Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne – porady 
menu
Polub nas na Facebooku

Jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne – porady 

Radość

Fot: Getty Images Thomas Barwick

Jak dbać o zdrowie? To pytanie zadajemy sobie zazwyczaj wtedy, gdy zaczynają nam doskwierać różne fizyczne dolegliwości. Jeszcze rzadziej martwimy się swoją psychiczną kondycją. Aby jednak móc w pełni cieszyć się życiem, trzeba dbać o zdrowie, reagować, zanim pojawią się dolegliwości!

Niezależnie od aktualnej życiowej sytuacji wszyscy życzymy sobie przede wszystkim zdrowia. Najczęściej myślimy wówczas o tym, by nas i naszych bliskich omijały choroby. Zdrowie to jednak coś o wiele bardziej złożonego. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia jest ono „stanem zupełnej pomyślności fizycznej, umysłowej i społecznej, a nie jedynie brakiem choroby lub ułomności”. To pojęcie obejmujące zasoby jednostki, które mają umożliwić jej określenie własnych potrzeb, dążeń oraz zaspokajanie ich. Jak dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne, by osiągać tak rozumiany dobrostan?

Jesteś tym, co jesz – jak zadbać o zdrową dietę?

Jednym z najważniejszych elementów profilaktyki chorób, a także warunkiem dobrego samopoczucia na co dzień jest odpowiednia dieta. Substancje zawarte w pożywieniu to źródło energii, budulec tkanek i „materiał” potrzebny do wszystkich zachodzących w organizmie procesów, również tych psychicznych. Powinniśmy starannie komponować swoje posiłki – zgodnie z ogólnymi zaleceniami przedstawionymi na piramidzie zdrowego żywienia i z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, np. poziomu aktywności czy problemów zdrowotnych. Kluczową zasadą jest wybór produktów dobrej jakości, możliwie jak najmniej przetworzonych. Zdrowiu służy także regularne, częste jedzenie niewielkich posiłków, najlepiej w skupieniu, bez pośpiechu.

Jak dbać o zdrowie fizyczne? Aktywnie!

Oprócz właściwej diety na fizyczną kondycję korzystnie wpływa regularny ruch – niekoniecznie na siłowni czy w klubie fitness. Specjaliści są zgodni, że utrzymaniu dobrego zdrowia i szczupłej sylwetki najlepiej służy umiarkowana aktywność fizyczna – energiczny spacer, jazda rowerem albo po prostu przekopanie własnego ogródka. Najważniejsze, aby na te czynności poświęcać przynajmniej pół godziny każdego dnia. Szczególnie zalecany jest ruch na świeżym powietrzu. Co ważne, codzienna dawka aktywności wpływa korzystnie nie tylko na metabolizm czy pracę serca, lecz także stanowi potężny zastrzyk endorfin odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.

Jak zadbać o zdrowie i uniknąć chorób?

Nawet najzdrowszy tryb życia może nie uchronić nas przed dolegliwościami, które mamy zapisane w genach. By zadbać o swoje zdrowie, musimy poddawać się badaniom profilaktycznym. Wielu chorób możemy uniknąć, jeśli zostaną one odpowiednio wcześnie zdiagnozowane. Każdy z nas powinien przynajmniej raz do roku wykonywać morfologię krwi, co pół roku odwiedzać stomatologa a kobiety także ginekologa. Warto sprawdzić, jakie choroby występują najczęściej w naszej rodzinie i badać się regularnie pod tym kątem.

Sen i wypoczynek w trosce o zdrowie

Często pomijanym aspektem dbania o własne zdrowie jest odpowiednia dawka odpoczynku, niezbędnego zarówno do fizycznej, jak i psychicznej regeneracji organizmu. Przede wszystkim powinniśmy przesypiać około 7–8 godzin na dobę, najlepiej o stałych porach i w komfortowych warunkach. Oprócz snu potrzebujemy także przerw od pracy, które nie mogą ograniczać się do corocznego urlopu. Na chwilę relaksu powinniśmy pozwalać sobie kilka razy dziennie, ponieważ człowiek jest w stanie wydajnie pracować bez przerw nie dłużej niż dwie godziny! Po tym czasie spada poziom energii, zdolność koncentracji, a kontynuowanie działania prowadzi do wyczerpania zasobów organizmu i złego samopoczucia psychicznego.

Jak zadbać o swoje zdrowie w stresie?

Krótkotrwały stres jest nam potrzebny – stanowi reakcję adaptacyjną, która pozwala zmobilizować wszystkie siły do działania w trudnych, niestandardowych sytuacjach. Jednak w dłuższej perspektywie takie zaburzenie równowagi funkcjonalnej organizmu jest niekorzystne dla zdrowia fizycznego i psychicznego. W związku ze współczesnym tempem życia wiele osób cierpi na przewlekły stres. Ponieważ zwykle trudno nam zredukować liczbę codziennych wyzwań i obowiązków, powinniśmy nauczyć się radzić sobie ze stresem. Osiągniemy to poprzez metody relaksacji lub ulubioną aktywność fizyczną. Warto też dostosować rytm dnia do własnych możliwości i potrzeb, zapewniając sobie w grafiku czas na przyjemności. Pomocy w radzeniu sobie ze stresem możemy również szukać u psychoterapeuty.

Sekret zdrowia – radość życia

Nawet najlepiej zbilansowana dieta i spokojna praca nie zapewnią nam zdrowego życia, jeśli nie wypełnimy go tym, co sprawia nam radość. Dla każdego człowieka oznacza to coś innego, dlatego sami musimy odkryć własne pasje, talenty i przeznaczyć czas na ich rozwijanie. Szczęściem jest także dzielenie życia z innymi ludźmi. Warto pielęgnować rodzinne więzi, otaczać się przyjaciółmi, angażować w działania zespołowe, np. śpiewanie w chórze czy wolontariat. Pozytywne samopoczucie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i daje szansę na długie życie w dobrym zdrowiu.

Zobacz jak masaż wpływa na zdrowie:

Zobacz film: Jak masaż wpływa na zdrowie? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
8
Polecamy
Sposoby na długowieczność.
Co można zrobić, aby dożyć setki?
Sposoby na długowieczność. Co można zrobić, aby dożyć setki? Dzień Dobry TVN
Jak wzmocnić nasze mechanizmy obronne? 
Jak wzmocnić nasze mechanizmy obronne?  Dzień Dobry TVN
Dlaczego odpoczynek jest niezbędny i jak odpoczywać aktywnie i efektywnie jednocześnie? 
Dlaczego odpoczynek jest niezbędny i jak odpoczywać aktywnie i efektywnie jednocześnie?  TVN zdrowie
Objawy i skutki przewlekłego stresu – jak sobie z nimi radzić?
Objawy i skutki przewlekłego stresu – jak sobie z nimi radzić? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?