Obiekty widziane z dużej odległości są zamazane? Nie widzisz liter w artykule w gazecie, pomimo trzymania jej w niewielkiej odległości od oczu? To objawy wad wzroku, którym można przeciwdziałać, korygować z zastosowaniem soczewek okularowych lub kontaktowych, albo trwale leczyć przy wykorzystaniu nowoczesnych technik laserowych.
Czym jest wada wzroku?
Wada wzroku definiowana jest przez lekarzy jako niezdolność oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na plamce żółtej lub centralnej części siatkówki bez udziału akomodacji. Czy wiesz, że każda wada doprowadzająca do nieprawidłowego ogniskowania obrazu nazywa się ametropią i jest przeciwieństwem emmetropii, czyli prawidłowego ogniskowania? Dowiedz się z naszego serwisu, czym charakteryzują się poszczególne wady wzroku.
Krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm
Wśród nich wymienia się przede wszystkim krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. W przypadku powstawania ogniskowanego obrazu przed siatkówką, dochodzi do krótkowzroczności. Jeśli powstaje on poza siatkówką - to nadwzroczność, nazywana także dalekowzrocznością.
Krótkowidz widzi niewyraźnie przedmioty znajdujące się w oddali, a dalekowidz, źle widzi przedmioty znajdujące się obok niego. Z kolei pacjenci z astygmatyzmem oka, mają zamazany, niewyraźny obraz, spowodowany tym, że krzywizna ich rogówki jest różna, a promienie świetlne nie załamują się w sposób jednakowy. Poznaj z pomocą naszego serwisu metody leczenia wad wzroku.