Odpowiedź: Ludzkie oko ma kształt zbliżony do kuli o średnicy około 22 mm. Przednia część oka to rogówka, przezroczysta struktura przypominająca wypukłe szkiełko od zegarka. Strukturą odpowiedzialną za kolor oczu jest umiejscowiona za nią tęczówka z centralnym otworem zwanym źrenicą. Za tęczówką znajduje się dwuwypukła soczewka odpowiedzialna za skupianie promieni na siatkówce. Ściana gałki ocznej zbudowana jest z trzech warstw – od zewnątrz twardówki, ze względu na kolor powszechnie nazywanej białkówką, umiejscowionej pod nią naczyniówki odpowiedzialnej za odżywienie trzeciej warstwy oka, jaką jest siatkówka, która jest odpowiedzialna za widzenie. Zbiegające się koncentrycznie neurony siatkówki tworzą w jej centrum nerw wzrokowy składający się z około 1,2 mln włókien nerwowych. Wnętrze gałki ocznej jest wypełnione galaretowatą strukturą zwaną ciałem szklistym, która zapewnia kulisty kształt gałki ocznej.
Na pytanie odpowiedział: prof. dr n. med. Jerzy Szaflik, jeden z największych polskich autorytetów okulistycznych. Jako mikrochirurg wykonał ponad 20 tys. operacji, z powodzeniem stosując nowatorskie techniki operacyjne w przeszczepach rogówki, usuwaniu zaćmy czy leczeniu jaskry i innych schorzeń gałki ocznej. Jest pionierem zabiegów laserowej korekcji wad wzroku w Polsce i inicjatorem Banku Tkanek Oka. Jako jeden z pierwszych polskich chirurgów wprowadził nowoczesną metodę chirurgicznego usuwania zaćmy – fakoemulsyfikację, a w ostatnim czasie również usuwanie zaćmy przy użyciu lasera femtosekundowego.
Od 25 lat związany jest z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, pozostaje współczesnym twórcą warszawskiej szkoły okulistycznej i wychowawcą kilku pokoleń okulistów. Obecnie prowadzi Centrum Mikrochirurgi Oka "Laser.
Kolejne pytania:
Jak często należy badać wzrok (podział na dzieci i dorosłych)?