Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

szczoteczka soniczna

mat. blondpanidomu.pl

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko sposób na zdrowe i ładne zęby. To również profilaktyka licznych chorób dotykających inne narządy (próchnica może być przyczyną m.in. chorób serca!) oraz sposób na racjonalne zarządzanie budżetem domowym. Leczenie zębów jest bowiem nie tylko nieprzyjemne, ale przede wszystkim bardzo kosztowne. Mimo, że stomatolodzy od lat podkreślają rolę profilaktyki jamy ustnej, wciąż mają ręce pełne roboty. Dowiedz się, jak możesz zapobiegać chorobom dziąseł oraz zębów i odwiedzaj dentystę tylko profilaktycznie.

Co to jest soniczność?

Soniczność to zdolność urządzenia do generowania słyszalnych fal dźwiękowych o określonej częstotliwości. Fale dźwiękowe emitowane przez urządzenie są wytwarzane w skali słyszalności dla ludzkiego ucha (20 Hz – 20 000 Hz). Wspomniane fale wprawiają w drganie włókna główki, co sprawia, że proces czyszczenia zębów jest bardzo precyzyjny. Zasięg emitowanych fal jest większy niż długość włosia szczoteczki - wprawiają one w ruch cząsteczki śliny wymieszanej z pastą do zębów, zwiększając efektywność mycia zębów.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Działanie szczoteczki sonicznej jest oparte na falach dźwiękowych wprawiających w drganie włókna znajdujące się na główce urządzenia. W zależności od modelu, szczoteczka jest w stanie wykonać od 31 do 62 tysięcy ruchów. Dzięki temu bardzo dokładnie czyści zęby oraz przestrzenie międzyzębowe. Ponadto urządzenie wprawia w wibrację ślinę wymieszaną z pastą do zębów, która przybierając postać mikrobąbelków, przedostaje się do przestrzeni pomiędzy zębami oraz wzdłuż linii dziąseł i czyści jamę ustną jeszcze dokładniej. Testy szczoteczek sonicznych wykazały, że dwie minuty takiego szczotkowania są równe miesięcznemu korzystaniu z tradycyjnej szczoteczki.

Skuteczność działania szczoteczki sonicznej jest też związana z kierunkiem ruchów szczoteczki. Na rynku można znaleźć szczoteczki czyszczące zęby pionowo, co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Taki sposób szczotkowania sprawia, że zanieczyszczenia dostają się w kieszonki dziąsłowe, a to z kolei może być przyczyną zapalenia dziąseł i innych infekcji w jamie ustnej. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem kupno szczoteczki, której włókna wykonują ruch wymiatający, wzdłuż dziąseł. Dzięki takiemu sprzętowi wszystkie zanieczyszczenia zostaną usunięte, a dziąsła pozostaną nienaruszone. Ponadto istotne jest prawidłowe korzystanie z urządzenia. Szczoteczkę wraz z nałożoną na nią pastą należy skierować pod kątem około 45 stopni do powierzchni zębów. Włókna szczoteczki powinny być skierowane w stronę dziąseł. Nie należy dociskać urządzenia do dziąseł zbyt mocno. Ponadto po uruchomieniu trzeba przesuwać ją bardzo powoli wzdłuż łuku zębowego. Producenci zalecają przeznaczenie około pół minuty na jedną ćwiartkę uzębienia. Brzmi skomplikowanie? Odpowiednio długie czyszczenie zębów ułatwia wbudowany w urządzenie timer. Timer jest zazwyczaj ustawiony na dwie minuty podzielone na cztery mniejsze interwały (czyli pół minuty każdy). Po każdych 30 sekundach można więc usłyszeć dźwięk oznaczający możliwość przystąpienia do czyszczenia kolejnej ćwiartki zębów.

Czym różni się szczoteczka soniczna od manualnej?

Szczoteczka soniczna różni się od tej manualnej, poza oczywistym sposobem pracy, skutecznością działania. Tradycyjna szczoteczka wykazuje znacznie mniejsze efekty czyszczenia zębów niż szczotkowanie za pomocą szczoteczki sonicznej. Zwykłej szczoteczki nie da się bowiem wprawić w taki ruch, w jaki mogą to zrobić fale dźwiękowe wykorzystywane w urządzeniach sonicznych. Ponadto tradycyjna szczoteczka nie posiada trybów czyszczenia, dlatego nie można dopasować jej do aktualnych potrzeb. Oczywiście można wymienić szczoteczkę na bardziej miękką lub bardziej gęstą, jednak nie ma możliwości zmiany jej parametrów na bieżąco. Korzystając ze szczoteczki sonicznej, można łatwo regulować siłę nacisku na zęby i dziąsła, co również usprawnia dbanie o higienę jamy ustnej.

szczoteczka soniczna

mat. www.panasonic.com.pl

Szczoteczki soniczne w przeciwieństwie do tradycyjnych, dzięki swoim drganiom i wibracjom, są w stanie skutecznie czyścić zarówno wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie zębów, jak i przestrzenie międzyzębowe.

Poza tym szczoteczka soniczna rozbija i usuwa płytkę nazębną, przez co rzadziej jest konieczność korzystania z zabiegów usuwania kamienia w gabinecie stomatologicznym. Zwykła szczoteczka również usuwa płytkę nazębną, ale w znacznie mniejszym stopniu, dlatego wizyty u stomatologa i profesjonalne czyszczenie zębów przynajmniej raz w roku są niezbędne.

