Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból kolana przy zginaniu – jakie są przyczyny, co oznacza i jak leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból kolana przy zginaniu – jakie są przyczyny, co oznacza i jak leczyć?

NAN

Fot: ThamKC / stock.adobe.com

Ból kolana podczas zginania to bardzo często sygnał, że staw kolanowy jest przeciążony i wymaga konsultacji lekarskiej. Może występować także po urazie lub wskazywać na zmiany zwyrodnieniowe i choroby rzepki.

Staw kolanowy ze względu na pełnione funkcje jest narażony na częste urazy i przeciążenia. Ma także skomplikowaną budowę anatomiczną, co dodatkowo przyczynia się do występowania dużego ryzyka urazów mechanicznych, zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie lub z nadwagą. Ból kolana przy zginaniu może świadczyć o niegroźnym urazie, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, a także o poważnych schorzeniach wymagających interwencji ortopedy lub chirurga.

Zobacz film: Osteopatia - co to jest i czym się zajmuje? Źródło: 36,6

Ból kolana przy zginaniu – najczęstsze przyczyny

Wśród najczęstszych przyczyn bólu kolana podczas zginania ortopedzi wymieniają:

 • stłuczenie kolana,
 • zwichnięcie kolana,
 • skręcenie stawu kolanowego,
 • złamanie stawu kolanowego,
 • uraz łąkotki,
 • naciągnięcie, naderwanie lub zerwanie mięśnia znajdującego się w okolicach kolan,
 • zmiany zwyrodnieniowe (choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego – gonartroza),
 • chondromalację rzepki (rozmiękanie chrząstki stawowej pokrywającej rzepkę),
 • torbiel podkolanową Bakera,
 • kolano skoczka,
 • kolano biegacza,
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK),
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • infekcje bakteryjne,
 • boreliozę.

Z wymienionych przyczyn najczęstszym powodem uporczywego bólu kolana przy zginaniu są różnego rodzaju urazy kolana. Mogą one powodować spory dyskomfort oraz trudności w poruszaniu się. Urazom stawu kolanowego często towarzyszy ostry i bardzo silny ból kolana, obrzęk oraz ocieplenie w okolicy urazu, ograniczona ruchomość stawu, zasinienie, mrowienie, drętwienie, zaburzenia czucia, zniekształcenie i zablokowanie ruchów w stawie. Jeśli występuje chociaż jeden z wymienionych objawów, należy udać się do lekarza, ponieważ nieleczone urazy kolana mogą się pogłębiać i prowadzić do bardzo poważnych schorzeń wymagających chirurgicznych interwencji.

Zobacz film: Jak uchronić kolana przed kontuzją. Źródło: X-BankGallery, Dzień Dobry TVN,Co za tydzień

Ból kolana przy zginaniu po urazach stawu, łąkotki oraz mięśni

W zależności od stopnia uszkodzenia stawu kolanowego w wyniku urazu można wymienić sporą grupę objawów towarzyszących bólowi kolana przy zginaniu. Są to m.in. stan zapalny kolana, wysięk ze stawu, ocieplenie i obrzęk stawu, bolesna ruchomość, słyszalne trzeszczenie lub tarcie w kolanie, przykurcze lub zaniki mięśni, brak ruchomości rzepki, niestabilność stawu (specyficzne „uciekanie” stawu), a także niemożność obciążenia kończyny, w której dokonał się uraz stawu kolanowego. Ból kolana podczas zginania w efekcie urazu jest często opisywany jako głęboki i narastający, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie – wchodzenie i schodzenie po schodach, aktywność fizyczną, kucanie, klęczenie.

Uraz łąkotki przydarza się najczęściej osobom młodym uprawiającym sport. Objawia się słyszalnym trzaskiem w momencie urazu łąkotki oraz odczuciem całkowitego zablokowania stawu. Uraz łąkotki niesie ze sobą także obrzęk i wysięk do stawu kolanowego, uczucie uciekania kolana oraz silny ból przy zginaniu kolana. Ostatni objaw może wywoływać także uszkodzenie mięśni polegające m.in. na zerwaniu ścięgna danego mięśnia (dwugłowego uda, półbłoniastego, półścięgnistego), upośledzającruch w stawie kolanowym. Wraz z nim dochodzi do zasinień i obrzęków w miejscu urazu. Wymienione przyczyny wywołujące ból w kolanie przy zginaniu wymagają możliwie jak najszybszej interwencji lekarza. Dopiero po przeprowadzeniu badań diagnostycznych (badanie ultrasonografem (USG) stawu kolanowego, rezonans magnetyczny (RM) kolana, tomografia komputerowa (TK) kolana) możliwe jest określenie urazu wywołującego ból kolana przy zginaniu i wyznaczenie właściwego leczenia. Terapia stawu kolanowego po uszkodzeniach w większości przypadków opiera się na fizykoterapii, farmakoterapii i często długiej rehabilitacji kolana.

Zmiany zwyrodnieniowe wywołujące ból kolana przy zginaniu

Do zmian zwyrodnieniowych wywołujących ból kolana przy zginaniu dochodzi najczęściej u osób starszych oraz otyłych. Jednym z powszechniejszych schorzeń, wywołujących ból po wewnętrznej i zewnętrznej stronie kolana i towarzyszące mu tzw. ,,chrupanie stawu kolanowego’’ jest choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. Efektem schorzenia są specyficzne narośle kostne na powierzchniach stawowych, spowodowane utratą chrząstki. Narośle z czasem ocierają się o siebie i wywołują silny ból wraz z wymienionym objawem. W przebiegu gonartrozy pojawia się także sztywność stawu oraz osłabienie rzepki.

Kolejną zmianą zwyrodnieniową wywołującą ból pod kolanem przy zginaniu i prostowaniu może być torbiel Bakera. Jest to schorzenie objawiające się miękkim, wypełnionym płynem guzkiem w dole podkolanowym. Guzek powstaje w wyniku nadmiernej produkcji płynu stawowego poprzez uszkodzenie torebki stawowej, lub przez przeciążenie i zapalenie kaletek maziowych. Ból przy zginaniu nasila się podczas chodzenia, zauważalne są także obrzęki kończyny, zaczerwienie oraz ocieplenie skóry w okolicach kolana.

Leczenie bólu kolana przy zginaniu

Aby złagodzić ból kolana przy zginaniu przed wizytą u lekarza, należy unikać przeciążenia bolesnego stawu kolanowego, stosować okłady z lodem, a także środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Leczenie po konsultacji z lekarzem może opierać się na zabiegach fizjoterapeutycznych, rehabilitacji, kinesiotapingu, a niekiedy niezbędna jest nawet operacja.

Zobacz film: Operacja nogi z użyciem sztucznej kości. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
385
72
Polecamy
Staw kolanowy – budowa.
Kiedy boli i jak go leczyć?
Ćwiczenia na staw kolanowy
Staw kolanowy – budowa. Kiedy boli i jak go leczyć? Ćwiczenia na staw kolanowy TVN zdrowie
Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej i bocznej – objawy, leczenie
Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej i bocznej – objawy, leczenie TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?