizmu komórkowego i procesów regeneracyjnych.
Jednocześnie borowina oddziałuje na organizm za sprawą wielu składników aktywnych, które zawiera. Wykazują one właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, ściągające oraz antyoksydacyjne.
Okłady borowinowe – przeciwwskazania do zabiegu
Wśród podstawowych przeciwwskazań do stosowania okładów borowinowych wymienia się między innymi:
-
żylaki,
- zapalenie żył,
- niewydolność krążeniową,
- zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie krwi,
- miażdżycę,
- anemię,
- ciążę,
- cukrzycę,
- choroby nerek lub choroby serca.
Pomimo tego, że zabiegi borowinowe uznawane są za skuteczne i bezpieczne, ich stosowanie nie zawsze jest wskazane. Z tego względu, przed rozpoczęciem kuracji z wykorzystaniem okładów borowinowych, warto zasięgnąć porady lekarza.
Kiedy powinniśmy udać się do ortopedy po poradę? Odpowiedź na filmie: