Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co stosować na ból dziąseł w ciąży?
menu
Polub nas na Facebooku

Co stosować na ból dziąseł w ciąży?

South_agency/getty images

Ból dziąseł w ciąży to uciążliwa dolegliwość, na którą skarży się prawie połowa ciężarnych. Zmiany hormonalne sprawiają bowiem, że dziąsła stają się bardziej wrażliwe i łatwiej o infekcję wywołaną przez bakterie osadzające się na płytce nazębnej. W ciąży szczególnie więc warto dbać o higienę jamy ustnej.

Ból dziąseł w ciąży nie zawsze wiąże się z poważnymi zmianami chorobowymi w obrębie jamy ustnej. Do lekarza jednak koniecznie trzeba się udać, jeśli dojdzie do krwawienia z dziąseł lub bólu zęba oraz na obowiązkowe wizyty kontrolne.

Ból dziąseł – objaw ciąży?

Ból zębów i dziąseł w ciąży jest przez dużą część kobiet uznawany za przypadłość, z którą trzeba się pogodzić. Nie ma w tym jednak zbyt wiele prawdy. Rzeczywiście kobiety w ciąży są bardziej narażone na ból dziąseł, ponieważ zmiany hormonalne dokonujące się w ich organizmie sprawiają, że dziąsła stają się bardziej wrażliwe i podatne na działanie bakterii osadzających się na płytce nazębnej. Pewny ból dziąsła przy ósemce w ciąży lub inne tego typu ciążowe mity nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Tak naprawdę wszystko jest kwestią higieny, która w okresie ciąży powinna być po prostu jeszcze większa i częstsza niż przed nią. Trzeba się jednak liczyć z tym, że kobiety, które borykały się z problemami chorób zębów i dziąseł, w ciąży mogą cierpieć z powodu ich nasilenia. Wszystkiemu winny jest progesteron podtrzymujący ciążę. Na powierzchni zębów znajdują się receptory estrogenowe i progesteronowe, które wraz z rosnącym poziomem progesteronu w organizmie stają się bardziej przepuszczalne – chodzi zarówno o naczynia krwionośne w jamie ustnej, jak i o komórki, z których zbudowane są dziąsła.

Nie tylko ból dziąseł w ciąży – objawy zapalenia

Ból dziąseł w ciąży może być zwiastunem poważnego problemu, jakim jest zapalenie dziąseł. Pierwszym jego objawem jest krwawienie dziąseł. W ostrym przebiegu dziąsła są zaczerwienione, bolesne w dotyku. Ponieważ są także miękkie i napuchnięte, spożywanie pokarmów staje się bolesne. Do tego wszystkiego może dołączyć nieprzyjemny zapach z ust oraz wydzielina w postaci zbierającej się ropy. W ostrym stanie zęby mogą zacząć się chwiać. Zdarza się, że po zamknięciu ust ciężarna ma wrażenie, jakby zęby były różnej długości. W takiej sytuacji wizyta u stomatologa jest po prostu koniecznością. Oczywiście ból chwilowo uśmierzają środki antyseptyczne, przeciwzapalne i ściągające, natomiast w ciąży można posiłkować się ograniczoną liczbą leków, a poza tym ulga, którą przynoszą, jest wyłącznie chwilowa.

Ból dziąseł w ciąży – jak mu zapobiec?

Bólu zębów i dziąseł w ciąży można uniknąć tylko w jeden sposób – regularną higieną jamy ustnej. Trzeba pamiętać, że ciąża sprzyja rozwojowi próchnicy i innych chorób zębów, dlatego warto skonsultować się ze stomatologiem i wyleczyć próchnicę. Oczywiście w pierwszym trymestrze ciąży poważne zabiegi, takie jak leczenie głębokich kieszonek przyzębia, należy odroczyć - o ile jest to możliwe, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby wdrożyć leczenie w drugim trymestrze. Najlepiej zaś o zdrowe zęby i eliminację ubytków zadbać jeszcze przed planowaną ciążą.

Ponadto warto stosować poniższe zasady:

  • zęby należy szczotkować miękką szczoteczką, aby dodatkowo nie podrażniać dziąseł;
  • zęby należy szczotkować regularnie, minimum 2 razy dziennie, natomiast robić to należy bardzo delikatnie;
  • zęby najlepiej myć po każdym posiłku;
  • należy stosować pastę bogatą we fluor (jego zawartość warto sprawdzić w składzie pasty, a nie tylko wierzyć hasłom na opakowaniu);
  • dodatkowo powinno się czyścić zęby nicią dentystyczną;
  • należy regularnie odwiedzać stomatologa i usunąć ewentualne ubytki, już na początku ciąży warto usunąć kamień nazębny, zabieg można po jakimś czasie powtórzyć;
  • w przypadku nawracających dolegliwości należy jak najszybciej udać się do stomatologa.

Domowym sposobem na przeciwdziałanie bólowi dziąseł w ciąży jest stosowanie odpowiedniej diety. Warto spożywać dużo produktów bogatych w wapń oraz witaminę C. Trzeba ograniczyć spożycie cukru, w tym szczególnie słodyczy i napojów gazowanych.

Ból dziąseł w ciąży – domowe sposoby

Na ból dziąseł w ciąży najlepiej stosować środki zalecane przez stomatologa. Można jednak pokusić się także o domowe płukanki o działaniu przeciwzapalnym, rozluźniającym, obkurczającym i łagodzącym ból. Czym płukać dziąsła w ciąży? Warto stosować napary z rumianku i szałwii – obydwa zioła mają właściwości ściągające i łagodzące ból. Jamę ustną należy płukać 3 razy dziennie przez 2 minuty wystudzonym naparem. Niektórzy zalecają również płukanki z wody utlenionej – 1 łyżka wody utlenionej na ½ szklanki przegotowanej, chłodnej wody. Stosowanie wszelkiego rodzaju środków antyseptycznych oraz zawierających chlorheksydynę warto skonsultować z dentystą. Należy pamiętać, że na niektóre środki można być uczulonym. Z pewnością zaś płukanki nie są alternatywą dla wizyty u stomatologa.

Zobacz film: Stomatologia

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Angelika Kobylińska, Nicole Sochacki-Wójcicka, Dariusz Gozdowski, Dorota Bomba-Opoń, Mirosław Wielgoś, Dorota Olczak-Kowalczyk, Opieka stomatologiczna w czasie ciąży w Polsce. Postnatalne badanie ankietowe, „Nowa Stomatologia”, 1/2018.

2. Maria Bilińska, Jerzy Sokalski, Ciążowe zapalenie dziąseł ze szczególnym uwzględnieniem guzów ciążowych, „Ginekologia polska”, 87/2016.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?