Zaburzenie w budowie i w czynnościach narządów jamy ustnej może być ograniczone do zębów lub łuków zębowych, jak również ich wzajemnych relacji. Dolegliwość może powodować trudności w jedzeniu, krwawienie dziąseł czy mikropęknięcia szkliwa.
Pani Katarzyna przez długi czas bagatelizowała objawy nieprawidłowego zgryzu. Kiedy ból stał się nie do wytrzymania i pojawiły się dolegliwości związane z przygryzaniem sobie policzków, oraz ruchomością zębów, umówiła się na wizytę do specjalisty. Po dokładnej diagnostyce ustalono, że zmiany są już na etapie zaawansowanym i standardowe leczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Jedyną szansą na powrót do zdrowia jest założenie licówek.
Licówki, czym są?
Licówki są to cieniutkie (0,2-1 mm) porcelanowe lub kompozytowe płatki. Mocowane są na odpowiednio zeszlifowane przednie powierzchnie zębów.
Licówki dzieli się na:
- porcelanowe – wykonane przez technika dentystycznego, przy ich zakładaniu niezbędne jest szlifowanie zębów;
- kompozytowe (tzw. bonding) – wykonywane przez stomatologa bezpośrednio w gabinecie z materiału kompozytowago światłoutwardzalnego. Licówki kompozytowej nie uszkadzają zębów i można je w każdej chwili usunąć.
Jak wygląda taki zabieg? Dowiecie się tego z filmu: