Polub nas na Facebooku
Czytasz: Drenaż (masaż) limfatyczny - jakie są efekty i przeciwwskazania?
menu
Polub nas na Facebooku

Drenaż (masaż) limfatyczny - jakie są efekty i przeciwwskazania?

Masażysta wykonuje drenaż limfatyczny na nodze kobiety

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Poza ujędrnianiem skóry i powodzeniu w walce z cellulitem masaż limfatyczny usprawnia przepływ limfy w organizmie, pomaga w likwidacji obrzęków, zmniejsza ból zatok. Zdarzają się jednak przypadki, w których osoba nie może z niego skorzystać ze względu na przebytą chorobę.

Masaż limfatyczny nie tylko ujędrniania skórę i jest wykorzystywany w walce z cellulitem, pomaga również w likwidacji obrzęków i zmniejsza ból zatok. Masażysta uciska i pociera skórę, wykorzystując specjalistyczną technikę i określone ruchy. Poprawia to krążenie chłonki, przepycha nagromadzoną limfę i likwiduje obrzęki. Jeżeli komuś zależy na ujędrnieniu skóry i pozbyciu się cellulitu, warto szybko zdecydować się na drenaż, gdyż nagromadzenie tzw. pomarańczowej skórki jest bardzo trudne do usunięcia - lepiej temu zapobiegać, niż to leczyć. Sam drenaż limfatyczny jest wykonywany w profesjonalnych salonach masażu oraz gabinetach odnowy biologicznej i medycyny estetycznej.

Drenaż limfatyczny - opis

Drenaż limfatyczny jest masażem uciskowym, który usprawnia przepływanie limfy (inaczej chłonki, tj. płynu tkankowego spływającego do naczyń chłonnych). Jest dobrym rozwiązaniem w walce z zastoinami limfatycznymi. W przypadku masażu wykonywanego przez maszynę należy wcześniej odpowiednio się do niego przygotować - założyć specjalny strój, który następnie jest wypełniany powietrzem. W efekcie naczynia limfatyczne stają się udrożnione, co ułatwia oczyszczanie organizmu. Skuteczniejszy jest jednak drenaż manualny, kiedy to masażysta wykonuje go poprzez specjalistyczne ruchy przesuwające, przepychające i wyciskające - zalegająca chłonka zostaje przepchnięta w kierunku węzłów chłonnych. Części ciała masowane przy użyciu tej techniki to: grzbiet, klatka piersiowa, brzuch, kończyny górne i dolne, kark, głowa oraz twarz. Same węzły chłonne są pomijane - masażysta zajmuje się tylko ich okolicami. Ruchy wykonywane przez specjalistę są zgodne z położeniem naczyń limfatycznych. Tempo masażu jest wolne, ale stanowcze. Siła jego wykonywania jest umiarkowana ze względu na położenie naczyń limfatycznych tuż pod skórą.

Sprawdź ile powinien trwać masaż? wskazania i przeciwwskazania dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Ile powinien trwać masaż, wskazania i przeciwwskazania. Źródło: Dzień Dobry TVN

Drenaż limfatyczny twarzy

Drenaż limfatyczny twarzy różni się od masażu innych części ciała, który zaczyna się od głaskania, a kończy wyciskaniem skóry. Masaż twarzy daje uczucie przyjemności całemu ciału. Trwa około 1/2 godziny, specjalista wykonuje delikatne i powolne ruchy od obojczyków aż do czubka głowy. Poza ogólnym dobrym samopoczuciem drenaż pomaga w problemach z zatokami, obrzękami w okolicach oczu i innych częściach twarzy. Korzyści czerpie także skóra - poprawia się jej stan, a także lepiej wchłaniane są substancje odżywcze i lecznicze zawarte w stosowanych kosmetykach do twarzy.

Drenaż limfatyczny nóg

Drenaż limfatyczny nóg ma największe znaczenie dla osób, które chcą się pozbyć cellulitu ("pomarańczowej skórki"). Skóra jest usprawniana poprzez usunięcie z organizmu niepotrzebnych produktów metabolizmu, toksyn i nadmiaru płynów. Podczas drenażu nóg najpierw głaszcze się nogi, a następnie rozciera i ugniata. Technika jest podobna do stosowanej przy innych częściach ciała poza twarzą - dotyk masażysty nie jest bolesny, jednak musi zostać wykonany z odpowiednią siłą nacisku. Charakterystyczny jest też kierunek wykonywania masażu - od obwodu w kierunku ujścia żył (wypychający). Tkanki nóg powinny być prawidłowo rozgrzane. Jest też możliwe przeprowadzenie drenażu limfatycznego za pomocą urządzeń (foteli masujących, masażerów ręcznych, mat, podnóżków), jednak nie dają one takiego efektu jak masaż manualny.

Drenaż limfatyczny - działanie

Ogólny drenaż limfatyczny bardzo korzystnie działa na cały organizm. Wpływa pozytywnie na: stymulację krążenia krwi oraz przepływ limfy, usunięcie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii, toksyn i nadmiaru płynów, redukcję cellulitu, oczyszczenie organizmu, ujędrnienie i uelastycznienie skóry, poprawę ogólnego samopoczucia poprzez pobudzenie hormonu szczęścia.

Drenaż limfatyczny - wskazania

Drenaż limfatyczny poprawia ogólną kondycję, tak więc wskazaniem do niego może być złe samopoczucie. Poza tym istnieją schorzenia, w których przypadku masaż limfatyczny jest ważnym elementem zarówno leczenia, jak i regeneracji. Są to: niewydolność żylna, zespół cieśni nadgarstka, zespół Raynauda, choroba niedokrwienna kończyn dolnych, neuropatie, neuralgia, limfopatia polekowa, przewlekłe opuchnięcia, choroba zwyrodnieniowa stawów, dna moczanowa, otyłość oraz zaburzenia troficzne skóry.

Drenaż limfatyczny - przeciwwskazania

Niestety, nie każdy może poddać się masażowi limfatycznemu. Do głównych przeciwwskazań należą: ostry obrzęk płuc, ostry uraz tkanek miękkich, ostra zakrzepica żylna, choroby układu sercowo-naczyniowego, wszczepiony rozrusznik serca, padaczka, gorączka, jaskra, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, choroby zakaźne (np. gruźlica), choroby skóry, choroby nowotworowe, zakrzepica żył głębokich oraz zapalenie naczyń chłonnych.

Drenażu limfatycznego powinny też unikać kobiety w ciąży lub w trakcie miesiączki.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
271
16
Polecamy
Na czym polega drenaż limfatyczny i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?
Na czym polega drenaż limfatyczny i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania? Dzień Dobry TVN
Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać?
Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać? Dzień Dobry TVN
Hit dla zdrowia i urody!
Szczotkowanie ciała na sucho – na czym polega?
Jakie daje efekty?
Hit dla zdrowia i urody! Szczotkowanie ciała na sucho – na czym polega? Jakie daje efekty? TVN zdrowie
Na czym polega masaż próżniowy?
Wskazania, przeciwwskazania i efekty metody SPM
Na czym polega masaż próżniowy? Wskazania, przeciwwskazania i efekty metody SPM TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?