Polub nas na Facebooku
Czytasz: Laserowa korekcja wzroku to zabieg dla każdego!
menu
Polub nas na Facebooku

Laserowa korekcja wzroku to zabieg dla każdego!

Kobieta podczas badania wzroku

Fot: zoranm / gettyimages.com

Laserowa korekcja wzroku to zabieg chirurgiczny dedykowany krótkowidzom, dalekowidzom oraz pacjentom z astygmatyzmem. W chwili obecnej rozwój laserowej korekcji wzroku pozwala usunąć wadę wzroku u pacjentów od 21 nawet do 60 roku życia. O tym, jak wygląda taki zabieg mówią lek. med. Agnieszka Szoturma i dr n. med. Dominika Janiszewska-Bil z kliniki okulistycznej Optegra.

Wizyta kwalifikacyjna to pierwszy i najważniejszy krok do zabiegu. Jak ona wygląda?

Lek. med. Agnieszka Szoturma, specjalista okulistyki z kliniki okulistycznej Optegra: Pacjent musi przejść przez 24 specjalistyczne badania diagnostyczne. To najbardziej rozbudowany zestaw badań w ramach kwalifikacji do zabiegu, zapewniający precyzję i najwyższe bezpieczeństwo laserowej korekcji wzroku. W trakcie wizyty jest wykonywany szereg badań, które mają wykluczyć czy pacjent nie ma współistniejących chorób okulistycznych, które mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu. Zdolność pacjenta do zabiegu jest określana również na podstawie wywiadu medycznego. Istnieją choroby, które są bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu, wymagające konsultacji i diagnostyki u specjalistów, którzy leczą pacjenta na dane schorzenie. Wykonując pełną diagnostykę oraz znając indywidualne preferencje pacjentów, lekarz okulista proponuje najbardziej optymalną metodę korekcji.

Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?

Dr n. med. Dominika Janiszewska-Bil, specjalista okulistyki z kliniki okulistycznej Optegra w Katowicach: Zabiegi laserowej korekcji wzroku, to jedne z najczęściej wykonywanych procedur medycznych na świecie. Niezwykle dokładne badanie kwalifikacyjne oraz lata doświadczeń pozwalają zminimalizować ryzyko operacyjne. Lasery są precyzyjnymi i bezpiecznymi narzędziami powszechnie używanymi w chirurgii okulistycznej. Technologia lasera femtosekundowego nie tylko otrzymała nagrodę Nobla, ale również otworzyła nowy rozdział w chirurgii rogówki i soczewki oka. Zabiegi te są bezbolesne, dają trwały efekt. Zakres korygowanych wad jest bardzo szeroki. Dotychczas wykonano prawie 3 mln operacji tego typu na świecie.

lek. med. Agnieszka Szoturma: Nad bezpieczeństwem i przygotowaniem pacjenta do zabiegu czuwa personel medyczny, w skład którego wchodzi lekarz kwalifikujący, optometrysta i lekarz operujący. Zespół specjalistów współpracuje ze sobą na każdym etapie procesu diagnostycznego i terapeutycznego, począwszy od wizyty kwalifikacyjnej, po konsultacje z lekarzem operującym i zabieg, a kończąc na kompleksowej opiece pooperacyjnej. To powoduje, że pacjenci czują się bezpiecznie w naszych klinikach i mają zaoferowaną najwyższą jakość opieki medycznej.

Jak szybko można zauważyć poprawę jakości widzenia po zabiegu?

dr n. med. Dominika Janiszewska-Bil: To wszystko zależy od metody, którą pacjent miał wykonywaną korekcję wzroku. Istnieją metody nowatorskie, jak Lentivu®, których technika znacznie skraca okres rekonwalescencji po zabiegu. Pacjenci operowani tą metodą zwykle wracają do codzienności już następnego dnia po zabiegu. Prowadzą bezpiecznie samochód, pracują przy komputerze, swobodnie wykonują codzienne obowiązki już w pierwszych dniach po zabiegu. U każdego pacjenta proces poprawy widzenia zachodzi indywidualnie. To wszystko jest zależne od uwarunkowań medycznych i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Są pacjenci, którzy potrzebują więcej czasu, aby zobaczyć wyraźnie z każdej odległości. Spotykam pacjentów, którzy zauważają, że widzą gorzej do bliży niż przed zabiegiem. To normalne. Ostrość wzroku stabilizuje się do kilku tygodni. Dlatego, tak ważne są wyznaczone wizyty kontrolne i stosowanie się do zaleceń specjalisty.

Wada wzroku może nie jest chorobą, ale jest uciążliwa. Jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do tego, że nie widzi bez okularów i nagle widzi, to jest chirurgia, która daje pacjentowi wiele satysfakcji i wiele radości. Nawet już w tych pierwszych momentach.

Kiedy przeprowadza się laserową korekcję wzroku? Na czym polega zabieg? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Na czym polega laserowa korekcja wzroku? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?