Polub nas na Facebooku
Czytasz: Okulary progresywne – jak działają? Dla kogo są przeznaczone?
menu
Polub nas na Facebooku

Okulary progresywne – jak działają? Dla kogo są przeznaczone?

Mężczyzna w okularach, stoi na tle ściany z obrazami.

Fot. Hero Images / Getty Images

Okulary progresywne to pomoc optyczna przeznaczona dla ludzi z zaawansowaną prezbiopią (starczowzrocznością) lub dla osób po operacji zaćmy, którym wszczepiono klasyczne soczewki monofokalne (jednoogniskowe). Pozwalają widzieć przedmioty znajdujące się w różnych odległościach.

Okulary progresywne zawierają odmianę soczewek, które w różnych częściach mają odmienne zdolności skupiające (ogniskujące). Są to zatem soczewki multifokalne (łac. focus – ognisko), czyli wieloogniskowe.

Jak zbudowane są okulary progresywne?

Okularowe soczewki progresywne zbudowane są w nietypowy sposób. Ich górna część ma określoną, podstawową dla danego modelu moc optyczną, zaś strefy centralne i dolne posiadają wyższą moc. Można spotkać się z soczewkami, które podzielone są na trzy lub na więcej stref. Oznacza to, że promień światła jest inaczej zakrzywiany przy przejściu przez różne miejsca soczewki. Różnicę między podstawową i najwyższą mocą nazywa się naddatkiem lub addycją.

Budowa taka dostosowana jest do fizjologicznej reguły polegającej na tym, że podczas patrzenia na przedmioty bliskie oko spogląda w dół, na obiekty znajdujące się w pośredniej odległości (np. ekran komputera, gazeta) – nieco wyżej, a w dal spogląda się przed siebie. Właśnie przy kierowaniu wzroku kolejno na różne przedmioty wykorzystywane są najlepiej poszczególne strefy soczewki.

Dla kogo przeznaczone są okulary progresywne?

Okulary progresywne przeznaczone są dla osób z prezbiopią, czyli starczowzrocznością. Odpowiednie są także dla pacjentów, którzy przeszli operację usunięcia zaćmy i którym wszczepiono soczewkę wewnątrzgałkową (sztuczną) monofokalną.

Obie te grupy pozbawione są zdolności akomodacji, czyli dostosowywania mocy optycznej oka do patrzenia na przedmioty znajdujące się w niewielkiej odległości. Oko w warunkach fizjologicznych zmienia siłę skupienia promieni, by uzyskać obraz takich obiektów. Osoba z prezbiopią lub z soczewką jednoogniskową nie ma takiej możliwości. Oznacza to, że by przeczytać trzymaną w ręku książkę lub wykonać precyzyjną czynność, musi skorzystać z okularów. Jest to powszechnie spotykane wśród starszych ludzi.

Sytuacja komplikuje się, gdy na skutek zmian zachodzących w oku z wiekiem niezbędne staje się stosowanie dwóch par okularów – słabszych do dali i mocniejszych do bliży. Można je jednak zastąpić jedną parą okularów progresywnych.

Polecamy: Czym są okulary ajurwedyjskie? Na czym polega ich działanie?

Czy do okularów progresywnych trzeba się przyzwyczaić?

Aby wykorzystać wszystkie zalety okularów progresywnych, należy nauczyć się odpowiedniego postępowania i koncentrowania uwagi na jednym z kilku obrazów, które początkowo się widzi. Jasne jest, że – zgodnie z opisanym powyżej zjawiskiem – zmiana położenia okularów z dobrze scentrowanymi (ułożonymi względem osi optycznej oka) szkłami zakończy się trudnością w uzyskaniu ostrego obrazu lub co najmniej znacznym dyskomfortem. Stabilność okularów na głowie jest w tym przypadku bardzo ważna i należy unikać przypadkowych zmian ich pozycji.

Niektóre osoby w początkowym okresie korzystania z soczewek progresywnych widzą kilka mniej lub bardziej ostrych obrazów. Wynika to z faktu, że mózg przetwarza widoki powstałe na skutek działania różnych stref soczewki. Z czasem uczy się on wybierać te elementy, które są ostre i syntezować z nich dokładny, łatwy do zinterpretowania całościowy wizerunek oglądanego przedmiotu.

Polecamy: Astygmatyzm – przyczyny i objawy u dzieci i u dorosłych

Czy warto kupować okulary progresywne?

Celowość zakupu okularów progresywnych zależy od trybu życia, wykonywanej pracy i ulubionych aktywności różnych osób. Większość z nich dostosowuje się po pewnym czasie do specyfiki widzianych przez okulary progresywne obrazów. Część nie osiąga pełnego komfortu nawet po dłuższym czasie, a jeszcze inni w dążeniu do doskonałości wolą mieć nawet trzy pary jednoogniskowych okularów, dzięki którym przy każdej formie działania (np. czytaniu, pracy przy komputerze i w czasie spaceru) uzyskują najwyższą jakość obrazu.

W zależności od modelu okularów progresywnych i szybkości uczenia się okres adaptacji może się bardzo różnić. Trudno jest więc powiedzieć, jak szybko uzyskuje się satysfakcjonujący efekt. Czas ten waha się od kilku-, kilkunastu dni do nawet 3 miesięcy.

Ile kosztują okulary progresywne?

Cena okularów progresywnych jest niekiedy nawet kilkukrotnie wyższa niż w przypadku zwykłych okularów jednoogniskowych. Wynika to nie tylko z zastosowania szkieł okularowych o wartości wyższej od zwykłych, ale też z bardziej skomplikowanej i odpowiedzialnej pracy optyka, który musi taką soczewkę odpowiednio dobrać, określić punkty centracji i umiejętnie oszlifować. Jednak w sytuacji, gdy unika się zakupu drugiej pary okularów, a uzyskane korzyści mogą być bardzo wyraźne, taka inwestycja najczęściej jest opłacalna.

Zobaczcie także, jak wybierać okulary przeciwsłoneczne! Cenne porady znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
30
3
Polecamy
Soczewki progresywne – kto może je stosować, wady i zalety szkieł progresywnych
Soczewki progresywne – kto może je stosować, wady i zalety szkieł progresywnych TVN zdrowie
Okulary korekcyjne, do pływania, dla dzieci – zasady dobierania
Okulary korekcyjne, do pływania, dla dzieci – zasady dobierania TVN zdrowie
Soczewki czy okulary - co jest bezpieczniejsze dla oka?
Soczewki czy okulary - co jest bezpieczniejsze dla oka? Dzień Dobry TVN
Lateralizacja – czym jest i jak radzić sobie z jej zaburzeniami?
Lateralizacja – czym jest i jak radzić sobie z jej zaburzeniami? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?