Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cellulit – przyczyny, miejsca występowania, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Cellulit – przyczyny, miejsca występowania, leczenie

NAN

Fot: djile / fotolia.com

Cellulit to nieprawidłowo rozmieszczona tkanka tłuszczowa, często spędzająca kobietom sen z powiek. Zimą ukryta pod wieloma ubraniami, latem ujawnia się po założeniu krótkich spodenek czy stroju kąpielowego. Jak się okazuje, zmaga się z nią większość kobiet.

Cellulit to zniekształcona tkanka podskórna wraz z nieprawidłowo rozmieszczoną tkanka tłuszczowa, powodująca nierówności i wybrzuszenia skóry, przypominając skórkę pomarańczową. Cellulit powstaje wskutek nacisku wywieranego przez nadmiernie rozwiniętą tkankę łączną na komórki tłuszczowe. W ten sposób tłuszcz staje się zbity, czego wynikiem są nierówności widoczne na skórze. Najczęściej występuje na udach, brzuchu, pośladkach, a czasami nawet na ramionach.

Cellulit jest często mylony z cellulitisem – zapaleniem skóry oraz tkanki podskórnej, które powstaje wskutek zarażenia bakteriami, np. gronkowcem. To zapalenie może wystąpić na dowolnej części skóry, w tym na twarzy. Tak zmieniony obszar nie objawia się w formie skórki pomarańczowej, ale zaczerwienienia. Aby wyleczyć cellulitis, należy zastosować terapię antybiotykową, która może trwać nawet kilka miesięcy. W ostateczności cellulit może doprowadzić do powstania skóry materacowej, której nie usuną nawet specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej.

Zobacz film: Dlaczego mamy cellulit i jakie są jego rodzaje? Źródło: Bez skazy

Jak pozbyć się cellulitu?

Jak skutecznie pozbyć się cellulitu? Najlepszy rozwiązaniem jest wytrwałość oraz zmiana trybu życia na zdrowszy dla organizmu. Sam krem nie wystarczy. Trzeba wykorzystać kilka sposobów jednocześnie. Specjalistyczne preparaty, służące obkurczaniu naczynek krwionośnych, powinno się wmasowywać w skórę od 2 do 3 minut.

Dobrym rozwiązaniem jest odpowiednia dieta. Cellulit można zwalczyć, spożywając duże ilości błonnika, pełnoziarnistych produktów, warzyw (np. brokułów i szparagów) oraz owoców (w tym egzotycznych cytryn, ananasów i grejpfrutów). Dzięki nim usuwa się toksyny z organizmu, co zapobiega powstawaniu grudkowości skóry. Do składników, które przeciwdziałają powstawaniu cellulitu, zalicza się również tłuste ryby.

Kolejnym krokiem jest picie dużych ilości wody, dzięki czemu organizm szybciej pozbywa się nadmiaru tłuszczu. Niedostateczny poziom płynów powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie, a co za tym idzie – powstawania skórki pomarańczowej. Następnym rozwiązaniem są regularne ćwiczenia, które zapobiegają nadwadze. Może to być spacerowanie, pływanie, uprawianie jogi czy bieganie. Każda aktywność jest pomocna w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Ważne, aby określone ćwiczenia odbywały się kilka razy w tygodniu w sposób regularny i zbilansowany.

Zobacz także: Body wrapping, czyli owijanie brzucha folią – efekty, przeciwwskazania i jak zrobić domowy zabieg na cellulit?

W przypadku cellulitu zaleca się także masaże. Dzięki temu stymulowane jest krążenie płynów oraz krwi. Masaż można przygotować z fusów kawy. Dlaczego? Kofeina przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Ciało trzeba masować raz dziennie pod prysznicem lub po kąpieli. Najpierw należy zastosować prysznic ze zmianą temperatury wody (raz zimna, raz ciepła). Następnie za pomocą odpowiedniej gąbki bądź rękawicy należy wykonać masaż. Ponadto od 2 do 3 razy w tygodniu trzeba peelingować ciało. Kolejnym krokiem jest energiczne wcieranie preparatu antycellulitowego. Przy tym zabiegu można wykorzystać minidrenaż limfatyczny.

Zobacz także: Drenaż (masaż) limfatyczny - jakie są efekty i przeciwwskazania?

Zobacz film: Przysiady na cellulit. Źródło: Dzień dobry TVN

Co ciekawe, osoby mające cellulit powinny wystrzegać się obcisłych ubrań. Takie odzienie utrudnia krążenie krwi, co wpływa na pojawienie się nieestetycznej tkanki. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznych zabiegów. Można wykorzystać do tego derma roller, którego zadaniem jest wygładzanie tkanki tłuszczowej poprzez masaż.

W przypadku gdy domowe sposoby nie pomagają w walce z cellulitem, należy zastosować specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej. Endermologia to masaż wykonywany za pomocą specjalnych wałków. Zabieg może być bolesny. Jego zadaniem jest wzmocnienie skóry i działanie przeciwobrzękowe. Ultradźwięki pomagają natomiast w przyspieszeniu usuwania tłuszczu oraz zmiękczania zwłóknienia. Można je stosować razem z masażem albo zabiegami kosmetycznymi. Mezoterapia to wstrzykiwanie w skórę preparatów, które poprawiają przemianę materii komórek oraz uelastyczniają skórę.

Najlepsze efekty przynosi w połączeniu z masażem. Body wrap jest zabiegiem mającym za zadanie ujędrnić skórę w czasie wysiłku fizycznego. Ciało jest nacierane preparatami, które silnie pobudzają krążenie, a następnie mocno owijane folią, umożliwia to lepszą penetrację preparatów w głąb skóry. Masaż pompą próżniową przede wszystkim wzmaga krążenie oraz pobudza układ limfatyczny. Szczególnie polecany jest na brzuch. Warto także zastosować laser. Emituje on światło wnikające do tkanki podskórnej i zwiększające gęstość kolagenu. Dzięki temu skóra jest napięta. Przed zastosowaniem któregokolwiek z zabiegów należy sprawdzić, czy są dla nas bezpieczne. Wśród wykluczeń znajdują się: cukrzyca, rozedma płucna, nowotwory, zapalenie żył, epilepsja, niewydolność nerek oraz ciąża.

Zobacz film: Jak ukryć cellulit? Źródło: Bez skazy


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
3
Komentarze (1)
VIena
Z czym, oprocz folii oczywiscie, powinno sie robic body wrapping? Jakis krem, domowa mieszanka czy jak?
Czytaj całość
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni