Jak prawidłowo szczotkować zęby, aby ich nie uszkodzić, a jedynie dobrze oczyścić ze wszystkich naleciałości?
Najważniejsza jest szczoteczka - warto pamiętać, że powinna być miękka. Wbrew powszechnej opinii szczoteczka twarda wcale nie jest polecana przez dentystów i wcale nie czyści lepiej. To właśnie jej miękki odpowiednik jest lepszy, ponieważ nie niszczy szkliwa i dociera w przestrzenie międzyzębowe. Używanie twardej szczoteczki w połączeniu z niewłaściwymi ruchami (poziomymi) może doprowadzić do ubytków w szkliwie, a co za tym idzie do wrażliwszych zębów.
Szczotkowanie zębów zaczynamy od góry. Nakładamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni i myjemy wykonując ruchy okrężne lub wymiatające. Dokładnie powinniśmy umyć każdą z sześciu powierzchni zębów - żujące, wewnętrzne, zewnętrzne zarówno na górze, jak i na dole.
Zobacz także: Pasta do zębów – wybielająca, na nadwrażliwość czy przeciw próchnicy? Jaką wybrać?
Zęby powinniśmy myć przynajmniej dwie minuty, stosując pastę z fluorem. Warto także umyć język i przeczyścić przestrzenie międzyzębowe nićmi dentystycznymi. Na zakończenie mycia poleca się przepłukać jamę ustną specjalnym płynem.
Higiena jamy ustnej jest niebywale ważna i pomaga zapobiegać wielu innym chorobom. Choroby w jamie ustnej zwiększają ryzyko udaru, chorób nerek, demencji, chorób naczyń obwodowych, wrzodów żołądka, nowotworów jamy ustnej oraz problemów z układem oddechowym. Mogą być także przyczyną niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz przedwczesnego porodu. Odpowiednia higiena pomaga w profilaktyce, ale i tak niezbędne są wizyty kontrolne u dentysty, nawet, jeśli nie odczuwamy dyskomfortu przy jedzeniu!
Zobacz także: Usuwanie kamienia nazębnego – jak wygląda zabieg? Czy jest bolesny?