Polub nas na Facebooku
Czytasz: Białe dziąsła – przyczyny, diagnostyka, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Białe dziąsła – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Zęby

Fot: Jerome Tisne / gettyimages.com

Białe dziąsła to objaw stanu chorobowego, którego nie można lekceważyć. Zdrowe dziąsła powinny mieć jasnoróżowy kolor. Niepokój wywołują przede wszystkim różnego typu zaczerwienienia i obrzęki, natomiast biały kolor również powinien być traktowany jak sygnał niepokojących zmian.

Białe dziąsła mogą świadczyć o rozwoju stanu chorobowego w organizmie. Najczęściej są objawem anemii, leukoplakii, zakażenia grzybami, a także procesu nowotworowego. Warto jednak pamiętać, że pigmentacja zależy także od pochodzenia etnicznego.

Białe dziąsła – o czym mogą świadczyć i jak je leczyć?

Białe dziąsła mogą pojawiać się u człowieka z co najmniej kilku różnych powodów. Warto pamiętać, że czym innym jest biały nalot na dziąsłach, a czym innym – zmiana koloru tkanki. Ta druga może pojawiać się m.in. w wyniku anemii. Pierwsza z kolei (szczególnie jeśli towarzyszy jej nalot na języku) może oznaczać zakażenie grzybicze. Natomiast istnieje również zmiana, która przypomina co prawda biały nalot na dziąsłach, ale w rzeczywistości jest to wyraźnie odbarwiona część tkanki dziąseł. W takim przypadku można podejrzewać rozwój leukoplakii, a więc stanu przednowotworowego.

Białe dziąsła są jedynie objawem innych stanów chorobowych. W związku z tym leczenie opiera się przede wszystkim na bezpośrednim działaniu na przyczynę problemu, a nie na jej objaw. Diagnozy mogą być zupełnie różne, podobnie jak metody leczenia.

Białe dziąsła u niemowlaka

Białe dziąsła u małych dzieci to najczęściej jeden z objawów grzybicy atakującej jamę ustną. U niemowlaka biały nalot często pojawia się równocześnie ze zmianami obejmującymi język, wnętrze policzków, podniebienie. Zdarza się, że dotyka również gardła i przełyku, a oprócz nalotu na śluzówce pojawiają się nadżerki. Proces ten wygląda analogicznie u osób dorosłych, tyle że rzadziej się go diagnozuje. Małe dzieci bardzo często natomiast biorą do ust brudne przedmioty, co ułatwia grzybom dostanie się do organizmu. Jeszcze jednym objawem tego typu dolegliwości są pękające kąciki ust.

Leczenie polega w pierwszej kolejności na ograniczeniu pożywki do rozwoju grzybów. Oznacza to wyeliminowanie z jadłospisu przede wszystkim tych produktów, które zawierają duże ilości cukru. Ponadto w trakcie leczenia przeprowadza się kurację z wykorzystaniem leków grzybobójczych. Mogą one być stosowane miejscowo lub ogólnie. W przypadku małych dzieci warto jednak upewnić się, czy biały kolor nie jest po prostu objawem ząbkowania, choć częściej zdarza się odwrotna sytuacja, a więc dziąsła czerwienieją.

Białe dziąsła przy zębach a niedobory żelaza

Białe dziąsło dość często okazuje się objawem niedokrwistości, a więc anemii. Wbrew pozorom rozpoznać ją można nie tylko po bladości skóry i twarzy, ogólnym zmęczeniu i znaczącym spadku energii, a właśnie po kolorze dziąseł. Jeśli stają się one bladoróżowe lub wręcz białe, koniecznie należy przeprowadzić badania krwi. Niskie wartości hemoglobiny i erytrocytów powinny skłonić do konsultacji z lekarzem. W zależności od typu anemii wdraża się:

  • podawanie witaminy B12 w zastrzykach przy anemii megaloblastycznej,
  • podawanie żelaza przy anemii z niedoboru tego pierwiastka.

Biały nalot na dziąsłach? To może być leukoplakia

Białe plamy na dziąsłach mogą przypominać nieestetyczny nalot. Jeśli jednak okaże się, że są to trwałe odbarwienia tkanki dziąseł, koniecznie należy udać się do lekarza. Zmiany tego typu mogą bowiem świadczyć o leukoplakii, a więc o procesie przednowotworowym lub niestety już nowotworowym. W tym przypadku dziąsła mają popękaną, czasami grudkowatą, powierzchnię. Niekiedy pojawiają się na nich nadżerki. Leukoplakia jest konsekwencją częstego spożywania alkoholu i palenia tytoniu, co przyczynia się do podrażnienia tkanki jamy ustnej. Rozwojowi choroby sprzyjają również zakażenia wirusowe oraz grzybicze. Leukoplakię leczy się poprzez zastosowanie nietoksycznych związków światłoczułych (terapii fotodynamicznej) lub wykonuje się zabieg operacyjny. W przypadku wystąpienia tego schorzenia konieczne jest natychmiastowe (i trwałe) odstawienie używek w postaci alkoholu i tytoniu. Obowiązkowe są również kontrole zmian tkanki w kierunku ewentualnego przekształcenia się ich w nowotwór.

Białe dziąsła – inne przyczyny

Białe dziąsła przy szyjkach zębów mogą pojawiać się z różnych innych powodów. Mogą być objawem:

  • wrzodziejąco-martwiczego zapalenia dziąseł – pojawia się wtedy ostry ból, zęby tracą stabilność, a szyjki zębowe zostają odsłonięte; może również wystąpić krwawa lub ropna wydzielina;
  • złuszczającego zapalenia dziąseł (świadczą o nim u dorosłych białe plamki na dziąsłach, pęcherze i nadżerki).

Warto zdać sobie sprawę, że jasne przebarwienie na dziąsłach może pojawić się w wyniku nieumiejętnego wybielania zębów. Rzadko zdarza się to w gabinecie (oznacza wówczas słabe zabezpieczenie płynnym koferdamem), natomiast dość często występuje po eksperymentach w domu.

Do czego prowadzi nieleczona paradontoza?

36,6

Bibliografia:

1. Jak mądrze dbać o zdrowie jamy ustnej? Poradnik https://www.nil.org.pl/__data/assets/pdf_file/0008/125189/jak-madrze-dbac-o-zdrowie-jamy-ustnej-przewodnik-dla-pacjentow-sDZJU-broszura.pdf.

2. E. Grabowska, K. Charazińska-Carewicz, Złuszczające zapalenie dziąseł – rozpoznanie i różnicowanie, „Nowa Stomatologia” 4/2002.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
95
7
Polecamy
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać i skutecznie leczyć zapalenie jamy ustnej u niemowlaka?
Jak rozpoznać i skutecznie leczyć zapalenie jamy ustnej u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć?
Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku TVN zdrowie
Co oznaczają plamy na języku u dziecka i dorosłych?
Co oznaczają plamy na języku u dziecka i dorosłych? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby