Polub nas na Facebooku
Czytasz: Stomatologia estetyczna – komu może pomóc? Najczęściej wykonywane zabiegi
menu
Polub nas na Facebooku

Stomatologia estetyczna – komu może pomóc? Najczęściej wykonywane zabiegi

zęby-uśmiech

Fot.: Kurhan / stock.adobe.com

Stomatologia estetyczna jest odłamem tej gałęzi medycyny, który zajmuje się ładnym wyglądem zębów. Stomatolog estetyczny pomaga ocenić wygląd zgryzu i dopasować rozwiązania, które umożliwią przywrócenie mu ładnego i naturalnego wyglądu.

Piękny uśmiech jest coraz bardziej pożądaną cechą w nowoczesnym społeczeństwie. Niektóre osoby, mimo rzetelnego dbania o zęby, mogą jednak mieć problem z ich wyglądem. Wówczas z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.

Co to jest stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna to dział stomatologii zajmujący się poprawieniem wyglądu zębów. Lekarz stomatolog (dentysta) estetyczny pomaga ocenić zaburzenie ich estetyki oraz proponuje dostępne rozwiązania problemu dopasowane do danej osoby. Można powiedzieć, że dziedzina ta umożliwia przywrócenie pięknego uśmiechu.

Komu może pomóc stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna dedykowana jest osobom, które mają problem z wyglądem własnych zębów. Może być to spowodowane ich brzydkim kształtem lub zabarwieniem. Likwidowanie przebarwień czy wybielanie są jednymi z rozwiązań proponowanych przez tę dziedzinę dentystyki.

Stomatologia estetyczna – najczęściej wykonywane zabiegi

Stomatologia estetyczna proponuje wiele zabiegów umożliwiających polepszenie wyglądu zębów. Do najczęstszych należą wybielanie zębów, piaskowanie oraz licówki.

Wybielanie zębów przy pomocy lampy Beyond to zabieg trwający około 30 minut, polegający na nakładaniu na zęby specjalnego preparatu i podświetlaniu go lampą. Światło powoduje aktywację składników pasty i natychmiastowe wybielenie zębów. Efekty utrzymują się do 3 lat. Zabieg ten jest stosunkowo drogi – kosztuje około 1000 zł.

Wybielanie nakładkowe obejmuje 2–4 tygodniowy proces, który przeprowadza się w domu. Stomatolog estetycznych przygotowuje specjalne nakładki, pobierając odcisk zgryzu, w których potem umieszcza się specjalny żel wybielający. Preparat ten dobiera lekarz w zależności od potrzeb klienta i wrażliwości jego dziąseł. Przed rozpoczęciem wybielania nakładkowego konieczne jest usunięcie wszelkich ubytków. Koszt takiej terapii to około 700 zł.

Możliwie jest również wybielanie martwych zębów, czyli takich, do których nie są już dostarczane składniki odżywcze i najczęściej prowadzi to do wyraźnej zmiany ich koloru i ciemnienia. Stomatologia estetyczna umożliwia również wybielenie tylko jednego zęba, co kosztuje około 100 zł.

Licówki to cienkie płatki wykonane z porcelany lub materiału kompozytowego, które nakleja się na nieestetycznie wyglądający ząb. Wykorzystuje się je w przypadku brzydkiego kształtu, złamania lub trwałych przebarwień zęba. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów zmiany jego kształtu i koloru. Licówki porcelanowe kosztują około 1000 zł, natomiast kompozytowe – 300 zł.

Piaskowanie polega na wyrzucaniu drobinek piasku dentystycznego pod dużym ciśnieniem na zęby. Umożliwia to usunięcie kamienia i większości powierzchownych przebarwień. Następnie zęby poleruje się, dzięki czemu stają się one bardzo gładkie i mniej podatne na osadzanie się różnych substancji. Taki zabieg jest zalecany wszystkim dorosłym osobom 1–2 razy w roku.

Stomatologia estetyczna – przeciwwskazania

Niektóre zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej nie mogą być wykonywane u wszystkich.

Przeciwwskazaniami do większości z nich są:

  • wiek poniżej 16 roku życia,
  • zły ogólny stan zdrowia,
  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • niewyleczone ubytki,
  • nadwrażliwość lub alergia na składniki preparatów wybielających.

Stomatolodzy estetyczni mogą też odmówić wykonywania zabiegów osobom, których oczekiwania uznają za nierealistyczne i przewidują, że nie będą one zadowolone z zabiegu. Bywa również, że przewidywane efekty są tak małe (na przykład w przypadku mocno i ciemno zabarwionych zębów), że wybielanie nie ma sensu.

Stomatologia estetyczna – zabiegi refundowane przez NFZ

W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia przysługują podstawowe zabiegi stomatologiczne. Za większość bardziej skomplikowanych oraz za te z zakresu medycyny estetycznej trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Wyjątek stanowi odkamienianie zębów, które można bezpłatnie wykonać raz do roku. Mimo że nie należy ono samo w sobie do zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, to wykonywane metodą piaskowania prowadzi do ich wyraźnego rozjaśnienia i pozbycia się przebarwień.

Miejscem, w którym można wykonać zabiegi poprawiające wygląd zębów, jest klinika stomatologii estetycznej.

Stomatologia estetyczna – czy warto?

Wielu osobom, szczególnie tym ze starszego pokolenia, korzystanie z usług stomatologa estetycznego wydaje się być niepotrzebnym wydatkiem. Często zależy to od upodobań, jednak komfort swobodnego pokazywania pięknego uśmiechu jest nie do przecenienia. Mimika twarzy jest jednym z podstawowych, pozawerbalnych sposobów przekazywania własnych emocji. Niechęć do uśmiechania się wywołana brzydkim wyglądem zębów może prowadzić do zaburzeń w kontaktach społecznych, a nawet psychicznych. Dlatego dentystyka stomatologiczna polecana jest osobom, które dotkliwie odczuwają taki problem.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
23
3
Polecamy
Piłowanie zębów pod korony i w celu ulepszenia ich kształtu – czy boli?
Piłowanie zębów pod korony i w celu ulepszenia ich kształtu – czy boli? TVN zdrowie
Jak wybielić martwy ząb?
Domowe sposoby i zabiegi profesjonalne
Jak wybielić martwy ząb? Domowe sposoby i zabiegi profesjonalne TVN zdrowie
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą Dzień Dobry TVN
Prawdy i mity o wybielaniu zębów.
Stomatolog przestrzega:
"Od kiedy są nakładki, pojawiła się bleachoreksja"
Prawdy i mity o wybielaniu zębów. Stomatolog przestrzega: "Od kiedy są nakładki, pojawiła się bleachoreksja" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?