Polub nas na Facebooku
Czytasz: Astygmatyzm u dzieci – podstawowe informacje dotyczące wady wzroku
menu
Polub nas na Facebooku

Astygmatyzm u dzieci – podstawowe informacje dotyczące wady wzroku

NAN

Fot: esthermm / fotolia.com

Astygmatyzm u dzieci nie jest chorobą oczu. Jest to problem ze skupieniem lub odbiciem światła na siatkówce. Nazywa się to "błędem refrakcji" i może wystąpić jednocześnie z np. krótkowzrocznością. Zwykle ujawnia się w chwili narodzin, ale może wystąpić po urazie lub chirurgii oka.

Astygmatyzm jest jednym z najczęstszych problemów ze wzrokiem w okresie dzieciństwa, choć może również dotyczyć dorosłych. Ujawnia się zwykle u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 1 roku życia. Jeśli nie zdiagnozuje się go wystarczająco wcześnie lub nie wdroży odpowiedniego leczenia, astygmatyzm u dzieci może doprowadzić do zmęczenia oczu, rozdrażnienia, bólu głowy i opóźnionego procesu uczenia się, a w konsekwencji do utraty wzroku.

Zobacz także: Najczęstsze wady wzroku - nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i prezbiopia

Z filmu dowiecie się, jakie funkcje pełni ludzkie oko:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6

Jakie objawy daje astygmatyzm u dzieci?

Najczęstsze objawy astygmatyzmu u dzieci obejmują ból głowy, zmęczenie oczu i rozdrażnienie, a także widzenie niewyraźnego lub zniekształconego obrazu, częste mruganie, wrażliwość na światło czy pocieranie oczu. Brak zainteresowania szkołą i trudności w czytaniu czy problemy z dostrzeganiem dokładniejszych szczegółów obiektów znajdujących się blisko i daleko są często obserwowane u dzieci z astygmatyzmem. W zależności od stopnia nasilenia objawów wymagane może być noszenie okularów lub soczewek kontaktowych.

Badanie oczu u okulisty jest koniecznością, jeśli u dziecka wystąpią powyższe symptomy. Astygmatyzm u dzieci można wykryć poprzez badania wzroku wykonywane w wieku 6 miesięcy, ponownie w wieku 3 lat i tuż przed rozpoczęciem przedszkola lub pierwszej klasy, a jeśli występuje wysokie ryzyko wady, zaleca się coroczne badanie oczu. Bardzo ważne jest, aby regularnie kontrolować wzrok u dzieci, ponieważ astygmatyzm czasem nie jest rozpoznawany przez wiele lat i może mieć wpływ na zdolność czytania i koncentracji w okresie dojrzewania i dorosłości.

Astygmatyzm u dzieci – jakie są jego przyczyny?

Problemy z widzeniem spowodowane astygmatyzmem są wynikiem wad w budowie oka.

Ten rodzaj defektu medycznego jest zazwyczaj obecny od dnia narodzin, wtedy mamy do czynienia z astygmatyzmem wrodzonym. Inne możliwe przyczyny astygmatyzmu to:

  • uraz bądź uszkodzenie rogówki – na przykład w wyniku zakażenia lub zabiegów operacyjnych oczu, które powodują bliznowacenie rogówki,
  • zmiany w rogówce spowodowane chirurgią oka,
  • choroby rogówki, stożka rogówki i rogówki kulistej – powodują, że rogówka rozchodzi się, staje się cieńsza i zmienia kształt.

Zobacz takżeZapalenie rogówki: bakteryjne, wirusowe, grzybicze i pełzakowe – objawy, przyczyny, leczenie

Czy da się wyleczyć astygmatyzm u dzieci?

W wielu przypadkach objawy astygmatyzmu u dzieci są tak łagodne, że leczenie nie jest wymagane. Może być on korygowany odpowiednimi okularami lub soczewkami kontaktowymi. Wybór typu soczewek korekcyjnych zależy od indywidualnych preferencji dziecka i porady optyka. Nie zaleca się stosowania ich u osób poniżej 12 lat z uwagi na konieczność przestrzegania prawidłowego sposobu użytkowania i postępowania zgodnie z instrukcjami dotyczącymi m.in. ich czasu przechowywania i czyszczenia. Ważne jest również utrzymanie właściwej higieny soczewek, aby zapobiec infekcji oczu. Wykazano, że okulary korekcyjne mają najskuteczniejsze wyniki w korygowaniu astygmatyzmu u dzieci. Zastosowanie korekcyjnych soczewek w okularach może pomóc zrekompensować wadliwą refrakcję, dzięki czemu obrazy są prawidłowo odbierane na siatkówce. Eksperci zalecają, aby soczewki kontaktowe były stosowane jedynie w celu skorygowania astygmatyzmu.

Zobacz także: Soczewki toryczne, czyli soczewki dla astygmatyków: charakterystyka, rodzaje, cena

Najczęściej proces ten trwa do czasu rozpoczęcia nauki w szkole. Niektóre dzieci, które mają niewielki stopień astygmatyzmu, a tylko krótkowzroczność, zasadniczo nie będą potrzebować tego rodzaju korekcji. W cięższych przypadkach można zastosować operację laserową.

Polega ona na wykorzystaniu laserów do odtworzenia tkanki rogówki w celu zmiany jej krzywizny. Trwa około godziny. Zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonywane są najczęściej dopiero po ukończeniu 21. roku życia. Wtedy stany dodatkowo mogące wykluczyć z możliwości wykonania zabiegu to osoby chorujące na cukrzycę (zabieg może pogorszyć stan chorobowy w oku spowodowany cukrzycą), a także w przypadku kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Ponadto niewskazany jest u osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń lub HIV oraz u osób z zaćmą i jaskrą. Powikłania związane z laserową operacją oczu mogą dotyczyć: pogorszenia widzenia, regresji wady widzenia, uczucia suchości oczu czy utraty wzroku. Krótkotrwałe pogorszenie widzenia bezpośrednio po operacji jest normalnym skutkiem ubocznym, który z czasem ustępuje. Ryzyko powikłań związanych z takim zabiegiem jest szacowane na niskie. Istnieje wiele różnych technik stosowanych w chirurgii laserowej. Lekarz powinien omówić wszelkie wady i zalety każdej z nich, w tym związane z nią zagrożenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
9
Polecamy
Nadwzroczność, czyli dalekowzroczność:
objawy, przyczyny i leczenie
Nadwzroczność, czyli dalekowzroczność: objawy, przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Wady wzroku:
dalekowzroczność - rodzaje, objawy, powikłania, korekcja, dobór okularów i soczewek kontaktowych w nadwzroczności
Wady wzroku: dalekowzroczność - rodzaje, objawy, powikłania, korekcja, dobór okularów i soczewek kontaktowych w nadwzroczności TVN zdrowie
Problem opadających powiek a operacja.
"Są wskazania okulistyczne, ale też plastyczne czy estetyczne"
Problem opadających powiek a operacja. "Są wskazania okulistyczne, ale też plastyczne czy estetyczne" Dzień Dobry TVN
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć?
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?