Melon pochodzi najprawdopodobniej z Afryki lub Azji. Owoc znali już mieszkańcy starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu, a do Europy Środkowej został sprowadzony w XV wieku. Od XVII wieku uprawia się go także w Polsce. Dziś jest owocem popularnym i uprawianym niemal na całym świecie.
Melon to owoc z gatunku ogórka, zaliczany do rodziny jednorocznych roślin dyniowatych. Ma spore rozmiary, jest okrągły, a jego jadalny miąższ w prawie 90 procentach składa się z wody. Owoc jest niskokaloryczny, za to zawiera wiele cennych substancji odżywczych.
Melon miodowy, melon galia, melon żółty – różne rodzaje melona i ich charakterystyka
Dostępnych jest kilka rodzajów melona – każdy z nich wyróżnia się nieco innym wyglądem i smakiem. Wartości odżywcze i właściwości zdrowotne melonów są podobne, jednak warto wiedzieć, na czym polegają różnice między nimi. Do najbardziej popularnych odmian melona należą:
- Melon miodowy (także melon żółty) – to jeden z najbardziej popularnych rodzajów melonów. Może mieć kształt okrągły lub owalny. Jego skórka jest gładka, zazwyczaj intensywnie żółta, choć czasem przybiera też zielony odcień. Miąższ melona miodowego jest jasnozielony. Charakteryzuje go słodki smak i kremowa konsystencja. Jego waga waha się między 1,5 a 3,5 kilograma. Melon miodowy doceniany jest za wysoką zawartość kwasu foliowego, potasu oraz witaminy B6.
- Melon kantalupa – wygląda nieco inaczej niż melon miodowy. Jego kształt jest kolisty, a skórka chropowata, w kolorze zielonobrunatnym, często pokryta zielonymi prążkami. Ma słodki miąższ w kolorze pomarańczowym, a jego waga waha się między 0,5 a 5 kilogramami. Melon kantalupa jest bogatym źródłem minerałów, kwasu foliowego, witamin z grupy B, witaminy C i A.
- Melon kasaba – melony kasaba są okrągłe, a ich skórka jest gładka i żółta. Miąższ dojrzałych owoców jest biały i bardzo słodki. Kasaba jest źródłem przede wszystkim witaminy B6, magnezu, miedzi i potasu. Nie ma za to w swoim składzie witaminy A.
- Melon galia – ma kolisty kształt i żółtobrązową skórkę. Na jej powierzchni dostrzegalny jest wzór, który może przypominać się niewielkich pęknięć. Z tego powodu melon galia nazywa się także melonem siatkowatym. Miąższ tego owocu jest słodki, w kolorze jasnozielonym.
Melon – kalorie, właściwości i wartości odżywcze
Melon jest owocem, który niemal w 90 procentach składa się z wody. Z tego powodu doskonale gasi pragnienie i może być zdrową, niskokaloryczną przekąską, zwłaszcza w upalne dni. W 100 gramach melona znajduje się między 28 a 26 kalorii (w zależności od odmiany – najbardziej kaloryczny jest melon miodowy). Dzięki temu do codziennej diety owoc ten z powodzeniem mogą włączyć osoby będące na diecie odchudzającej.
Ponadto w melonach znajduje się wiele cennych składników odżywczych, które korzystnie wpływają na zdrowie. Należą do nich:
- witamina C (najwięcej tej witaminy znajduje się w melonie kantalupa),
- witamina A (tej witaminy w swoim składzie nie posiada melon kasaba),
- witamina K,
- witamina E,
- witamina B6,
- tiamina,
- niacyna,
- kwas foliowy,
- ryboflawina,
- potas,
- sód,
- wapń,
- żelazo,
- fosfor, cynk.
Dzięki zawartości powyższych składników, działanie melona jest następujące:
- Obniża ciśnienie krwi – takie działanie melon zawdzięcza głównie potasowi. W związku z tym może być spożywany przez osoby cierpiące na nadciśnienie.
- Zapobiega miażdżycy – melon zapobiega odkładaniu się blaszki miażdżycowej.
- Działa antynowotworowo – melon jest bogaty w naturalne antyoksydanty (takie jak witamina A, E i C). Hamują one działanie wolnych rodników, które mają negatywny wpływ na wszystkie komórki organizmu.
- Wspomaga pracę układu nerwowego, ma działanie uspokajające, a ponadto wspomaga koncentrację i procesy zapamiętywania – głównie za sprawą zawartości witamin z grupy B. Melony powinny włączyć do swojej diety osoby, które cierpią na nerwicę, bezsenność lub którym towarzyszy stres.
- Wzmacnia wzrok – beta-karoten, czyli prowitamina A, wspomaga funkcjonowanie narządu wzroku.
- Poprawia wygląd i stan zdrowia skóry, włosów i paznokci – melon zawiera witaminy i minerały, które wpływają na zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci. Należy do nich między innymi żelazo oraz witaminy A, C i E.
- Wspomaga utrzymanie opalenizny – dzięki zawartości wspomnianego już beta-karotenu.
- Wspomaga odchudzanie – melon jest niskokaloryczny i zawiera cytrulinę, czyli substancję, która wspomaga spalanie tłuszczu. Warto jednak pamiętać, aby nie spożywać go w zbyt dużych ilościach, ponieważ (mimo niewielkiej kaloryczności) zawiera sporą ilość cukru.
Jak obrać i jak jeść melona
Melon smakuje wyśmienicie w postaci surowej. Aby go spożyć, należy przekroić owoc na pół i łyżką wydrążyć pestki. Następnie można przekroić go na ćwiartki i przy pomocy noża oddzielić skórkę. Można też pokroić owoc na jeszcze mniejsze części i, trzymając skórkę w dłoniach, wyjadać miąższ (skórkę należy wyrzucić).
Melon nadaje się też doskonale do przyrządzania koktajli (smoothies), sałatek, zup (np. chłodników), a także jako dodatek do owoców morza.