Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie spojówek: rodzaje, przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby wzroku
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie spojówek: rodzaje, przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby wzroku

Przekrwione lewe oko

Fot: ia_64 / stock.adobe.com

Zapalenie spojówek jest jedną z najpowszechniejszych chorób narządu wzroku. Zwykle objawia się pieczeniem, swędzeniem, łzawieniem i kłuciem oczu. Niekiedy może pojawić się również światłowstręt. Zapalenie spojówek może mieć różne podłoże, w tym: bakteryjne, wirusowe, grzybicze i alergiczne. Chorobę tę można leczyć różnymi metodami. Najczęściej wykorzystuje się krople lub domowe sposoby.

Zapalenie spojówek, nazywane również chorobą czerwonych oczu, jest schorzeniem okulistycznym. Charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej, która jest wewnętrzną częścią powieki, pokrywającą gałkę oczną. Podczas stanów zapalnych narządu wzroku dochodzi do przekrwienia naczyń, co przejawia m.in. obrzękiem i zaczerwienieniem oczu.

Rodzaje zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek jest schorzeniem, które wywołać mogą różnorakie czynniki. W zależności od podłoża choroby, wyróżnia się:

  • Zapalenie spojówek bakteryjne, które często wywoływane jest przez bakterie paciorkowca i gronkowca. Charakteryzuje się ono śluzowo-ropną wydzieliną w spojówce i jest najczęstszą postacią tej choroby. Zapaleniu o podłożu bakteryjnym często towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych. 
  • Zapalenie spojówek wirusowe, które wywoływane jest najczęściej przez adenowirusy. Bardzo często stan zapalny obejmuje również rogówkę i jest bardzo trudne do wyleczenia. Zapalenie o podłożu wirusowym zwykle towarzyszy ospie wietrznej oraz półpaścowi. 
  • zapalenie spojówek grzybicze, które często jest skutkiem ubocznym długotrwałej antybiotykoterapii lub przyjmowaniem leków sterydowych. Niekiedy stan zapalny wywołany jest urazami narządu wzroku.
  • zapalenie spojówek chlamydiowe, które najczęściej ma podłoże genetyczne. Wywołuje je zakażenie chlamydiami - bakteriami wewnątrzkomórkowymi. Narażone są na nie osoby aktywne seksualnie. 
  • zapalenie spojówek alergiczne, związane z jest z uczuleniami i nadwrażliwością sezonową lub całoroczną. Dzieli się je, m.in. na: 
  • zapalenie spojówek nieżytowe (sezonowe), wywoływane przez uczulenie na pyłki traw, 
  • zapalenie spojówek pryszczykowe, zwykle dotykające małe dzieci, żyjące w nieodpowiednich warunkach higienicznych,
  • przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek, związane z uczuleniem na antybiotyki i leki przeciwwirusowe. 

Bardzo często zapaleniu spojówek towarzyszy również zapalenie powiek. Ta choroba okulistyczna może być wywoływana przez bakterie, grzyby i stany alergiczne, ale także przez inne czynniki, takie jak: praca w kurzu, dymie lub pyle, wady refrakcji, wrodzonej krótkości powiek, wpływ ognisk zakażenia (zatok, migdałów, okostnej).

Często skłonność do zapalenia spojówek zależy od stanu skóry. Najbardziej narażone są osoby z łojotokiem oraz atopowym zapaleniem skóry.

Zobaczcie, w jaki sposób można ćwiczyć wzrok:

Zobacz film: Jak ćwiczyć wzrok? Źródło: 36,6

Zapalenie spojówek - objawy

Stan zapalny błony śluzowej spojówki oczu sprawia, że jest ona narażona na działanie różnych czynników, które mogą dodatkowo podrażniać narząd wzroku. 

Zwykle objawia się to: 

  • kłuciem, 
  • pieczeniem, 
  • swędzeniem, 
  • łzawieniem,
  • światłowstrętem. 

Zapaleniu spojówek może towarzyszyć również przekrwienie i wydzielina (wodna, śluzowa, ropna lub śluzowo-ropna). Niekiedy ta choroba okulistyczna objawia się także reakcją spojówkową, która może mieć postać grudkową lub brodawkową.

