W bardzo rzadkich przypadkach zachodzi możliwość, że w ciąży okres się pojawi, ale będzie o wiele bardziej skąpy i krótszy niż zwykle. Lekkie krwawienie może wystąpić w terminie spodziewanej miesiączki. Dzieje się tak, jeśli zarodek jest na tyle mały, że nie wypełnia całej jamy macicy – za krwawienie odpowiedzialny jest ten niezajęty przez jajo płodowe fragment endometrium.
Okres w ciąży jest niemożliwy – przyczyny krwawienia w 1 trymestrze
Okres na początku ciąży zanika i jest to jeden z pierwszych jej objawów. W bardzo wczesnej ciąży plamienie w terminie miesiączki zdarza się często i może być skutkiem zbyt małej ilości progesteronu odpowiedzialnego za zagnieżdżenie zarodka i utrzymanie ciąży. Przyczyną plamienia lub krwawienia w ciąży w terminie miesiączki może być też ciąża pozamaciczna albo nieprawidłowe zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej w macicy.
Ciąża pozamaciczna oznacza zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki w nieprawidłowym miejscu – w jajowodzie, na jajniku czy nawet w jamie otrzewnowej. Taka ciąża nie ma szans na przetrwanie, a jedynie zagraża kobiecie. W miarę wzrostu zarodek może rozerwać jajowód lub uszkodzić inną tkankę, na której się znajduje, i doprowadzić do krwotoku wewnętrznego. Skutkiem krwotoku może być omdlenie lub nawet śmierć kobiety. W wyniku ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej, powstają uszkodzenia, które utrudniają lub nawet uniemożliwiają ponowne zajście w ciążę.
Szansę na zajście w ciążę pozamaciczną zwiększają:
- wady w budowie jajowodu,
- wady w budowie macicy,
- endometrioza,
- patologiczne zmiany w jajnikach i jajowodach po infekcjach,
- torbiel jajnika.
Diagnoza ciąży pozamacicznej opiera się na badaniu gonadotropiny kosmówkowej oraz USG przezpochwowym.
Odpowiedź na pytanie „Czy w czasie ciąży można mieć okres?” brzmi: nie. Coś, co przypomina okres w ciąży, może okazać się skutkiem poronienia. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn krwawienia na początku ciąży. Poronienie objawia się nie tylko krwawieniem, ale też bólem brzucha, dlatego może wyglądać jak miesiączka w ciąży. Możliwe przyczyny obumarcia zarodka to:
- niedobór progesteronu,
- stany zapalne lub zakażenie szyjki macicy i układu moczowego,
- zbyt szeroki kanał szyjki macicy,
- obecność w organizmie przeciwciał antykardiolipinowych – organizm próbuje usunąć zarodek, który traktuje jak intruza.
Okres z czasie ciąży oznacza jej przerwanie, nawet skąpy okres w ciąży może oznaczać poronienie lub stan zagrażający poronieniem.
Każde krwawienie w ciąży powinno być jak najszybciej zgłoszone lekarzowi.
Ciąża a okres w 2. i 3. trymestrze ciąży
Jak okres podczas ciąży czasem wygląda też zaśniad groniasty. Zaśniad może być częściowy albo całkowity. Często uniemożliwia przeżycie żywego, zdrowego płodu, ale niekiedy da się donosić ciążę – a zaśniad usuwa się po porodzie. Krwawienie przy zaśniadzie występuje zwykle między 16. a 26. tygodniem ciąży i jest obfite, dlatego przypomina okres.
W 2. trymestrze plamienia pojawiają się rzadko. Mogą być wynikiem infekcji albo nadżerki narządów płciowych, ale niekiedy są objawem zagrożenia ciąży. Przyczyny krwawienia w ciąży w 2. trymestrze to:
- łożysko przodujące – zbyt niskie zagnieżdżenie łożyska w macicy,
- późne poronienie,
- skurcze przedwczesne.
Przodujące łożysko może powodować krwawienie, które będzie wyglądało jak miesiączka w ciąży, ponieważ będzie obfite. Jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia jeszcze przed porodem naturalnym. Gdy krwawienie występuje wcześniej niż w 34. tygodniu ciąży, kobiecie podaje się sterydy w formie zastrzyków, żeby przyspieszyć u płodu rozwój płuc. Dzięki temu przeprowadzenie cesarskiego cięcia przed terminem daje dziecku większą szansę na przeżycie i uniknięcie powikłań.
Późne poronienie przypomina poród – objawia się krwawieniem i silnymi bólami brzucha, a ostatecznie urodzeniem martwego płodu. Pozostałości muszą być usunięte z macicy przez ginekologa, ponieważ stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety. O późnym poronieniu samoistnym mówi się w przypadku poronienia po 12. tygodniu ciąży.
Krwawienie przypominające okres w ciąży może wystąpić również przy skurczach przedwczesnych. Jeśli pojawiają się między 20. a 37. tygodniem ciąży, mogą być pierwszym objawem przedwczesnego porodu, dlatego wymagają szybkiego kontaktu z lekarzem. U dzieci urodzonych w tym czasie, czyli wcześniaków, mogą występować liczne powikłania przedwczesnego porodu, ponieważ nie zdążyły całkowicie wykształcić się wszystkie układy niezbędne do życia poza ustrojem matki.