Z danym Polskiego Towarzystwa Okulistycznego wynika, że niemal połowa Polaków między 16-54 rokiem życia wymaga korekty wzroku. Do najczęściej diagnozowanych wad należą krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Skąd się biorą te problemy? Przyczyny są dwie. Pierwsza to zmiany, które zachodzą wraz ze starzeniem się organizmu. Druga to nadmierne wystawianie wzroku na działanie tzw. niebieskiego światła.
Niebieskie światło, czyli co?
Światło niebieskie wchodzi w skład światła słonecznego. Dopóki oczy stykają się z nim rzadko nie ma powodu obaw. Niestety postęp techniki sprawił, że dzisiaj każdy z nas styka się z oświetleniem LED czy świetlówkowym, korzysta z telefonów komórkowych czy laptopów. Wszystkie te urządzenia generują niebieskie światło, które w dużej ilości zaczyna niebezpieczne. Badania pokazują, że nadmierna ekspozycja na ten rodzaj światła może doprowadzić do rozwoju AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej.
W jaki sposób niebieskie światło szkodzi?
Niebieskie światło, a konkretnie jego niebieskofioletowe pasmo skupia się w centralnej części siatkówki, czyli na plamce żółtej. Tam oddziałuje na barwnik wzrokowy nazywany melanopsyną. Substancja ta pod wpływem niebieskiego świtała przyczynia się do powstawania wolnych rodników, które nieodwracalnie uszkadzają komórki plamki.
Zbyt duże natężenie niebieskiego światła może zaburzać zegar biologiczny i prowadzić do problemów ze snem. Dlaczego? Ludzki mózg interpretuje niebieskie światło, jako światło dzienne. Tym samym, np. wieczorne oglądanie filmu na laptopie może zaburzyć wydzielanie melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za zdrowy i relaksujący sen.
Nadmierna ekspozycja na niebieskie światło może powodować także zmęczenie, podrażnienie oraz nadmierną suchość oczu, łzawienie, zaburzenia widzenia, a także bóle głowy.
Warto zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego, jak bezpieczna dawka niebieskiego światła. Problemem jest jego nadmiar, a odporność na nie to cecha indywidualna.
Jak promieniowanie UV wpływa na wzrok? Dowiesz się tego z filmu:
Jak się chronić przed niebieskim światłem?
Zdaniem specjalistów w pierwszej kolejności trzeba ograniczyć czas spędzany przed komputerem czy korzystania z telefonu komórkowego. Dodatkowo osoby, które pracują przy komputerze powinny pomyśleć o zakupie okularów z tzw. antyrefleksem. To specjalna powłoka, która odbija szkodliwe światło i sprawia, że nie dociera ono do plamki żółtej. Co ciekawe, niektóre soczewki wszczepianie osobom, które chorują na zaćmę także mają taki filtr.
Dobrym pomysłem będzie także zakup specjalnej osłony na ekran komputera, które "zatrzymują" niebieskie światło. Warto zaznaczyć, że niektóre telefonu komórkowe posiadają filtry, które nie przepuszczają szkodliwego światła.