Polub nas na Facebooku
Czytasz: Martwica kolana - jakie są objawy? Metody leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Martwica kolana - jakie są objawy? Metody leczenia

pixelfit/getty images

Martwica kolana to choroba charakteryzująca się postępującym procesem nekrozy – guzowatości kości piszczelowej, czyli miejsca współtworzącego staw kolanowy. Pierwszym objawem jest ból. Schorzenie wymaga leczenia, choć objawy ustępują samoistnie, zwykle w ciągu 24 miesięcy.

Martwica stawu kolanowego rozwija się zwykle u nastoletnich, aktywnych sportowo chłopców, uprawiających dyscypliny, w których dominują skoki, kopnięcia i bieganie. Choroba może występować jedno- lub dwustronnie i zwykle wymaga ograniczenia albo zaprzestania treningów fizycznych. Proces leczenia uzupełniany jest o fizjo- i farmakoterapię.

Co to jest martwica kolana?

Martwica kolana to choroba charakteryzująca się postępującym procesem nekrozy, czyli ciągiem zmian morfologicznych zachodzących po śmierci komórki, w okolicy guzowatości kości piszczelowej (miejsca współtworzącego staw kolanowy) na skutek wieloczynnikowej etiologii. Schorzenie rozwija się zwykle przed zakończeniem wzrostu kośćca u nastoletnich chłopców aktywnych sportowo, uprawiających dyscypliny, w których dominują skoki, bieganie i kopnięcia, m.in. football amerykański, piłka nożna, koszykówka czy łyżwiarstwo figurowe. Martwica w kolanie może występować jedno- lub obustronnie. Choroba stanowi źródło wielu dolegliwości bólowych i innych objawów somatycznych, utrudniających, a nawet uniemożliwiających, treningi sportowe. Przypadłość wymaga leczenia, choć zwykle w ciągu 12–24 miesięcy objawy ustępują samoistnie. W celu złagodzenia dolegliwości, skrócenia czasu leczenia i przyspieszenia powrotu do aktywności zaleca się rehabilitację zachowawczą, uwzględniającą wiele metod fizjoterapeutycznych, w tym fizyko- i kinezyterapię.

Jałowa martwica guzowatości kości piszczelowej kolana

Martwica kolana u dzieci ma podłoże mechaniczne, traumatyczne i aseptyczne. Za przyczynę schorzenia uznaje się zaburzenia w ukrwieniu jądra kostnienia kości, powstałe na skutek przewlekłych mikrourazów niedojrzałej chrząstki. Zjawisko, wywołane długotrwałymi napięciami przenoszonymi z mięśnia czworogłowego na więzadło rzepki i jego przyczep na guzowatości kości piszczelowej, prowadzi do awulsji, czyli oderwania fragmentu chrzęstno-kostnego z pierwotnego miejsca. Martwy, odseparowany odłamek może ulec resorpcji, a ubytek po nim zostaje odbudowany lub poddany zwyrodnieniu. Inną możliwością jest skostnienie. Wówczas martwy odłamek odpowiada za obecność nowego wolnego ciała w kolanie i stanowi znaczącą przeszkodę w funkcjonowaniu motorycznym pozostałych struktur stawu kolanowego. Martwica kości kolana klasyfikowana jest w trzech typach, w zależności od stopnia uszkodzenia jądra kostnienia i chrząstki oraz umiejscowienia w stosunku do więzadła rzepki.

Choroba może rozwinąć się również u osób starszych (powyżej 60. roku życia). Określana jest wówczas jako idiopatyczna. Na skutek postępujących zmian degeneracyjnych w kolanie dochodzi do pęknięć, złamań oraz zgnieceń górnej części kości piszczelowej, deformacji powierzchni stawowych oraz zwyrodnień kolana. Martwica chrzęstno-kostna kolana w tej grupie wiekowej manifestuje się zbliżonymi objawami do tych u młodzieży.

Martwica kolana – objawy

Jałowa martwica kolana w początkowym etapie manifestuje się poprzez obrzęk kaletki podrzepkowej, widoczny w dolnej części kolana (na przedniej powierzchni podudzia) i tkliwością palpacyjną guzowatości piszczeli. Ponadto pojawia się bolesny stan zapalny więzadła rzepki. Objawy martwicy kolana narastają stopniowo, w miarę postępu zniszczeń tkanki chrzęstno-kostnej. Ostry ból, który nasila się podczas wysiłku i ucisku, ustępuje w czasie wypoczynku, a później obciąża nieustannie, świadczy o zaawansowanych zmianach. Dodatkowo występuje uczucie pełności i ciężkości stawu. W późniejszym etapie choroby dochodzi do osłabienia siły mięśniowej kończyny dolnej. Nieleczona i postępująca martwica kolana grozi trwałą deformacją oraz zablokowaniem stawu przez wolny odłamek kostny, a także upośledzeniem chodzenia na skutek zaburzonej biomechaniki stawu kolanowego.

Martwica kolana – leczenie

Leczenie martwicy kolana bazuje głównie na rehabilitacji. Ostre stany bólowe mogą być łagodzone środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. We wczesnej fazie choroby, czyli w okresie, kiedy nie doszło do skostnienia i absorpcji odłamu oraz deformacji guzowatości piszczeli, terapia polega na zminimalizowaniu aktywności sportowej. Ponadto usprawnianie kondycji stawu obejmuje:

  • ortezy wspierające mechanikę kolana;
  • kinesiotaping dystalnej części przyczepu więzadła rzepki, czyli dynamiczne oklejanie, usprawniające miejscowe krążenie krwi i limfy, zmniejszające obrzęki oraz uczucie dyskomfortu;
  • schładzanie kolana w miejscu stanu zapalnego.

Po ustąpieniu zapalenia poleca się wprowadzić kinezyterapię, czyli leczenie ruchem. Przebieg martwicy kości kolana można złagodzić również poprzez masaż, ćwiczenia rozciągające i ekscentryczne oraz mobilizację rzepki. Trwałe skostnienia w obrębie stawu kolanowego wymagają operacyjnego usunięcia i blisko trzymiesięcznej rehabilitacji pooperacyjnej.

Zobacz film: Jak dbać o stawy?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Gaździk T., „Ortopedia i traumatologia” tom 1, PZWL, Warszawa 2009;

2. Wysokińska A., „Rehabilitacja po buroskopowym leczeniu choroby Osgood-Schlattera – doniesienie wstępne”, Ortopedia, Traumatologia, Rehabilitacja, Medsportpress, 2007; 4 (6); vol. 9.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
70
6
Polecamy
Konflikt udowo-panewkowy.
Poznaj najlepsze metody leczenia
Konflikt udowo-panewkowy. Poznaj najlepsze metody leczenia TVN zdrowie
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Osteochondroza młodzieńcza kolana – mechanizm powstania, przebieg i objawy schorzenia
Osteochondroza młodzieńcza kolana – mechanizm powstania, przebieg i objawy schorzenia TVN zdrowie
Depresja endogenna jako wynik nieprawidłowej funkcji układu nerwowego.
Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć tę chorobę
Depresja endogenna jako wynik nieprawidłowej funkcji układu nerwowego. Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć tę chorobę Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?