Okulary korekcyjne zdobyły wielką popularność u osób z wadami wzroku. Pozwalają na łatwe i komfortowe uzyskanie korekcji wady, przy jednoczesnej swobodzie doboru właściwych do okoliczności szkieł. Dobrze dopasowane do kształtu twarzy oprawki mogą także atrakcyjnie dopełniać wizerunek noszącej je osoby lub stanowić piękne uzupełnienie stroju.
Rodzaje okularów korekcyjnych
Okulary korekcyjne służą najczęściej likwidowaniu zaburzeń widzenia spowodowanych przez podstawowe wady refrakcji, czyli załamania promieni światła w oku. Do wad tych należą:
- krótkowzroczność – powodująca niedowidzenie przedmiotów znajdujących się w dużej odległości, wywołana najczęściej nadmierną długością gałki ocznej w osi przednio-tylnej;
- nadwzroczność – polegająca na niemożności obserwacji przedmiotów znajdujących się w pobliżu, będąca zwykle problemem związanym z krótką gałką oczną lub wadami refrakcji rogówki;
- astygmatyzm (niezborność) – prowadzący do tego, że oko nierównomiernie załamuje promienie wpadające do niego w różnych osiach, na przykład przy patrzeniu na kartkę papieru linie poziome są dobrze widoczne, a pionowe rozmazują się;
- prezbiopia (starczowzroczność) – zaburzenie akomodacji, czyli zdolności do zmiany ostrości wzroku z przedmiotów dalekich na bliskie, które wynika ze starzenia się i twardnienia soczewki oka, uniemożliwia czytanie lub precyzyjne prace.
Dobór szkieł okularowych
W celu dobrania odpowiednich szkieł okularowych niezbędna jest wizyta u okulisty lub optometrysty. Po zbadaniu wzroku przepisane zostają odpowiednie do indywidualnej wady okulary. Nie zaleca się dobierania szkieł metodą prób i błędów (np. w supermarkecie czy drogerii), ponieważ nieprawidłowa korekta wady może być przyczyną nie tylko bólu czy zawrotów głowy, łzawienia i zapalenia spojówek, ale też może doprowadzić do trwałego pogorszenia wzroku. Wykonanie badania oczu przez specjalistę może też pomóc zdiagnozować inne schorzenie narządu wzroku, w którym pogorszenie ostrości widzenia jest tylko wtórnym objawem.
Standardowo krótkowzroczność koryguje się przy pomocy szkieł o ujemnych wartościach optycznych („minusów”), nadwzroczność i krótkowzroczność – za pomocą „plusów”, astygmatyzm – soczewek cylindrycznych, a jego kombinację z krótko- lub nadwzrocznością – torycznych.
Dobór okularów
Podstawową zasadą jest dobieranie stabilnych oprawek, które będą zawsze znajdować się w tym samym położeniu na głowie. Wynika to z faktu, że szlifując szkła do ramek, optyk ustawia środki optyczne soczewek w odpowiedniej odległości od siebie (równej odległości między źrenicami) i na takiej wysokości, aby w tych właśnie miejscach przebiegała oś spojrzenia. Jeśli oprawki będą np. zsuwały się mocno z nosa, nosząca je osoba będzie w różnych momentach patrzyła przez różne części szkła, uzyskując za każdym razem inny efekt.
Dobór okularów u dzieci
Dobór okularów u dzieci jest czynnością bardziej skomplikowaną niż u dorosłych. Już na etapie badania najmłodsi mogą odmówić współpracy. U noworodków i niemowląt trzeba zastosować metody, które nie wymagają współdziałania z ich strony. Dodatkowym utrudnieniem przy doborze oprawek są też kwestie bezpieczeństwa – soczewki muszą być wykonane z nietłukącego się materiału (np. poliwęglanu). Zauszniki wielu modeli oprawek dla dzieci są albo połączone z tyłu specjalną opaską, albo mają mocno zakrzywione, sprężynujące zakończenia, które owijają się za uchem, zapobiegają spadaniu okularów i ich przypadkowemu uszkodzeniu.
Okulary do pływania
Osoby z wadami wzroku mają często problem z widzeniem w trakcie pływania. Nie można nosić w wodzie zwykłych okularów, a pod założone soczewki kontaktowe może dostać się woda i spowodować ich spłynięcie z oka lub zapalenie spojówki czy rogówki. Rozwiązaniem tego problemu są okulary pływackie o typowym kształcie, wyposażone w szkła korekcyjne. Należy je odpowiednio dobrać, gdyż nie zawsze wartość soczewek stosowanych na co dzień będzie się dobrze sprawdzała przy pływaniu.
Dodatkowe możliwości poprawy jakości widzenia w okularach
Okulary korekcyjne warto wzbogacić o dodatkowe elementy, które podniosą komfort widzenia. Można dobrać odpowiednie dla siebie szkła:
- przyciemniane – o stałym stopniu tłumienia światła,
- fotochromowe – reagujące przyciemnieniem na zmianę natężenia oświetlenia,
- antyrefleksyjne – z powłoką redukującą niewielkie odbicia światła,
- wieloogniskowe lub progresywne – pozwalające na dobre widzenie niezależnie od tego, że korekta do bliży ma inną wartość niż ta do dali.
Cennym uzupełnieniem wszystkich szkieł okularowych jest filtr UV zabezpieczający przed szkodliwym dla oka promieniowaniem ultrafioletowym. W przypadku okularów przeznaczonych do prowadzenia samochodu lub uprawiania sportu warto pomyśleć o szkłach (lub nakładkach) polaryzacyjnych, które eliminują odbicia światła od szyb pojazdów, śniegu, lodu czy powierzchni wody.
Zobaczcie także, jak wybrać okulary przeciwsłoneczne. Dokonując wyboru należy pamiętać o kilku czynnikach. Jakich? Odpowiedź na filmie: