Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co oznaczają plamy na języku u dziecka i dorosłych?
menu
Polub nas na Facebooku

Co oznaczają plamy na języku u dziecka i dorosłych?

język

Fot.: Andrey Popov / stock.adobe.com

Plamy na języku mogą pojawić się zarówno u dziecka, jak i osób dorosłych. Często są efektem palenia papierosów lub niewłaściwej higieny jamy ustnej, jednak mogą też świadczyć o zakażeniu bakteryjnym lub grzybiczym, a także o wielu poważnych chorobach, włącznie z nowotworem. 

Plamy na języku powinny zawsze stać się sygnałem alarmowym, ponieważ wszelkie anomalia w jego wyglądzie świadczą o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu. Na pewno tego typu objawów nie należy lekceważyć, gdyż mogą one zwiastować poważne choroby, łącznie z nowotworami.

Czerwone plamy na języku

Czerwone plamy na języku mogą świadczyć o rozwoju grzybicy jamy ustnej, poważnego problemu wśród dzieci i osób w podeszłym wieku. Najczęściej tego typu zakażenia wywołują grzyby z rodziny drożdżopodobnych (cryptococcaceae), z rodzaju Candida. Takie objawy towarzyszą zwłaszcza kandydozie rumieniowatej, występującej dość powszechnie u osób stosujących antybiotyki. Oprócz czerwonych plam zlokalizowanych na grzbiecie języka lub podniebieniu twardym, a niekiedy w obu miejscach jednocześnie, schorzenie charakteryzuje się dużą bolesnością zmian w jamie ustnej.

Czerwone plamy na języku u dorosłych bywają konsekwencją niedoborów witamin i mikroelementów, spowodowanych chorobą lub niewłaściwą dietą, zwłaszcza witaminy B12, kwasu foliowego, a także żelaza. Czerwone kropki na języku towarzyszą czasami anemii, która objawia się również bladym kolorem skóry, zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, utratą apetytu oraz nawracającym uczuciem duszności i kołatania serca.

Czasami czerwone lub ciemne plamy na języku bywają symptomem świadczącym o nowotworze jamy ustnej. Inne charakterystyczne dla tej choroby dolegliwości to m.in.: długo trwający ból gardła (zwłaszcza przy przełykaniu) i ucha, chrypka, problemy z mówieniem, ślinotok, cuchnący oddech, szczękościsk, brak apetytu, spadek masy ciała czy guz pojawiający się na szyi.

Plamy na języku u dziecka

Plamy na języku u dziecka często towarzyszą infekcji wirusowej lub grzybiczej, zwłaszcza przy osłabionym systemie odpornościowym. Niekiedy są sygnałem zwiastującym alergię na jakiś produkt spożywczy, powodujący miejscowy odczyn w jamie ustnej. Mogą być również, podobnie jak u dorosłych, konsekwencją niedoboru witamin czy ważnych dla organizmu mikroelementów.

Czerwone plamy na języku u dziecka to także jeden z symptomów płonicy, czyli schorzenia atakującego najczęściej między 3. a 10. rokiem życia. Wywołujące ją drobnoustroje – paciorkowce typu A (Streptococcus pyogenes) przenoszą się drogą kropelkową (kaszel czy kichanie), przez kontakt bezpośredni z rówieśnikiem lub osobą dorosłą, chorującą na anginę paciorkowcową.

Pierwszym objawem płonicy jest zazwyczaj ból gardła. W miarę postępu choroby pojawiają się inne dolegliwości. Oprócz białego nalotu na języku, który później przybiera barwę malinową, mogą być to: szybko rosnąca temperatura, wymioty i biegunka, szkarłatna, plamista wysypka na klatce piersiowej rozszerzająca się na ramiona, podbrzusze i uda oraz zaczerwienie twarzy, oprócz okolic ust i nosa, które pozostają blade (tzw. trójkąt Fiłatowa).

Czerwone plamy na języku u dorosłych

Czerwone plamy na języku u dorosłych mogą mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest tzw. romboidalne zapalenie środkowej części języka, będące zwykle konsekwencją przewlekłego zakażenia spowodowanego przez pasożytniczego grzyba z gatunku Candida albicans. Czerwone plamy z nieregularnymi brzegami pojawiają się najczęściej w środkowej linii grzbietowej powierzchni języka, mogą mieć różne wielkości i kształty. Tego typu zmiany są dość często obserwowane u osób chorujących na cukrzycę, a także leczonych antybiotykami.

Wczesne rozpoznanie stanu zapalnego i terapia środkami przeciwgrzybicznymi zwykle prowadzą do wyleczenia. Zaawansowane postaci choroby bywają bardziej oporne na farmaceutyki, ponieważ zmiana z czasem staje się włóknista i mało unaczyniona.

Czarne plamy na języku

Czarne plamy na języku powinny skłonić do wizyty u lekarza, ponieważ mogą być objawem nowotworu, np. czerniaka, którego cechuje bardzo duża złośliwość spowodowana agresywnym wzrostem oraz trudnymi w leczeniu licznymi przerzutami. Niekiedy czarne plamy na języku świadczą o problemach z wątrobą lub jelitami.

Jak dbać o zęby? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Czerwone plamy z białą obwódką

Czerwone plamy z białą obwódką, które pojawiają się na języku, mogą świadczyć o łagodnym wędrującym zapaleniu języka, zwanym popularnie językiem geograficznym, ponieważ nieregularna forma zmian na jego powierzchni przypomina mapę. Schorzenie częściej występuje u kobiet. Jego przyczyny nie są do końca znane, ale na rozwój stanu zapalnego mogą mieć wpływ m.in.: stres, niedożywienie, zaburzenia hormonalne, a także choroby wrodzone. Czasem powstaje w wyniku podrażnienia wywołanego jedzeniem pikantnych potraw.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
165
51
Polecamy
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt  Dzień Dobry TVN
Krostki na języku czerwone lub białe, o czym mogą świadczyć?
Krostki na języku czerwone lub białe, o czym mogą świadczyć? TVN zdrowie
Zmiany na języku - rodzaje i leczenie
Zmiany na języku - rodzaje i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pierwiosnek – najbardziej znane gatunki roślin z rodziny pierwiosnkowatych
Pierwiosnek – najbardziej znane gatunki roślin z rodziny pierwiosnkowatych
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Kaszel suchy czy mokry? Rozpoznanie, leczenie, domowe sposoby na kaszel
Kaszel suchy czy mokry? Rozpoznanie, leczenie, domowe sposoby na kaszel
Dreszcze - nagłe uczucie zimna? Co oznaczają dreszcze bez gorączki?
Dreszcze - nagłe uczucie zimna? Co oznaczają dreszcze bez gorączki?
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem