Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?

trądzik

Fot. draganab / Getty Images

Witaminy na trądzik są powszechnie stosowanym elementem leczenia problemów skórnych. Terapię wspomagają zwłaszcza witaminy PP, A, C i E. Można je znaleźć w suplementach, ale także dostarczać razem z wybranymi produktami spożywczymi.

Suplementy diety są środkami farmakologicznymi uzupełniającymi niedobory witamin i składników mineralnych. Ze względu na powszechne stosowanie witamin na trądzik na rynku farmaceutycznym pojawiły się specjalne suplementy diety łagodzące problemy skórne. Wskazane jest także, aby włączyć witaminy do codziennej diety, ponieważ dostarczane organizmowi bezpośrednio z jedzeniem są najlepiej przyswajane.

Witaminy na trądzik

Witaminy to substancje organiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Pełnią nieodzowną rolę w leczeniu zmian skórnych. Witaminy powszechnie stosowane są na trądzik. Bogate w nie suplementy diety mają głównie formę tabletek, ale także kremów, balsamów i olejków stosowanych na skórę.

Należy mieć na uwadze, że same suplementy nie poprawią stanu skóry. Trzeba je łączyć z odpowiednią pielęgnacją, higieną, dietą lub specjalistycznymi środkami leczniczymi. Z drugiej strony żadna terapia nie będzie przynosić efektów, jeżeli w organizmie będzie brakowało podstawowych witamin i biopierwiastków.

Zobacz film: Dlaczego u dorosłej osoby pojawia się trądzik? Źródło: Dzień Dobry TVN

Leczenie trądziku witaminą A

Witamina A zajmuje szczególne miejsce w leczeniu trądziku. Nazywana jest witaminą wzrostu skóry. Wygładza i uelastycznia skórę, pobudza aktywność i zwiększa liczbę fibroblastów oraz produkcję włókien kolagenowych. Stymuluje odnowę komórkową i przyspiesza naturalne procesy eksfoliacji, czyli złuszczania skóry. Ponadto opóźnia proces starzenia skóry, likwiduje drobne zmarszczki oraz zmniejsza przebarwienia i blizny potrądzikowe.

Na trądzik wykorzystywane są także pochodne witaminy A, takie jak retinal i kwas retinowy. Hamują one tworzenie mikrozaskórników, łagodzą stan zapalny i zmniejszają liczbę dojrzałych zaskórników. Ponadto normalizują proces dojrzewania i złuszczania mieszków włosowych.

Do najbogatszych naturalnych źródeł witaminy A należą tran rybi, wątróbka i podroby. Można ją też znaleźć w nabiale, słodkich ziemniakach, marchwi, jarmużu, szpinaku, moreli, wiśni i dyni.

Witamina B na trądzik

Na trądzik doskonale sprawdza się witamina B5. Kwas pantotenowy wspomaga proces gojenia się ran, uczestniczy w regeneracji tkanek i zapobiega pęknięciom skóry. Dzięki niemu naskórek staje się miękki i nie dochodzi do jego nadmiernego rogowacenia. Niedobór tej witaminy powoduje stany zapalne, wypryski, odbarwienia i złuszczanie skóry. Jej naturalnym źródłem są drożdże, wątróbka, otręby pszenne, ryby, mleko i jego przetwory, jaja, pomarańcze, banany, melony, brokuły i soja.

Inną witaminą na trądzik jest B2. Jej niedobór nasila łojotok. Ryboflawina blokuje niektóre receptory komórkowe AR i tym samym zmniejsza wrażliwość na testosteron. Można ją znaleźć w pełnoziarnistym pieczywie, drożdżach, mleku, migdałach, grzybach, małżach, fasoli i grochu.

Powszechnie stosowana na trądzik jest witamina PP, czyli B3, która wpływa na lepsze ukrwienie skóry. Ogranicza nadmierną pracę gruczołów łojotokowych i hamuje wydzielanie sebum. Poprawia funkcjonowanie bariery ochronnej naskórka, dzięki czemu tkanki są lepiej nawodnione. Niacyna znajduje się w mięsie, orzechach i ziarnach zbóż.

Brak witaminy B7 prowadzi do podwyższenia poziomu cholesterolu, do czego często dochodzi przy wysokim stężeniu testosteronu. Stan ten sprzyja nasileniu stanów zapalnych. Źródłem biotyny są orzechy włoskie, orzechy ziemne, grzyby, jaja i kalafior.

Mimo pozytywnego efektu, jaki niesie za sobą zażywanie suplementów witaminy B, należy to robić z rozwagą, gdyż ich nadmiar może nasilić objawy trądziku. Osoba ze zmianami skórnymi nie powinna przyjmować dziennie więcej niż 15 mg witaminy B2, 10 mg witaminy B7, 35 mg witaminy B3 i 7 mg witaminy B5.

Witamina C na trądzik

Na trądzik doskonale sprawdza się witamina C. Odtruwa i odczula, a także uszczelnia naczynia krwionośne. Reguluje działanie witaminy E i ma bezpośredni wpływ na jakość tkanek kolagenowych. Wzmacnia układ odpornościowy i zwalcza wolne rodniki. Kwas askorbinowy sprzyja syntezie kolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej gładka, jędrna i sprężysta. Przyspiesza gojenie ran, zapobiega utlenianiu się sebum i zmniejsza łojotok.

Bogatym źródłem witaminy C są: acerola, owoce róży, pietruszka, czarna porzeczka, papryka, koperek, brukselka, jarmuż i truskawki.

Witamina E na trądzik

Wśród witamin na skórę trądzikową szczególne miejsce zajmuje witamina E, która jest silnym przeciwutleniaczem, zapobiega rogowaceniu skóry, reguluje skład łoju i bierze udział w eliminowaniu wolnych rodników. Chroni naskórek i błony komórkowe, wbudowując się w struktury lipidowe skóry. Pomaga przywrócić cerze odpowiednie nawilżenie, odzyskać gładkość, wyrównać jej powierzchnię i pozbyć się blizn po trądziku. Witamina E reguluje poziom witaminy A, która jest niezbędna dla zachowania dobrej kondycji skóry.

Naturalnym źródłem witaminy E są: oliwa z oliwek, nasiona słonecznika, orzechy i migdały.

Co stosować na trądzik oprócz witamin?

Preparaty witaminowe wzbogacane są pierwiastkami. Ważne składniki suplementów na trądzik stanowią:

  • siarka – występuje w warzywach liściastych, fasoli, suszonych owocach i rybach morskich;
  • cyna – występuje w przetworach mlecznych, jajach i mięsie;
  • cynk – występuje w mleku, drożdżach, rybach, ostrygach, nasionach dyni, słonecznika, kiełkach pszenicy i cebuli;
  • selen – występuje w orzechach brazylijskich, grochu, soczewicy, wątróbce drobiowej i skorupiakach.

Pierwiastki te wzmacniają procesy regeneracyjne skóry. Dzięki złuszczaniu martwych komórek odblokowują pory i zapobiegają tworzeniu się wyprysków, a także oczyszczają mieszki włosowe.

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Włodarek D., Dietetyka, Warszawa, Wydawnictwo Format-AB, 2005.

2. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa, PZWL, 2008.

3. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Warszawa, PZWL, 2011.

4. Nowicka D., Dermatologia, Wrocław, Wydawnictwo Medyczne, 2010.

5. Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Annales Academiae Medicae Stetinensis”, 2014, 60(2), s. 13–18

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
23
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?