Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Mężczyzna z bólem pleców

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Metoda McKenziego to innowacyjna technika walki z bólem kręgosłupa i schorzeniami, np. z rwą kulszową, dyskopatią, zwyrodnieniem kręgów czy zapaleniem nerwów korzeniowych. Opracował ją fizjoterapeuta pochodzący z Nowej Zelandii – Robin McKenzie.

Zobacz także:

Reumatyzm – powszechne objawy choroby. Jak je rozpoznać?

Rwa kulszowa – przyczyny. Czy można jej uniknąć?

Koronawirus. Jak wygląda fizjoterapia i powrót do zdrowia chorych na COVID-19?

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa objawia się nieoczekiwanym piekącym bólem w plecach, który pojawia się poprzez nagły ruch, np. pochylenie się lub potknięcie. Jest odczuwana najczęściej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, który przesuwa się w dół wzdłuż bioder, ud i łydek aż do stopy. Przy próbie najmniejszego ruchu nabiera na sile. Bardzo często pojawia się w nocy. Główną przyczyną rwy kulszowej jest ucisk na nerw kulszowy, który jest wynikiem zwyrodnienia w kręgosłupie lub wypadnięcia krążka międzykręgowego. Zdarza się również, że schorzenie pojawia się na skutek nieprawidłowej budowy miednicy lub skrzywień kręgosłupa. Jest też często dolegliwością u kobiet będących w zaawansowanej ciąży, ponieważ ich kręgosłup jest niewłaściwie obciążony z powodu przesunięcia się środka ciężkości. Zdarza się, że rwa kulszowa prowadzi do trwałego uszkodzenia nerwu. Objawami pogorszenia się stanu zdrowia, z którymi natychmiast należy udać się do lekarza jest zaburzenie czucia, osłabienie nóg oraz nietrzymanie lub zatrzymanie moczu. Do niedawna sądzono, że nie można wyleczyć rwy kulszowej, aczkolwiek aktualnie istnieje skuteczna technika walki z tą dolegliwością: metoda McKenziego.

Co to jest metoda McKenziego?

W trakcie swojej wieloletniej praktyki zawodowej Robin McKenzie zauważył, że konwencjonalne leczenie dolegliwości pleców nie przynoszą zamierzonych skutków. W przypadku zdiagnozowania u pacjenta problemów z kręgosłupem. pierwszymi zaleceniami lekarzy są: leki przeciwzapalne, fizykoterapia, masaże i zestawy ćwiczeń, które okazują się nieskuteczne. Pacjent poddawany takim sposobom leczenia jest bierny, co potęguje jego bezradność i zależność od fizjoterapeuty. McKenzie opatentował metodę leczenia, która uaktywnia pacjenta i uczy go samodzielnego działania w razie nawrotów bólu.

Metoda McKenziego – pierwszy krok to właściwe rozpoznanie

Metoda McKenziego jest innowacyjna pod względem rozpoznawania choroby, ponieważ diagnostyka schorzeń jest bardzo szczegółowa. Najczęstszymi sposobami, aby zidentyfikować źródło bólu są badania obrazowe, czyli rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Są to drogie metody, na które trzeba długo czekać, jeśli chce się skorzystać z badań finansowanych z NFZ. Często zmiany w narządach ruchu wykryte podczas tych badań są tzw. nieme klinicznie, czyli można je zobaczyć również u zdrowych osób. Czasem pacjent odczuwający ból może mieć całkowicie prawidłowe wyniki. McKenzie określił technikę diagnozowania przy pomocy specjalnych protokołów diagnostycznych i bez użycia narzędzi obrazowania. Stworzył kilka rodzajów sposobów, które są odrębne dla każdego odcinka kręgosłupa i kończyn. W diagnozie metodą McKenziego najpierw zbiera się szczegółowy wywiad chorobowy, dzięki któremu można precyzyjnie określić, jakie są objawy bólowe oraz jaka jest ich zmienność w ciągu doby. Następnie bada się znajomość wzorców bólowych oraz ich zmian w odpowiedzi na czynności testujące – dzięki czemu określa się szczególną topografię bólu i miejsc nim dotkniętych. Diagnostyka trwa ok. 1,5 do 2 godzin. Wymaga dużo czasu oraz staranności fizjoterapeuty.

Taki sposób diagnozowania pozwala na wcześniejsze rozpoznanie schorzeń niż w przypadku metod obrazowania. Zaletą metody McKenziego jest również możliwość różnicowania bólów pochodzących z kręgosłupa od bólów promieniujących z innych źródeł, np. narządów rodnych. Jeśli ból pochodzi od pleców, to fizjoterapeuta w trakcie badania jest w stanie wywołać oraz zmienić zachowanie objawów, natomiast jeśli przyczyna leży w innym narządzie to podczas testowania pacjent nie będzie odczuwać żadnych zmian.

Po rozpoznaniu – czas na ustalenie właściwego leczenia

McKenzie w swojej autorskiej metodzie stworzył system klasyfikacji bólów kręgosłupa. Dla każdego z rodzajów bólowych określił odrębny sposób leczenia, którego podstawową zasadą jest usunięcie przyczyn. Międzynarodowy Instytut McKenziego twierdzi, że w 90% przypadków bólów kręgosłupa przyczyną jest uszkodzony, czyli krążek międzykręgowy. W związku z każdym ruchem lub zmianą pozycji ciała elementy uszkodzonego dysku, znajdujące się w jego środku przemieszczają się, powodując ból. Metoda McKenziego pozwala ustalić kierunek ruchu uszkodzonych tkanek, dzięki czemu możliwe jest zaplanowanie leczenia polegającego na wykonywaniu samodzielnych ruchów, mających na celu przywrócenie uszkodzonych tkanek we właściwe miejsce. Terapeuta początkowo uczy tych czynności pacjenta, aby ten potrafił je wykonywać samemu bez pomocy innych osób. Nauka obejmuje również unikanie ruchów, które mogą zaostrzać stan zapalny, a zarazem powoduje nawrót dolegliwości. Chory zaczyna rozumieć mechanizm pojawiania się bólu i potrafi samodzielnie go unikać.

Zobacz film i dowiedz się więcej o rwie kulszowej:

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o rwie kulszowej? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
79
10
Polecamy
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Terapia punktów spustowych.
Masaż,  suche igłowanie i inne metody pozbywania się bólu mięśni
Terapia punktów spustowych. Masaż,  suche igłowanie i inne metody pozbywania się bólu mięśni Dzień Dobry TVN
Co powoduje bóle nóg od kręgosłupa?
Objawy i sposoby leczenia rwy kulszowej
Co powoduje bóle nóg od kręgosłupa? Objawy i sposoby leczenia rwy kulszowej TVN zdrowie
Co to jest chiropraktyka?
Na czym polegają zabiegi?
Co to jest chiropraktyka? Na czym polegają zabiegi? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby