Polub nas na Facebooku
Czytasz: Język geograficzny – przyczyny, objawy, leczenie schorzenia
menu
Polub nas na Facebooku

Język geograficzny – przyczyny, objawy, leczenie schorzenia

Pewna twarz pokazuje język

Fot: adam88xx / fotolia.com

Język geograficzny nazywany jest łagodnym, przemieszczającym się zapaleniem języka lub rumieniem wędrującym języka. Może znikać i pojawiać się w różnych miejscach oraz kształtach, przypominając mapę.

Język geograficzny charakteryzuje się nieproporcjonalnymi, czerwonymi bądź bladoróżowymi polami, które mogą towarzyszyć niektórym chorobom. Zmianom może towarzyszyć ograniczony zanik brodawek nitkowatych, plamy są otoczone jaśniejszą, białą obwódką, która tworzy się na zewnętrznej powłoce, ich układ może imitować coś na kształt mapy.

Wędrujące zapalenie języka, jak sama nazwa wskazuje, może się przemieszczać i pojawiać w różnych miejscach i w postaci różnych kształtów. Czasami plamy są mniejsze, a innym razem większe. 

Najczęściej rumień wędrującego języka jest przekazywany genetycznie. Jednak nie jest to reguła. Dotknięta jest nim stosunkowo mała liczba osób. Bardzo rzadko towarzyszą mu plamy także po wewnętrznej stronie policzków. Lekarz podczas stawiania diagnozy sprawdza, czy pacjent nie ma zwyczaju przygryzania języka, co może być jedną z przyczyn nietypowego wyglądu tego organu.

Przyczyny języka geograficznego

Język geograficzny najczęściej ma podłoże genetyczne, występuje wtedy przez całe życie. Gdy jednak pojawia się znienacka, nie jest wynikiem zaburzeń genetycznych tylko symptomem choroby i należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. 

Może być zaczątkiem stanu zapalnego błony śluzowej, alergii, awitaminozy czy grzybiczego zakażenia jamy ustnej. Niekiedy wiąże się z cukrzycą, bielactwem lub łuszczycą. W każdym przypadku pacjent powinien zostać wysłany na konkretne badania dotyczące tych schorzeń. Może również pojawić się w ciąży i ustąpić po porodzie.

Język geograficzny – objawy

Ciemniejsze miejsca znajdujące się na języku najczęściej mocno się złuszczają. Język bywa wrażliwy wskutek spożycia alkoholu albo potraw o bardzo intensywnym smaku, a także gorących czy zimnych. W efekcie odczuwany jest ból, pieczenie lub szczypanie. Nierówności rumienia wędrującego języka mogą powodować rozmnażanie, a także szerzenie się infekcji wywołanej przez bakterie albo grzyby.

Leczenie języka geograficznego

Język geograficzny o podłożu genetycznym nie podlega terapii. Bóle związane z jego występowaniem powinno się łagodzić za pomocą środków znieczulających albo domiejscowo wykorzystywać sterydy. 

W przypadku gdy jest symptomem choroby, lekarz zapisuje pacjentowi konkretne leki, duże znaczenie ma również dieta. Język geograficzny może być także objawem alergii, podczas której trzeba jedynie wykluczyć alergeny. Rumień często jest powodowany przez niedobór witamin A czy tych z grupy B. Tutaj należy zastosować odpowiednią kurację witaminową.

Język geograficzny traktuje się jako element urody, gdyż jest zjawiskiem, które nie wymaga leczenia. Warto wystrzegać się pikantnych lub kwaśnych potraw, czerwonego wina, orzechów, cebuli, alkoholu, czosnku, pomidorów czy owoców o kwaśnym smaku, konieczne jest dbanie o higienę jamy ustnej.

Język geograficzny u dzieci

Jak się okazuje, na język geograficzny cierpią również dzieci. W przypadku najmłodszych jest on koloru jasnej czerwieni, pokrywa go szaro-biały nalot. Mogą one obejmować niewielką część języka lub pokrywają go w całości. Układ rumienia przypomina mapę.

Leczenie przebiega podobnie jak u dorosłych. Jeśli rumień wędrującego języka nie został odziedziczony po rodzicach lub innych krewnych, to jego objawy można łagodzić za pomocą odpowiednich środków sterydowych lub znieczulających, w obu przypadkach działających miejscowo. W przypadku gdy dolegliwość jest objawem zakażenia grzybiczego, lekarz sięga po konkretne leki przeciwgrzybicze, natomiast jeśli język geograficzny wynika ze zbyt małej ilości witamin, stosuje się uzupełnianie brakujących składników.

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
43
9
Polecamy
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Zapalenie języka – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie języka – przyczyny, objawy, leczenie TVN zdrowie
Zmiany na języku - rodzaje i leczenie
Zmiany na języku - rodzaje i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?