Warto dodać, że szczoteczki soniczne są wyposażone w elastyczne włosie, które ma nawet kilkakrotnie większą powierzchnię kontaktu z czyszczoną powierzchnią zębów niż włosie w szczoteczce tradycyjnej.

Choć tradycyjne szczoteczki są wciąż popularne, coraz częściej przegrywają z nowoczesnym sprzętem, który umożliwia kompleksowe dbanie o uzębienie.

Czym się kierować przy wyborze szczoteczki sonicznej?

Wybierając szczoteczkę soniczną, warto zwrócić uwagę na rodzaj włosia oraz kierunek jego działania. Większość dostępnych na rynku szczoteczek podczas szczotkowania zębów wykonuje ruchy pionowe, przez co podrażnia dziąsła i wgniata w nie zanieczyszczenia. Nietrudno się domyślić, że podrażnione śluzówki oraz nieusunięte drobnoustroje mogą być przyczyną stanów zapalnych w jamie ustnej oraz chorób takich jak próchnica. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest zatem korzystanie ze szczoteczek wykonujących ruchy wymiatające. Taki sposób działania urządzenia pozwala na dokładne oczyszczenie zębów przy jednoczesnym dbaniu o przestrzenie międzyzębowe i dziąsła.

Istotnym parametrem podczas wyboru sprzętu do higieny jamy ustnej jest również kształt końcówki szczoteczki i rodzaj włosia. Najskuteczniejsze są urządzenia wyposażone w bardzo drobne włosie, najlepiej o średnicy 0,02 mm. Takie parametry umożliwiają docieranie do kieszonek dziąsłowych, dokładne ich czyszczenie i ochronę przed podrażnieniami. Wybierając idealną szczoteczkę soniczną, warto zwrócić też uwagę na długość włosia. Trzymilimetrowe włosie to optymalne rozwiązanie, które pozwala na delikatne, ale efektywne czyszczenie zębów oraz przestrzeni międzyzębowych bez naruszania dziąseł.

Warto zwrócić też uwagę na wyświetlacz LED. Dzięki niemu kontrolowanie poziomu baterii jest łatwe. Przydatny jest również timer ułatwiający równomierne szczotkowanie poszczególnych sekcji jamy ustnej.

Korzystanie ze szczoteczki sonicznej usprawniają także funkcje takie jak: funkcja pamięci trybu zapamiętuje ostatnio używany tryb, a funkcja łagodnego startu umożliwia rozpoczęcie szczotkowania z bardzo małą szybkością, co ułatwia przyzwyczajenie się do szczotkowania.

Czy warto kupić szczoteczkę soniczną?

Opinie zadowolonych użytkowników szczoteczek sonicznych mówią same za siebie – warto kupić szczoteczkę soniczną, by dbanie o zęby było łatwe i przede wszystkim skuteczne. Osoby korzystające z urządzeń tego typu podkreślają, że rzadziej występuje u nich problem z odkładającym się kamieniem, co z kolei eliminuje szereg dolegliwości w jamie ustnej.

szczoteczka soniczna

mat. blondpanidomu.pl

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać? Jedną z zadowolonych użytkowniczek szczoteczki sonicznej jest blogerka Blond Pani Domu. Testując szczoteczkę Panasonic EW-DC12 pisze, że „czasem warto zrobić sobie prezent i zainwestować w produkt dobrej jakości – tym bardziej, jeśli jest to przedmiot codziennego użytku – który będzie służył nam przez lata” (za: https://blondpanidomu.pl/szczoteczka-soniczna-do-zebow/).

Ile kosztuje szczoteczka soniczna Panasonic EW-DC12, gdzie kupić ją w najniższej cenie? Sprawdź: https://www.panasonic.com/pl/consumer/pielegnacja-ciala/higiena-jamy-ustnej/szczoteczki-soniczne/ew-dc12.html

Szczoteczka soniczna czyści zęby efektywniej niż tradycyjna szczoteczka manualna, dlatego warto rozważyć zainwestowanie w profesjonalny sprzęt usprawniający dbanie o higienę jamy ustnej. Zakup nowoczesnego urządzenia pozwoli na zmaksymalizowanie efektów codziennego szczotkowania zębów, co z kolei poprawi profilaktykę chorób zębów i dziąseł oraz zmniejszy częstotliwość leczenia stomatologicznego. Korzystanie ze szczoteczki sonicznej opłaca się więc na wielu płaszczyznach – pozwala cieszyć się pięknymi i zdrowymi zębami oraz ogranicza wydatki na dentystę, co z pewnością pozytywnie odbija się na budżecie domowym.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
64
4
Polecamy
Soniczna szczoteczka do zębów - co to jest?
Jak działa?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Soniczna szczoteczka do zębów - co to jest? Jak działa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? TVN zdrowie
Elektryczna szczoteczka do zębów - rodzaje szczoteczek elektrycznych i jaki model wybrać?
Elektryczna szczoteczka do zębów - rodzaje szczoteczek elektrycznych i jaki model wybrać? TVN zdrowie
Soniczna szczoteczka do zębów – jakie modele są na rynku?
Soniczna szczoteczka do zębów – jakie modele są na rynku? Dzień Dobry TVN
Jak wybrać klimatyzator przenośny?
Jak wybrać klimatyzator przenośny? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?