Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak pokonać ból dziąsła? Przyczyny i metody leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Jak pokonać ból dziąsła? Przyczyny i metody leczenia

Kobieta ze skrzywioną miną trzyma się za podbródek

Fot: Andrey Popov / stock.adobe.com

Ból dziąsła to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości ze strony jamy ustnej. Skutkuje on brakiem przyjemności z jedzenia. Może być spowodowany stanem zapalnym powstałym w wyniku chorób dziąseł lub przyzębia. Innym powodem bólu dziąsła może być niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Ból dziąsła spowodowany stanami zapalnymi może zwiastować paradontozę i wystąpienie poważnych ubytków w stanie uzębienia. Dlatego warto jak najszybciej znaleźć przyczyny bólu dziąseł i poczynić odpowiednie kroki w stronę wyleczenia nieprzyjemnego stanu.

Ból dziąsła – przyczyny

Do bólu dziąseł mogą przyczynić się zakażenia jamy ustnej – wirusowe, bakteryjne lub o podłożu grzybiczym. Występują jako choroby samoistne bądź towarzyszące innym schorzeniom, takim jak cukrzyca lub choroby ogólnoustrojowe, w tym białaczka. Bóle dziąseł mogą zaliczać się też do powikłań po nieleczonej próchnicy. Wywołują je również braki odpowiednich witamin w organizmie, zwłaszcza witaminy C, a także długotrwałe zażywanie niektórych leków, np. zbijających nadciśnienie.

W przypadku kobiet w ciąży ból dziąseł może być spowodowany występowaniem zmian hormonalnych w organizmie. Ta popularna przypadłość to tzw. ciążowe zapalenie dziąseł. Występuje ono w wyniku działania progesteronu i estrogenu, które sprawia, że dziąsła są szczególnie narażone na infekcje i stany zapalne. W takich sytuacjach wizyta u stomatologa nie jest zazwyczaj wymagana, wskazana jest dopiero wtedy, kiedy objawy są bardzo uporczywe. W przypadku lekkich objawów wystarczy ochłodzenie dziąseł, np. woreczkiem z kostkami lodu.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Ból dziąsła a higiena jamy ustnej

Błędy w higienie jamy ustnej mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości w obrębie dziąseł. Podrażnienie i uszkodzenie błony śluzowej w wyniku zbyt intensywnego szczotkowania przy dużym nacisku i używania szczoteczki o zbyt twardym włosiu zazwyczaj powoduje stany bólowe. Przyczynia się do nich także niewłaściwe użytkowanie nici dentystycznej, a u osób nieposiadających naturalnego uzębienia – złe dopasowanie protezy.

Niedokładne oczyszczanie zębów może także przyczynić się do bólu dziąseł. Płytka nazębna, która osadza się na ich powierzchni powinna być regularnie usuwana we właściwy, dokładny sposób. Po pewnym czasie płytka twardnieje i przybiera postać kamienia nazębnego. Ten często wypełnia przestrzenie między zębem i dziąsłem, a wraz z nim pojawiają się obrzęki i krwawienia z dziąseł. Stan zapalny powodują bakterie. Zaniechanie leczenia może doprowadzić do paradontozy i utraty zębów. W obliczu takiego zagrożenia niezbędna jest wizyta u dentysty, w celu profesjonalnego usunięcia kamienia nazębnego.

Jak zapobiegać bólowi dziąseł i walczyć z nim?

  • Odpowiednia dieta

Spożywanie produktów bogatych w witaminę C może zapobiegać pojawianiu się bólu dziąseł. Do diety warto włączyć owoce cytrusowe, paprykę i kapustę – także kiszoną. Sięgać można także po porzeczki. Warzywa i owoce podczas obróbki termicznej tracą witaminę C, dlatego najlepiej spożywać je w surowej postaci.

  • Właściwa higiena jamy ustnej

Dzięki prawidłowej higienie jamy ustnej można ustrzec się od bólu dziąseł, a dzięki temu – od poważniejszych stanów chorobowych.

Należy rozpoczynać ją od starannego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznej. Ucięty kawałek nitki z końcami owiniętymi wokół palców obu dłoni trzeba wsunąć między zęby i poruszać, owinąwszy podstawy sąsiadujących zębów. Nitkowanie każdej przestrzeni międzyzębowej powinno trwać około minuty i niezbędne jest każdorazowe stosowanie świeżego kawałka nitki, aby nie roznosić bakterii.

Po etapie nitkowania można przystąpić do szczotkowania zębów, zaczynając proces od ich zewnętrznej powierzchni, po czym przejść do części żujących i wewnętrznej strony zębów. Najskuteczniejszą techniką szczotkowania zębów jest wymiatanie – główkę szczoteczki należy ustawić pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów i wymiatać od strony dziąseł do zakończeń zębów. Nie można zapomnieć o wyczyszczeniu języka, które wykonuje się przy pomocy szczoteczki lub specjalnych skrobaczek. W przeciwnym razie bakterie na języku będą się mnożyć i w konsekwencji mogą przyczynić się do chorób jamy ustnej.

  • Zabiegi dentystyczne i w domowym zaciszu

W celu zapobiegania bólowi dziąseł i późniejszemu powstawaniu chorób, takich jak paradontoza, warto odwiedzać dentystę co najmniej dwa razy w roku, aby usunąć kamień nazębny. Osoby palące tytoń powinny robić to częściej. Dentysta może wypolerować korzenie zębowe dzięki specjalnym przyrządem wysyłającym ultradźwięki i dzięki temu zapobiec namnażaniu płytki nazębnej i zapaleniom dziąseł.

W domowym zaciszu należy masować dziąsła tak, by poprawić krążenie krwi wewnątrz nich. Pomocne będą w tym celu szczoteczki z gumowymi wypustkami przeznaczone dla niemowląt.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
34
Polecamy
Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Jakie są objawy zapalenia dziąseł?
Jak łagodzić dolegliwości podczas choroby?
Jakie są objawy zapalenia dziąseł? Jak łagodzić dolegliwości podczas choroby? TVN zdrowie
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?