Krew, która trafia do serca odpływa z niego aortą i żyłą płucną. Aby serce mogło ją pompować, a tym samym prawidłowo funkcjonować potrzebuj zastawek. Ich brak spowodowałby, że krew krążyłaby raz w górę, raz w dół.
Jak działają zastawki? Ludzkie serce ma cztery zastawki:
- zastawka mitralna (dwudzielna) – zapobiega cofaniu się krwi z lewej komory do lewego przedsionka; zbudowana z 2 płatków,
- zastawka trójdzielna – zapobiega cofaniu się krwi z prawej komory do prawego przedsionka; zbudowana z 2–4 płatków,
- zastawka aorty – zapobiega cofaniu się krwi z aorty do lewej komory; zbudowana z 3 płatków,
- zastawka pnia płucnego – zapobiega cofaniu się krwi z pnia płucnego do prawej komory; zbudowana z 3 płatków.
Ich praca polega na ciągłym zamykani się i otwieraniu. Ponieważ nigdy nie zamykają się jednocześnie, tym samym krew zawsze płynie w jednym kierunku. Pod warunkiem ze serce i zastawki są zdrowe i działają prawidłowo.
Rodzajów zmian w obrębie zastawek może być kilka. Niekiedy zdarza się, że pierścień zastawki jest zbyt szeroki. Wtedy zastawka nie zamyka się całkowicie. Czasem jest zbyt wąska. W takich przypadkach mówi się o tzw. zwężeniu zastawki. Ten rodzaj wady rozpoznawany jest najczęściej.
Może się także zdarzyć, że nieprawidłowości dotyczą samego płata zastawki, np. nie domyka się lub nie do końca otwierać. U niektórych pacjentów wszystkie te wady występują na raz. W takich sytuacjach jedyne, co może zaoferować medycyna to operacja i wymiana zastawki. Przy tego rodzaju zmianach, żadna farmakologia nie jest wstanie naprawić zmian.