Polub nas na Facebooku
Czytasz: Soczewki kontaktowe – jednodniowe, miesięczne, tygodniowe
menu
Polub nas na Facebooku

Soczewki kontaktowe – jednodniowe, miesięczne, tygodniowe

Kobieta, która zakłada soczewki kontaktowe

Fot: Science Photo Library / gettyimages.com

Soczewki kontaktowe różnią się rodzajem wady, dla której są przeznaczone, składem, a także trybem noszenia. Należy jednak przestrzegać zasad ich noszenia, higieny i dezynfekcji, by nie zwiększyć ryzyka infekcji.

Soczewki kontaktowe to bardzo duże ułatwienie dla osób, dla których noszenie okularów stanowiło jakiekolwiek ograniczenie czy dyskomfort. Można je stosować w większości wad wzroku. Najpopularniejsze są soczewki stosowane w nadwzroczności oraz krótkowzroczności, a także w astygmatyzmie. Jednak obecnie można je stosować również w innych wadach, choć są zazwyczaj wtedy produkowane na specjalne zamówienie.

Soczewki kontaktowe – w jakich wadach można je stosować?

Soczewki kontaktowe można stosować prawie w każdych wadach wzroku. W przypadku nadwzroczności soczewki można stosować do wady wynoszącej około 6 dioptrii. Granica wyznaczona jest również dla krótkowzroczności (około -10 dioptrii) i astygmatyzmu (około - 2,5 dioptrii). Wykorzystuje się również soczewki progresywne u osób, u których istnieje korekcja wzroku zarówno do dali, jak i do bliży.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o soczewkach kontaktowych:

Zobacz film: Rzućmy okiem na… soczewki kontaktowe Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie soczewki wybrać?

Najlepiej, by to specjalista dobrał odpowiednie soczewki dla danej osoby. Nie chodzi tu tylko o rozpoznanie samej wady, ale również tryb noszenia czy najbardziej optymalny rodzaj soczewki. Soczewki bowiem mają różne rodzaje. Różnią się składem, a przede wszystkim stopniem nawodnienia. Ma to ogromne znaczenie u osób z tendencją do przesuszania się rogówki, spędzających mnóstwo czasu przed monitorem komputera, noszących soczewki cały dzień itd.

Kolejny podział to tryb noszenia. Wyróżnia się soczewki miesięczne, jednodniowe i tygodniowe. Jednodniowe najlepiej sprawdzą się u osób, które nie muszą cały czas chodzić w soczewkach, bądź stanowią alternatywę na pojedyncze wyjścia dla osób na co dzień noszących okulary. Jednodniowe soczewki nie wymagają zakupu odpowiednich płynów i pojemników do ich przechowywania. Po prostu po ściągnięciu są wyrzucane.

Soczewki miesięczne i tygodniowe są przeznaczone do noszenia jednej pary soczewek przez dany okres. Jednak należy je zdejmować na co najmniej 30 min przed pójściem spać, przechowywać w odpowiednim pojemniku ze specjalnie do tego przeznaczonym płynem.

Obecnie dostępne są na rynku soczewki day&night, czyli soczewki do stosowania na dzień i na noc, w różnych przedziałach czasowych. Po pierwsze stanowią ogromne ułatwienie dla osób, dla których zakładanie soczewek jest dyskomfortem, a po drugie pozwalają na dłuższe trzymanie soczewek na oczach osobom, które po całym dniu noszenia zwykłych soczewek muszą je zdjąć ze względu na wysuszenie oka, swędzenie czy inne dolegliwości.

Jak można korygować wady wzroku? Dowiesz się tego z naszego filmu

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe może nosić każdy, pod warunkiem że jego wada wzroku mu na to pozwala. Są osoby, którym specjalista odradza noszenie soczewek, czy osoby, u których soczewki wywołują dyskomfort. Zakres przeciwwskazań jest minimalny. Jednak są sytuacje tymczasowe, kiedy noszenie soczewek nie jest wskazane. Obejmuje to stany zapalne (nie tylko zapalenie spojówki oka, ale również nieżyt nosa czy ostre infekcje). W czasie tych stanów warto przejść tymczasowo na okulary. Nie powinno się zakładać soczewek kontaktowych, kiedy istnieje znaczne ryzyko ich zanieczyszczenia. Np. plaża stanowi miejsce, gdzie łatwo może dojść do dostania się piasku do oka. Niestety wszelkie ciała obce, zalegając na soczewce, mogą doprowadzić do stanu zapalnego czy nawet uszkodzenia rogówki. Podobnie przeciwwskazaniem jest pływanie w zbiornikach czy na basenach. Zwiększa one bowiem ryzyko zapalenia spojówek.

Czy spanie w soczewkach to dobry pomysł? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy można spać w soczewkach? Źródło: Dzień Dobry TV.

Kontrowersyjne jest stosowanie soczewek kontaktowych u dzieci i młodzieży. Wszystko jednak zależy od dziecka. Soczewki kontaktowe u nastolatków są dobrym rozwiązaniem z tego powodu, że przykładają one znaczną uwagę na wygląd. Lepiej, by nosiły soczewki, niż miały nie nosić okularów z powodu wstydu. Ważne jest to, by dzieci były świadome konieczności higieny soczewek i odpowiednich procedur dezynfekcji związanych z soczewkami. U aktywnych nastolatków mogą one być dobrym rozwiązaniem podczas uprawiania aktywności fizycznych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?