Odpowiedź: Prawidłowe widzenie jest warunkowana skuteczną pracą siatkówki. W celu zapewnienia prawidłowej funkcji receptorów siatkówki odpowiedzialnych za przetwarzanie bodźców świetlnych w impulsy elektryczne czytelne dla naszego mózgu niezbędne jest dostarczanie do naszego organizmu substancji odbudowujących barwniki zawarte w tych receptorach. Do najważniejszych substancji należą cynk, selen, luteina, zeaksantyna. Dieta zapewniająca prawidłową funkcję widzenia powinna być uboga w tłuszcze zwierzęce i bogata w warzywa i owoce oraz niskokaloryczna. W okresach, kiedy świeże warzywa i owoce są niedostępne, wskazana jest suplementacja diety preparatami zawierającymi wyżej wymienione substancje.
Na pytanie odpowiedział: prof. dr n. med. Jerzy Szaflik, jeden z największych polskich autorytetów okulistycznych. Jako mikrochirurg wykonał ponad 20 tys. operacji, z powodzeniem stosując nowatorskie techniki operacyjne w przeszczepach rogówki, usuwaniu zaćmy czy leczeniu jaskry i innych schorzeń gałki ocznej. Jest pionierem zabiegów laserowej korekcji wad wzroku w Polsce i inicjatorem Banku Tkanek Oka. Jako jeden z pierwszych polskich chirurgów wprowadził nowoczesną metodę chirurgicznego usuwania zaćmy – fakoemulsyfikację, a w ostatnim czasie również usuwanie zaćmy przy użyciu lasera femtosekundowego.
Od 25 lat związany jest z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, pozostaje współczesnym twórcą warszawskiej szkoły okulistycznej i wychowawcą kilku pokoleń okulistów. Obecnie prowadzi Centrum Mikrochirurgi Oka "Laser".
Kolejne pytania:
Czym różni się zaćma od jaskry? Czy jaskra to choroba dziedziczna?