Okulary ajurwedyjskie zyskują w ostatnim czasie na popularności. Przyjechały do Polski z Indii w latach 90. ubiegłego stulecia. Zostały opisane w hinduskiej świętej księdze ajurwedy poświęconej biologii i medycynie. Poddano je licznym testom, a w Polsce pierwsze z nich zostały przeprowadzone przez okulistów z Katedry i Kliniki Chorób Oczu w Warszawie.
Cena okularów ajurwedyjskich jest bardzo rozbieżna. Można za nie zapłacić od 10 do nawet 100 zł. W większości przypadków różnica ta podyktowana jest wyglądem oprawek. Okulary stymulują ruchliwość gałek ocznych, które dzięki temu stają się odporniejsze na zmęczenie.
Co to są okulary ajurwedyjskie?
Okulary ajurwedyjskie to inaczej okulary wieloprzysłonowe, multiprzesłonowe czy niesoczewkowe. Bezsoczewkowe okulary ajurwedyjskie oparte są na zasadach czerpanych z medycyny staroindyjskiej. Kształtem przypominają zwykłe, ale nie mają mocy w dioptriach, ponieważ nie posiadają żadnych soczewek. Zamiast nich wyposażone są w dwie czarne, płaskie, nieprzezroczyste przesłony z licznymi otworami o odpowiedniej wielkości i właściwym rozmieszczeniu. Otwory mają średnicę 0,8–1,0 mm. Są to tzw. otwory stenopeiczne lub inaczej „pin-hole”.
Pozytywne efekty okularów ajurwedyjskich można zauważyć już po 6 tygodniach ich systematycznego stosowania. Zależą one oczywiście od rodzaju wady i determinacji chorego. Obecnie okulary są dostępne zarówno w stacjonarnych salonach optycznych, jak i internetowych stronach z akcesoriami medycznymi.
Zobacz nasz film i dowiedz się jak dbać o oczy
Działanie okularów ajurwedyjskich
Działanie okularów ajurwedyjskich polega na poprawie ostrości widzenia na skutek zwiększenia głębi ostrości w wyniku patrzenia przez nieprzezroczyste przysłony z wieloma otworami o niedużej średnicy. Ograniczają widzenie peryferyjne (tunelowe czy obwodowe), czyli wrażenie patrzenia jak przez rurkę lub tunel. Do oka docierają tylko promienie światła, które zdołają przedostać się przez dziurki pod kątem prostym.
Zaleca się używanie ajurwedyjskich okularów codziennie, do około 2–3 godzin, zwłaszcza podczas przyglądania się mocno oświetlonym przedmiotom i przebywania na dworze. Ich noszenie wymaga treningu w celu przystosowania się do patrzenia przez nie. Należy pamiętać, by rozpoczynając używanie korekcyjnych okularów ajurwedyjskich, stosować je krótkotrwale, stopniowo wydłużając ten czas. Specjaliści zalecają częste mruganie podczas noszenia okularów ajurwedyjskich.
Zastosowanie okularów ajurwedyjskich
Okulary ajurwedyjskie służą do korekcji i leczenia wad wzroku, takich jak: krótkowzroczność, astygmatyzm, starczowzroczność, dalekowzroczność, rzekomosoczewkowość (znana też jako pseudosoczewkowość albo pseudofakia), wczesny etap zaćmy oraz zez u dzieci i młodzieży. Ponadto zalecane są przez niektórych specjalistów do terapii wzroku u osób noszących okulary na stałe w celu ożywienia naturalnych funkcji oka i poprawy akomodacji. Istnieje podejrzenie, że stałe noszenie okularów soczewkowych predysponuje do obniżenia naturalnej ruchliwości oka, przez co dochodzi do osłabienia ostrości widzenia. Okulary ajurwedyjskie wykorzystywane są także w stanach pooperacyjnych, gdyż zmniejszają ilość światła docierającego do oczu. Można ich także używać jako okularów przeciwsłonecznych. Odprężają oczy i pozwalają im szybko odpocząć. Umożliwiają wyraźne patrzenie bez nadmiernego wytężania wzroku. Zauważono, że wzmacniają mięśnie oczu.
Przeciwwskazania do stosowania okularów ajurwedyjskich
Nie ma żadnych ograniczeń medycznych do stosowania okularów ajurwedyjskich. Nieliczni chorzy wskazywali wyłącznie na początkowym etapie ich stosowania bóle i zawroty głowy oraz podwójne i rozmazane widzenie, które z czasem ustawały. Stosowanie okularów ajurwedyjskich w znaczny sposób ogranicza ilość światła docierającego do oczu, co wywołuje uczucie dyskomfortu u części użytkowników. Mogą wystąpić także oznaki astenopii (subiektywne uczucie osłabienia oczu), które utrzymują się do 3 miesięcy.
Bariery w ich używaniu podyktowane są wyłącznie ograniczeniem pola widzenia. Dlatego też nie należy ich zakładać podczas wykonywania pracy na stanowiskach o zwiększonych wymaganiach BHP i podczas prowadzenia pojazdu mechanicznego. Nie jest wskazane stosowanie tych okularów w sytuacjach wymagających napiętej uwagi.
Jak zrobić okulary ajurwedyjskie?
W internecie można znaleźć schematy do samodzielnego zrobienia okularów ajurwedyjskich. W wydrukowanym szablonie wycina się otwory. Mocuje się go w nieużywanych już oprawkach okularowych po wcześniejszym wyjęciu z nich szkieł korekcyjnych. Mimo że można je wykonać samemu, najlepiej stosować takie, których działanie zostało potwierdzone klinicznie. Dlatego okulary ajurwedyjskie z odpowiednim atestem są droższe.
Jak zbudowane jest oko? Dowiesz się tego z naszego filmu
Bibliografia:
1. Frąckowiak S., Przekoracka-Krawczyk A., Naskręcki R., Wpływ okularów ajurwedyjskich na układ wzrokowy człowieka, „OPTYKA”, 2011, 4, s. 44–46.
2. Otero J.M., Influence of the state of accommodation on the visual performance of the human eye, “Journal of the Optical Society of America”, 1951, 41(12), s. 942–948.