Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie

Młoda kobieta ma zapalenie dziąseł

Fot: Stefano Garau / stock.adobe.com

Zapalenie dziąseł to infekcja jamy ustnej, charakteryzująca się spuchniętymi dziąsłami, które łatwo krwawią podczas mycia zębów. Jest to spowodowane gromadzeniem się płytki nazębnej, bakterii i resztek żywności, które tworzą się w jamie ustnej każdego dnia.

W ciepłym i wilgotnym środowisku jamy ustnej bakterie atakują i podrażniają dziąsła, powodując nieświeży oddech. Bez leczenia tego problemu stan ten rozwija się w zapalenie przyzębia lub chorobę przyzębiaatakując tkankę miękką i kości. 

To z kolei może przyczynić się do utraty zębów. Bakteryjne przewlekłe zapalenie dziąseł może powodować inne problemy zdrowotne, w tym choroby serca, problemy z płucami i oddychaniem, a nawet przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera. Jeśli takie zapalenie dziąseł występuje u kobiety w ciąży, może wywołać przedwczesny poród oraz wpływać negatywnie na płód (mała masa urodzeniowa niemowląt).

Zapalenie dziąseł - przyczyny

Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest słaba higiena jamy ustnej. Regularne szczotkowanie i używanie nici dentystycznych zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby dziąseł. Niektóre czynniki determinujące styl życia mogą jednak zwiększyć ryzyko wystąpienia tej choroby, są to:

  • niepełnowartościowe odżywianie - obniża ono zdolność organizmu do walki z chorobami, w tym z bakteriami powodującymi zapalenie dziąseł. 
  • stres - zmniejsza odporność, a to idealna sytuacja dla bakterii w jamie ustnej. Stres może również wpłynąć na zakłócenie rutyny w pielęgnacji zębów, powodując pominięcie szczotkowania i używania nici dentystycznej.

Dbanie o stan zdrowia zębów poprzez odpowiednie wybory żywieniowe i powstrzymywanie się od niezdrowych nawyków (takich jak palenie papierosów) oraz ograniczenie cukru w diecie przyczynia się do zapobiegania zapaleniu dziąseł, ale to zaledwie początek. 

Nawet jeśli bardzo dobrze utrzymuje się higienę zębów i dziąseł, nadal trzeba odwiedzać swojego dentystę 2 razy w roku. Jeśli występują czynniki ryzyka rozwoju zapalenia dziąseł, takie jak cukrzyca, palenie papierosów lub choroby dziąseł w rodzinie, konieczne może być częstsze odwiedzanie tego stomatologa. Profesjonalna pielęgnacja zębów w gabinecie stomatologicznym pomoże pozbyć się szkodliwej płytki nazębnej. Lekarz ocenia zdrowie jamy ustnej i może zaproponować dalsze metody zapobiegania zapaleniu dziąseł, np. stosowanie specjalnej pasty do zębów lub płynu do płukania jamy ustnej.

Zapalenie dziąseł - objawy

Najczęstszymi objawami choroby dziąseł są ich zaczerwienienie i obrzęk lub zapalenie, które charakteryzuje się dużą wrażliwością dziąseł na dotyk oraz krwawieniami podczas szczotkowania zębów. Nieświeży oddech z jamy ustnej również może wskazywać na chorobę przyzębia. Objawami pełnego wystąpienia choroby dziąseł są: ból podczas przeżuwania, odsuwanie się dziąseł od zębów, ropa między dziąsłami i zębami, tzw. luźny ząb (lub zęby).

Zapalenie dziąseł - leczenie

Regularne szczotkowanie zębów 2 razy dziennie jest pierwszą linią obrony przed zapaleniem dziąseł i postawą leczenia. Niestety takie objawy zapalenia dziąseł, jak ból i krwawienie, powodują, że przestaje się szczotkować zęby. Nie należy rezygnować z tej formy utrzymania higieny, ponieważ szczotkowanie czyści powierzchnie zębów z bakterii i utrudnia im przyleganie między zębami i na dziąsłach. Dobrą metodą jest płukanie jamy ustnej ciepłą słoną wodą lub płynem antybakteryjnym - pomaga zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Wrażliwość zębów i krwawienie powinny ustać w ciągu tygodnia.

Zapalenie dziąseł - domowe sposoby

Można skutecznie wspierać zdrowie jamy ustnej w domu i uniknąć dyskomfortu z powodu choroby dziąseł. Domowe środki zaradcze pomogą zwalczać zapalenie dziąseł, ale należy pamiętać o wizytach kontrolnych u dentysty. Tylko wtedy utrzymamy zęby, dziąsła i ogólny stan zdrowia w normie.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Oto 3 proste sposoby zapobiegania chorobom przyzębia, które można stosować od dowolnego momentu:

  1. Płukanie ust słoną wodą - słona woda zabija bakterie i oczyszcza zakażoną powierzchnię dziąseł. Wymieszaj 1 łyżkę soli morskiej z filiżanką ciepłej wody. Wypłucz zęby, a potem wypluj.
  2. Szałwia - stosowana jest ze względu na właściwości przeciwzapalne i oczyszczające. Zastosuj płukankę ust naparem szałwii wymieszanej z solą morską.
  3. Kurkuma - ma silne działanie przeciwzapalne oraz właściwości przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Wymieszaj kurkumę z wodą lub wetrzyj świeżą kurkumę w miejsce zapalne. Zastosować można również pastę do zębów z jednej łyżeczki kurkumy, 1/2 łyżeczki soli i 1/2 łyżeczki gorczycy. Należy myć nią zęby 2 razy dziennie.

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem

Praktykowanie dobrych zasad zachowania higieny jamy ustnej (szczotkowanie co najmniej 2 razy dziennie i stosowanie nici dentystycznych minimum raz dziennie), jak również użycie niektórych przypraw w pastach do zębów lub płynach do płukania jamy ustnej to 2 metody, które pomogą przywrócić zdrowy stan dziąseł już w kilka dni. 

Należy pamiętać, że do podrażnienia dziąseł często dochodzi w wyniku zbyt silnego szczotkowania zębów, dlatego też lepiej wybierać szczoteczkę do zębów o miękkim włosiu i wymieniać ją co kilka miesięcy.

Regularne szczotkowanie zębów 2 razy dziennie jest pierwszą linią obrony przed zapaleniem dziąseł i postawą leczenia

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
626
77
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?