Polub nas na Facebooku
Czytasz: Recesja dziąseł – leczenie. Metody pokrycia recesji dziąsła
menu
Polub nas na Facebooku

Recesja dziąseł – leczenie. Metody pokrycia recesji dziąsła

zęby

Fot.: Alistair Berg / Getty Images

Recesja dziąseł to przypadłość spowodowana nieprawidłową higieną jamy ustnej i wadami zgryzu. Nieestetyczny wygląd oraz dolegliwości bólowe sprawiają, że problem ten jest bardzo dokuczliwy.

Pokrycie recesji dziąsła nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), dlatego odpowiednia pielęgnacja i likwidacja czynników powodujących powstanie uszkodzeń powinna być pierwszym krokiem w walce z tą przypadłością. Gdy metody zachowawcze zawodzą, rozwiązaniem może być leczenie chirurgiczne recesji dziąseł – przeszczep tkanek lub pokrywanie recesji dziąsłowych błonami syntetycznymi.

Recesja dziąseł –co to takiego?

Na wizytę do stomatologa zgłaszamy się nie tylko z powodu chorób zębów. Zdarza się, że przyczyną dolegliwości bólowych są choroby dziąsła.

Dziąsło to struktura zaliczająca się do przyzębia. Dotyczy to zwłaszcza dziąsła wolnego, znajdującego się tuż przy zębach, ponieważ nie jest ono przyczepione ani do kości, ani do zęba. Przez tę właściwość podatne jest na choroby i uszkodzenia. Recesja dziąseł to schorzenie polegające na tym, że ząb oraz korzeń, które powinny być przykryte przez dziąsło, są odsłonięte. Problemem jest nieestetyczny wygląd – niesymetrycznie układające się dziąsło – ale też podatność do rozwoju próchnicy oraz nadwrażliwość zębów objawiająca się bólem podczas spożywania słodkich posiłków, picia ciepłych lub zimnych napojów czy szczotkowania.

Istnieją trzy klasy recesji dziąseł:

  • I – obejmuje dziąsło zębodołowe,
  • II – obejmuje błonę śluzową,
  • III – obejmuje błonę śluzową oraz utratę brodawek międzyzębowych,
  • IV – dochodzi do rozległego ubytku dziąsła i kości.

Polecamy: Jak pokonać ból dziąsła? Przyczyny i metody leczenia

Recesja dziąseł – przyczyny

Recesje dziąseł powstają w konsekwencji używania nieodpowiednich narzędzi do higieny jamy ustnej oraz nieprawidłowego szczotkowania. Używanie zbyt twardych szczoteczek i wykałaczek, nieprawidłowa technika szczotkowania czy też nitkowania, nieregularne zdejmowanie kamienia nazębnego, często pojawiające się stany zapalne przyzębia mogą prowadzić do uszkodzeń. Szczotkowanie zębów więcej niż 2 razy na dzień również może być przyczyną recesji dziąseł.

Zobaczcie, jak prawidłowo dbać o zęby na filmie:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn

Recesja dziąseł – leczenie

Leczenie zachowawcze jest pierwszym krokiem do uzyskania poprawy w recesji dziąseł. Należy jednak pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Czynnością, której należy się podjąć przed rozpoczęciem leczenia, jest wymiana szczoteczki. W wyborze najlepiej pomoże lekarz dentysta. Zużytą szczoteczkę należy wyrzucić, nowa powinna mieć miękkie włosie. Należy zgłosić się szybko do gabinetu dentystycznego i poprosić o instruktaż prawidłowego przeprowadzania higieny jamy ustnej. Następnie lekarz przejdzie do usuwania kamienia i zaleci wizytę u ortodonty.

Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie leczenia inwazyjnego – w zależności od klasy recesji dziąseł. W przypadku recesji aktywnej, czyli stale pogłębiającej się, stosuje się leczenie chirurgiczne. Klasa I i II możliwa jest do korekcji chirurgicznej, rokowanie jest bardzo dobre i następuje całkowite wyleczenie. W klasie III wynik operacji nie zawsze jest pomyślny, natomiast leczenie w klasie IV często nie przynosi rezultatu.

Lekarz dentysta dobiera indywidualnie do pacjenta sposób wykonania zabiegu. Zależy to od czynników, takich jak klasa recesji, wiek, aktywność choroby, zasięg recesji (liczba zębów, które obejmuje). Możliwe jest pokrycie recesji dziąsła – przeszczep tkanek z innych okolic, przesunięcie płata dziąsłowego na miejsce recesji lub umieszczenie w okolicy uszkodzenia sztucznych błon.

Recesja dziąseł a pasta

Na rynku dostępne są preparaty przeznaczone dla zębów wrażliwych, które pomogą w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej oraz zapobiegają nagromadzeniu się płytki nazębnej oraz bakterii. Ważne jest, by zawierały fluor potrzebny do prawidłowej ochrony odsłoniętych zębów. Nie istnieje jednak pasta, która wyleczy powstałe już zmiany, może jedynie pomóc w ich zahamowaniu.

Recesja dziąseł – NFZ

Świadczenia związane z leczeniem chirurgicznym recesji dziąseł nie są refundowane. Ceny korekcji recesji dziąsła oscylują w granicach od 400 do 1500 złotych, w zależności od miasta oraz wybranej przez lekarza techniki.

W gabinecie, który ma podpisaną umowę z NFZ, możemy bezpłatnie skorzystać z usługi usuwania kamienia nazębnego oraz porady na temat prawidłowej techniki szczotkowania i nitkowania zębów.

Recesja dziąseł a aparat ortodontyczny

Wady zgryzu mogą być przyczyną powstawania recesji dziąseł. Zdarza się, że leczenie chirurgiczne należy poprzedzić konsultacją ortodontyczną, a niekiedy założeniem aparatu na zęby. Dzięki leczeniu w gabinecie lekarza ortodonty zęby powracają do prawidłowego ustawienia, następuje relaksacja mięśni i w konsekwencji powrót dziąseł na ich prawidłowe miejsce.

Z drugiej strony należy pamiętać o uważnym pielęgnowaniu jamy ustnej po założeniu aparatu – resztki pokarmowe mają zwiększoną tendencję do zalegania w przestrzeniach międzyzębowych, w okolicach aparatu, trudniej się ich pozbyć. Zalecane jest w tym przypadku dokładne płukanie i czyszczenie zębów po każdym posiłku.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
1
Polecamy
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?
"Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu"
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne? "Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu" Dzień Dobry TVN
Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Czym jest periodontologia?
Choroby przyzębia i ich leczenie
Czym jest periodontologia? Choroby przyzębia i ich leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?