Fizjoterapia jest osobną dziedziną w medycynie - w Polsce fizjoterapeutów kształci się na studiach I stopnia (licencjackich) i II stopnia (magisterskich), prowadzonych najczęściej w Akademiach Wychowania Fizycznego lub na Uniwersytetach Medycznych.
Uzyskanie tytułu magistra nie oznacza jeszcze, że fizjoterapeuta zdobywa prawo do wykonywania zawodu - dopiero po spełnieniu wymogów CMKP można realizować czteroletnią specjalizację w zakresie fizjoterapii, po zdaniu państwowego egzaminu specjalizacyjnego (PESoZ) przed komisją Centrum Egzaminów Medycznych uzyskując tytuł specjalisty fizjoterapii.
Kod zawodu fizjoterapeuty to 228301.
Fizjoterapeuci mogą pracować w obszarach związanych z:
- rehabilitacją medyczną,
- rehabilitacją ruchową,
- rehabilitacją psychomedyczną,
- metodami specjalistycznymi rehabilitacji,
- fizjoterapią gerontologiczną,
- fizjoterapią w medycynie uzdrowiskowej,
- fizjoterapią w sporcie i odnowie biologicznej,
- hipoterapią,
- terapią zajęciową,
- terapią manualną,
- arteterapią,
- balneologią,
- masażem limfatycznym lub relaksacyjnym.
Fizjoterapeuci zajmują się nie tylko pacjentami po poważnych urazach czy z chorobami neurologicznymi. Ogólnie mówi się, że od fizjoterapeuty pacjent uzyska pomoc przy:
- uśmierzeniu bólu
- likwidacji stanów zapalnych / obrzęków
- w rehabilitacji pourazowej
- redukcji stresu/napięcia
- ogólnej poprawy stanu ciała
Zaleca się, aby z fizjoterapeutami pracowali pacjenci po udarach, z uszkodzeniami rdzenia kręgowego, uszkodzeniami czaszkowo-mózgowe, a także u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym i zaburzeniami neurorozwojowymi.
Praca fizjoterapeuty to przede wszystkim bliski kontakt z pacjentem. Fizjoterapeuta musi być zatem w pełni sprawny fizycznie. Fizjoterapeuci skupiają się także na złych nawykach ruchowych, które wywołują u pacjenta dyskomfort lub ból i próbują je zmieniać. Swoją postawą powinni motywować pacjentów do zmiany i dawać im wiarę w powodzenie terapii.
Czym różni się fizjoterapia od fizykoterapii czy rehabilitacji?
Fizjoterapia to rodzaj rehabilitacji ruchowej lub fizycznej, stosowane po to, by utrzymać lub przywrócić sprawność fizyczną. Fizykoterapia to techniki leczenia bazujące na fizycznych bodźcach, które oddziałują na organizm, np. prądy, lasery, ultradźwięki. Rehabilitacja to całościowy proces leczenia chorób narządu ruchu.
Zobacz czym zajmuje się fizjoterapeuta: