Pierwszym odcinkiem przewodu pokarmowego człowieka jest jama ustna i zęby. W skład jamy ustnej wchodzi przedsionek i jama ustna właściwa, oddzielone od siebie łukami zębowymi żuchwy i szczęki. Spełnia ona wiele ważnych funkcji, do których zalicza się przyjmowanie i wstępną obróbkę pokarmu, celem jego strawienia w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego.
Jedzenie jest rozdrabniane w jamie ustnej za pomocą zębów i zmiękczane z udziałem śliny, wydzielanej przez ślinianki. Zęby zbudowane są z korony - widocznej części, oraz korzenia znajdującego się pod powierzchnią zęba. Część łącząca koronę i korzeń to szyjka zęba. We wnętrzu zębów są różne tkanki: szkliwo, zębina, cement oraz miazga.
Jama ustna zawiera liczne kubki smakowe, dzięki którym możemy w pełni odbierać wrażenia smakowe. Czujemy, jeśli potrawa jest słodka, słona, gorzka, kwaśna itd. Kubki smakowe umiejscowione są na języku, podniebieniu, nagłośni, w nabłonku gardła oraz w górnej części przełyku. W momencie rozdrobnienia i rozpuszczenia kęsa pokarmu w ustach, odbieramy wrażenia smakowe.
Czy wiesz, że jama ustna pełni nie tylko ważną rolę w układzie pokarmowym, ale ma do spełnienia ważną funkcję oddechową, ponieważ stanowi pierwszy etap w układzie oddychania? Dzięki zaś ruchom warg i języka oraz podniebienia miękkiego, możemy prawidłowo artykułować głoski.
Zarówno jama ustna, jak i zęby są narażone na rozwój różnych chorób wywołanych przez grzyby, bakterie lub wirusy. Powszechnie występują choroby zębów, w tym próchnica czy choroby przyzębia. Sprawdź, jakie są sygnały, które powinny Cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.