Polub nas na Facebooku
Czytasz: Konwergencja oka, a widzenie z bliska. Jak zadbać o prawidłowe widzenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Konwergencja oka, a widzenie z bliska. Jak zadbać o prawidłowe widzenie?

Maica/getty images

Konwergencja oka, a właściwie oczu, to jednoczesny ruch gałek ocznych ku linii pośrodkowej przedniej, pojawiający się przy zbliżaniu danego obiektu do czubka nosa. Prawidłowa konwergencja, uzależniona od mięśni prostych przyśrodkowych, warunkuje dobre widzenie z bliska.

Konwergencja oka ma kluczowe znaczenie w przypadku obserwacji obiektów znajdujących się nie dalej niż 3 metry od oka. Zależy od mięśni prostych przyśrodkowych oczu, które warto ćwiczyć, aby zapewnić sobie jak najlepszy wzrok.

Zobacz też:

Co to jest konwergencja oka?

Konwergencja oka to zbliżanie obu gałek ocznych jednocześnie do linii pośrodkowej przedniej. Ruch ten warunkuje odpowiednie postrzeganie głębi, a więc obserwację obiektów położonych blisko czubka nosa (nie dalej niż 3–4 metry). Ustawia gałki w zupełnie innej pozycji niż ta, która jest przewidziana do widzenia dalekiego, kiedy to są one do siebie ustawione właściwie równolegle, a różnice kąta konwergencji stają się zbyt małe.

Widzenie stereoskopowe, a więc takie, do którego doprowadza konwergencja oczu, umożliwia dwuoczną ocenę odległości, głębokości i innych cech obserwowanych obiektów. W takiej sytuacji gałki oczne umieszczone są obok siebie oraz skierowane do przodu. Percepcja dwupunktowa powoduje powstanie dwóch obrazów, które mózg składa w całość. Obserwacja obrazu z dwóch nieco innych kątów w połączeniu z informacją o odległości między oczami i kątem ich ustawienia pozwala na utworzenie modelu trójwymiarowego świata, otaczającego człowieka.

Zaburzenia konwergencji oczu

Zaburzenia konwergencji prowadzą do problemów z widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko człowieka. Bardzo często zaburzenia ujawniają się na wczesnym etapie nauki szkolnej. Zdarza się, że trudność w nauce czytania nie wynika z lenistwa lub braku zdolności dziecka do kształtowania tej umiejętności, lecz właśnie z wady wzroku. Objawami zaburzeń konwergencji są m.in.:

 • dłuższe przepisywanie informacji z tablicy (ekranu) do zeszytu,
 • dłuższe pisanie zdań,
 • problemy z koncentracją,
 • trudności ze zrozumieniem czytanego tekstu.

Dodatkowe objawy zaburzeń konwergencji to:

 • pocieranie oczu podczas czytania,
 • przecieranie łez podczas czytania.

Właściwa konwergencja oczu jest kluczowa dla pracy wzrokowej z bliska i prawidłowego widzenia obuocznego w ogóle. Zdolność nałożenia przez oczy na siebie dwóch obrazów powstających na obu siatkówkach i otrzymania w wyniku tego ostrego obrazu to warunek pojedynczego, stereoskopowego widzenia. Zaburzenia konwergencji mogą natomiast prowadzić do:

 • podwojenia obrazu,
 • bólu oczu,
 • bólu głowy,
 • pieczenia, swędzenia i łzawienia oczu.

Diagnostyka konwergencji oczu

Zaburzenia konwergencji oczu powinny zostać zdiagnozowane jak najszybciej, aby można było rozpocząć ćwiczenia mające na celu poprawę widzenia. Wizyta u okulisty i ortoptysty to dla dziecka świetna zabawa. Badania są całkowicie bezbolesne, natomiast pozwalają znaleźć odpowiedź na pytanie o skalę zaburzeń i ich przyczyny. Diagnostyka obejmuje w tym przypadku:

 • badanie ostrości wzroku, dwojenia fizjologicznego,
 • ocenę ruchomości gałek ocznych,
 • test wykrywający występowanie zeza,
 • badanie korespondencji siatkówkowej,
 • ocenę stopnia widzenia obuocznego,
 • badanie fiksacji i konwergencji,
 • pomiar akomodacji.

Ortoptysta usprawnia i przywraca widzenie obuoczne, natomiast zadaniem okulisty w tym przypadku jest wykluczenie innych przyczyn zaburzeń widzenia. Chodzi przede wszystkim o ustalenie, czy potrzebny jest zabieg operacyjny lub leczenie farmakologiczne.

Konwergencja oczu – ćwiczenia

Ćwiczenia konwergencji oraz sprawności konwergencji oczu przeprowadzają specjaliści od terapii wzrokowych. Im szybciej zdiagnozuje się problem, a dziecko rozpocznie ćwiczenia, tym większa jest szansa na wyeliminowanie problemu. Ćwiczenia konwergencji oczu pozwalają bowiem poprawić fuzję, a dodatkowo przeciwdziałają tzw. tłumieniu oka. Jednocześnie wprowadza się zadania służące stymulacji fiksacji i koordynacji współpracy między okiem a ręką. Służą temu specjalne przyrządy, czyli rotatory. Dzięki nim możliwa jest praca nad akomodacją i koordynacją oko – ręka. Dzieci bardzo lubią pracę z wykorzystaniem tego przyrządu. Ma on wiele zastosowań, a przy okazji angażuje różne mięśnie całego ciała, co również korzystnie wpływa na osiągane w trakcie terapii rezultaty. Ćwiczenia z rotatorem wzmacniają i stabilizują widzenie centralne, poprawiają koordynację oko – ręka. Ponadto polepszeniu ulega precyzja ruchomości dłoni, co ma znaczenie przy nauce pisania i rysowania. Celem ćwiczeń konwergencji oczu jest poprawa zbieżności oraz przybliżania „punktu bliskiego konwergencji”. Efekty osiągnięte w trakcie terapii przyczyniają się do polepszenia funkcji wzrokowej, usprawniają naukę w szkole, poprawiają koncentrację podczas wykonywanych zadań. Podobną technikę stosuje się również przy zezie rozbieżnym. Do treningu akomodacji wykorzystuje się natomiast flippery.

Zobacz film: Jak utrzymać wzrok w dobrej formie?

źródło: x- news

Bibliografia:

1. Anatomia i fizjologia narządu wzroku https://sound.eti.pg.gda.pl/student/pp/oko-budowa_i_wlasnosci.pdf

2. S. Zielonka, Niedomoga konwergencji: skuteczność niechirurgicznych metod leczenia w różnych grupach wiekowych, „Opthatherapy”, 1/2016.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
75
7
Polecamy
Ortoptysta – czym się zajmuje?
Na czym polega badanie?
Ortoptysta – czym się zajmuje? Na czym polega badanie? TVN zdrowie
Na czym polega i co to jest fiksacja wzroku?
Na czym polega i co to jest fiksacja wzroku? TVN zdrowie
Co to jest dysleksja?
Objawy, diagnoza i ćwiczenia wspierające dziecko
Co to jest dysleksja? Objawy, diagnoza i ćwiczenia wspierające dziecko Dzień Dobry TVN
Lateralizacja – czym jest i jak radzić sobie z jej zaburzeniami?
Lateralizacja – czym jest i jak radzić sobie z jej zaburzeniami? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?