Jak leczyć zapalenie spojówek?

W początkowym etapie rozwoju zapalenia spojówek, czyli wówczas, gdy objawy nie są jeszcze nasilone, zazwyczaj stosuje się krople do oczu. Można je kupić w aptece bez recepty. Zaleca się wybierać preparaty o naturalnym składzie, bowiem w przeciwieństwie do kropli, zawierających konserwanty, nie podrażniają one oczu. 

W leczeniu zapalenia spojówek stosuje się również sól fizjologiczną i sztuczne łzy, ponieważ skutecznie nawilżają one śluzówkę oka. W przypadku zaawansowanego stanu chorobowego w leczeniu tej choroby okulistycznej wykorzystuje się leki przeciwhistaminowe, np. bilastynę, która bardzo szybko łagodzi dolegliwości, towarzyszące zapaleniu spojówek, w tym przede wszystkim: obrzęk oczu, świąd, pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie. Natomiast w przypadku ostrego zapalenia spojówek o podłożu bakteryjnym stosuje się antybiotyki.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek można również skutecznie leczyć domowymi sposobami Podstawą w samodzielnym zwalczaniu dolegliwości, towarzyszących tej chorobie okulistycznej jest wykonywanie okładów, np. z lodu, który łagodzi obrzęk oczu i ich zaczerwienienie. 

Dobrym sposobem jest również przecieranie oczu naparem z herbaty ze świetlika, która ma działanie oczyszczające i przeciwzapalne. W domowym leczeniu zapalenia spojówek stosuje się również nagietek, np. w postaci nalewki. Tradycyjnym sposobem na pozbycie się objawów zapalenia spojówek jest także wykonywanie okładów z surowego ziemniaka.

Postępowanie przy zapaleniu spojówek

Zapalenie spojówek jest przykrą dolegliwością, która w znaczący obniża jakość życia, np. poprzez uniemożliwianie pracy przy komputerze. Osoba, zmagająca się z tą chorobą okulistyczną, powinna pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, w tym przede wszystkim:

  • unikaniu kąpieli w basenie, 
  • nienarażaniu oczu na działanie promieni UV, 
  • nienakładaniu makijażu na oczy,
  • zrezygnowaniu z soczewek kontaktowych,
  • niepocieraniu oczu,
  • nienadwyrężaniu narządu wzroku, np. poprzez długotrwałą pracę przy komputerze, używanie smartphona czy czytanie książek lub gazet.

Zobaczcie na czym polega laserowa korekcja wzroku:

    Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

    Czy artykuł okazał się pomocny?
    Tak Nie
    547
    59
    Komentarze (4)
    zofia00
    Karo oklady ze zwyklej herbaty
    Czytaj całość
    Marca
    Córa ma problem z nawracającymi infekcjami oczu. ale zawsze chodzimy do lekarza. ja tylko dbam o higienię oczu - myje każde innym wacikiem, itp. Chyba bałabym się leczyć oczy sama, to za poważny organ.
    Czytaj całość
    Karo
    Jak byłam mała, to babcia robiła mi na oczy okłady z rumianku. Z tego, co pamiętam, to mi to pomagało. W sumie chciałam wrócić do tego starego sposobu, ale gdzieś przeczytałam, że rumianek może uczulać, no i może być jeszcze gorzej niż wcześniej. Wieczorami często poprawiam prace domowe i oczy nieźle dają mi w kość. Nie chcę już stosować kropli z apteki - czy ktoś ma jakiś sprawdzony, naturalny sposób?
    Czytaj całość
    Jan58
    Miałem kiedyś cos takiego. Oczy mnie bolały, piekły, do tego ta wydzielina (to była chyba ropa) co wypływa mi z oczu… obrzydliwe! Na szczęście trafiłem na sensownego lekarza, dał mi krople, brałem chyba też antybiotyk.
    Czytaj całość
    Nie przegap
    Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
    Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
    Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
    Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
    Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
    Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
    Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
    Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
    Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
    Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
    Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
    Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni