Polub nas na Facebooku
Czytasz: Astygmatyzm u dzieci – podstawowe informacje dotyczące wady wzroku
menu
Polub nas na Facebooku

Astygmatyzm u dzieci – podstawowe informacje dotyczące wady wzroku

NAN

Fot: esthermm / fotolia.com

Astygmatyzm u dzieci nie jest chorobą oczu. Jest to problem ze skupieniem lub odbiciem światła na siatkówce. Nazywa się to "błędem refrakcji" i może wystąpić jednocześnie z np. krótkowzrocznością. Zwykle ujawnia się w chwili narodzin, ale może wystąpić po urazie lub chirurgii oka.

Astygmatyzm jest jednym z najczęstszych problemów ze wzrokiem w okresie dzieciństwa, choć może również dotyczyć dorosłych. Ujawnia się zwykle u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 1 roku życia. Jeśli nie zdiagnozuje się go wystarczająco wcześnie lub nie wdroży odpowiedniego leczenia, astygmatyzm u dzieci może doprowadzić do zmęczenia oczu, rozdrażnienia, bólu głowy i opóźnionego procesu uczenia się, a w konsekwencji do utraty wzroku.

Zobacz także: Najczęstsze wady wzroku - nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i prezbiopia

Z filmu dowiecie się, jakie funkcje pełni ludzkie oko:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6

Jakie objawy daje astygmatyzm u dzieci?

Najczęstsze objawy astygmatyzmu u dzieci obejmują ból głowy, zmęczenie oczu i rozdrażnienie, a także widzenie niewyraźnego lub zniekształconego obrazu, częste mruganie, wrażliwość na światło czy pocieranie oczu. Brak zainteresowania szkołą i trudności w czytaniu czy problemy z dostrzeganiem dokładniejszych szczegółów obiektów znajdujących się blisko i daleko są często obserwowane u dzieci z astygmatyzmem. W zależności od stopnia nasilenia objawów wymagane może być noszenie okularów lub soczewek kontaktowych.

Badanie oczu u okulisty jest koniecznością, jeśli u dziecka wystąpią powyższe symptomy. Astygmatyzm u dzieci można wykryć poprzez badania wzroku wykonywane w wieku 6 miesięcy, ponownie w wieku 3 lat i tuż przed rozpoczęciem przedszkola lub pierwszej klasy, a jeśli występuje wysokie ryzyko wady, zaleca się coroczne badanie oczu. Bardzo ważne jest, aby regularnie kontrolować wzrok u dzieci, ponieważ astygmatyzm czasem nie jest rozpoznawany przez wiele lat i może mieć wpływ na zdolność czytania i koncentracji w okresie dojrzewania i dorosłości.

Astygmatyzm u dzieci – jakie są jego przyczyny?

Problemy z widzeniem spowodowane astygmatyzmem są wynikiem wad w budowie oka.

Ten rodzaj defektu medycznego jest zazwyczaj obecny od dnia narodzin, wtedy mamy do czynienia z astygmatyzmem wrodzonym. Inne możliwe przyczyny astygmatyzmu to:

  • uraz bądź uszkodzenie rogówki – na przykład w wyniku zakażenia lub zabiegów operacyjnych oczu, które powodują bliznowacenie rogówki,
  • zmiany w rogówce spowodowane chirurgią oka,
  • choroby rogówki, stożka rogówki i rogówki kulistej – powodują, że rogówka rozchodzi się, staje się cieńsza i zmienia kształt.

Zobacz takżeZapalenie rogówki: bakteryjne, wirusowe, grzybicze i pełzakowe – objawy, przyczyny, leczenie

Czy da się wyleczyć astygmatyzm u dzieci?

W wielu przypadkach objawy astygmatyzmu u dzieci są tak łagodne, że leczenie nie jest wymagane. Może być on korygowany odpowiednimi okularami lub soczewkami kontaktowymi. Wybór typu soczewek korekcyjnych zależy od indywidualnych preferencji dziecka i porady optyka. Nie zaleca się stosowania ich u osób poniżej 12 lat z uwagi na konieczność przestrzegania prawidłowego sposobu użytkowania i postępowania zgodnie z instrukcjami dotyczącymi m.in. ich czasu przechowywania i czyszczenia. Ważne jest również utrzymanie właściwej higieny soczewek, aby zapobiec infekcji oczu. Wykazano, że okulary korekcyjne mają najskuteczniejsze wyniki w korygowaniu astygmatyzmu u dzieci. Zastosowanie korekcyjnych soczewek w okularach może pomóc zrekompensować wadliwą refrakcję, dzięki czemu obrazy są prawidłowo odbierane na siatkówce. Eksperci zalecają, aby soczewki kontaktowe były stosowane jedynie w celu skorygowania astygmatyzmu.

Zobacz także: Soczewki toryczne, czyli soczewki dla astygmatyków: charakterystyka, rodzaje, cena

Najczęściej proces ten trwa do czasu rozpoczęcia nauki w szkole. Niektóre dzieci, które mają niewielki stopień astygmatyzmu, a tylko krótkowzroczność, zasadniczo nie będą potrzebować tego rodzaju korekcji. W cięższych przypadkach można zastosować operację laserową.

Polega ona na wykorzystaniu laserów do odtworzenia tkanki rogówki w celu zmiany jej krzywizny. Trwa około godziny. Zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonywane są najczęściej dopiero po ukończeniu 21. roku życia. Wtedy stany dodatkowo mogące wykluczyć z możliwości wykonania zabiegu to osoby chorujące na cukrzycę (zabieg może pogorszyć stan chorobowy w oku spowodowany cukrzycą), a także w przypadku kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Ponadto niewskazany jest u osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń lub HIV oraz u osób z zaćmą i jaskrą. Powikłania związane z laserową operacją oczu mogą dotyczyć: pogorszenia widzenia, regresji wady widzenia, uczucia suchości oczu czy utraty wzroku. Krótkotrwałe pogorszenie widzenia bezpośrednio po operacji jest normalnym skutkiem ubocznym, który z czasem ustępuje. Ryzyko powikłań związanych z takim zabiegiem jest szacowane na niskie. Istnieje wiele różnych technik stosowanych w chirurgii laserowej. Lekarz powinien omówić wszelkie wady i zalety każdej z nich, w tym związane z nią zagrożenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
85
9
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?